Skocz do zawartości

UHD-88


Gość tito
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przeglądając wasze forum (sledze je od dłuższego czasu, ale mało się udzielam) zauważyłem ze dużo tematów jest poświęconych tunerom ESI-88 i DSI-87 a prawie w ogóle się nie pisze o UHD-88.

Wydaje mi się że warto rozpocząć dyskusje ponieważ wbrew pozorom tuner nie jest identyczny  z ESI-88 (o czym nie wszyscy wiedzą).

Poniżej podaje moje dotychczasowe spostrzeżenia i informacje które udało mi się zebrać .

Model UHD na pierwszy rzut oka różni się od ESI tym ze nie ma wyświetlacza VFD ale w zamian posiada głowicę DVB-T (która na dzień dzisiejszy niestety nie działa) i dodatkowy port USB (w sumie 2 działające porty USB). Oprócz dość oczywistych faktów które poprzednio wymieniłem są informacje o których mało się mówi (znawców tematu proszę o komentarz):

  • Tunery te można było zakupić na własność (tak jak ESI) więc można je w legalny sposób odkupić z rynku.
  • Podobno modele UHD maja 3 rodzaje płyt głównych i są budowane na różnych pamięciach RAM.
  • Modele posiadające ram Samsunga są trudne do przerobienia i podobno (tylko słyszałem - nie testowałem!) mniej stabilne
  • W większości modeli UHD druga głowica nie działa idealnie – jak jest uaktywniona w menu to dość często zdarza się przymarzanie obrazu i dźwięku (na około sekundę – podobno efekt bardzo widoczny w modelach wyposażonych w pamięć Samsung). Przypadłość ta nie występuje gdy wyłączy się jedną głowice w menu.
  • Do mniejszych problemów można zaliczyć wyświetlacz - niestety nie współpracuje z Graterlia (napis Load na wyświetlaczu).
  • Nie mam tunera ESI -88 ale jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny to wydaje mi się że są dość podobne (poza tym że UHD ma ucięty jeden róg), wydaje mi się że sanki z tunera ESI-88 powinny pasować także do tego tunera.

 

Wiem że trochę informacji już się pojawiło na forum ale pomyślałem że warto by było zebrać wszystko „do kupy”. Właścicieli tunerów UHD proszę o potwierdzenie a także dodanie nowych informacji dotyczących tego modelu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UHD to nie to samo co ESI. Tu jest słuszna uwaga.

Punkty, które wymieniłeś pokrywają się w rzeczywistości. Konstrukcji UHD jest co najmniej trzy, ale nie wykluczam nawet pięciu. Wersja z pamięciami Samsunga póki co nie działa jak powinna, choć zanosi się niedługo na zmianę tego faktu. DVB-T działa, ale nie zawsze i tylko przy ręcznym skanowaniu - automat odpada.

Druga głowica często ma problem i to też potwierdzam - efekty niedziałania są przeróżne z wieszaniem się na amen włączenie. Laminat UHD jest wyraźnie gorszy od ESI - przy czym to można nawet w pewnym stopniu pominąć bo nie będziemy lutować w kółko tego dekodera :)

 

W tej chwili zajmujemy się ESI-88, DSI-87 zaczynamy, ADB28xx i ADB5800xx. Jest to już nie mało "puszek" a nas tylko czterech :) + kilku testerów i osoby okazjonalne. UHD będzie nie małym wyzwaniem :) Przede wszystkim finansowym. Dlaczego? Nie wypuścimy nic co nie będzie tak stabilne jak chociaż to co jest do DSI-87. Ludzie są bezlitośni - wytkną wszystko a internet zanotuje na lata. Niech za przykład służy PIG - co z tego, że dowiedliśmy tego czy tamtego - ludzie pamiętają tylko to jak kilka dekoderów się "uwaliło". Kolejną sprawą są tunery na DEVEL - po dwa dla każdego (czyli 8) + ewentualne inne koszty to już nie jest mało. Można oczywiście zrobić zrzutę na forum :) ale koniec końcem będzie tak, że większość co coś wrzuci do kociołka będzie oczekiwać, że na pewno coś zrobimy i to jeszcze na wczoraj. My z kolei nie możemy zagwarantować ani jednego ani drugiego. Dlatego zrzuty nie będzie - jak kiedyś się zdecydujemy i kupimy sobie te odbiorniki (jak inne) to będziemy nad nimi pracować :)

 

Koszt UHD to około 100zł (czasem mniej, czasem więcej) + przerobienie 220zł (może będzie taniej, ale przyjmijmy realną cenę osoby tutaj z forum) + koszty logistyczne = około 360zł. Doliczmy jakiś dysk 250GB (UHD sprzedawane są bez HDD) - około 150zł i mamy 510zł, powiedzmy do równego rachunku 500zł. Czy warto?

Podsumujmy na chwilę obecną:

  • w miarę poprawnie działają te, które nie są na pamięciach Samsunga;
  • DVB-T działa jak działa :)
  • druga głowica może świrować :)
  • brak HDD na standardowym wyposażeniu + brak kieszonki na niego;
  • koszt przerobienia nie mały;
  • support z naszej strony pod znakiem zapytania.

Czy warto kupić - odpowiedzcie sobie sami.

Co do wyświetlacza - da się go uruchomić na G2 - trochę trzeba pomyśleć :). Niestety ja nie podam na temat tego tunera nic więcej póki co, ponieważ zaleje nas masa pytań na temat a jak na razie nie zajmujemy się tym odbiornikiem - może w przyszłości - tego nie wykluczam. Teraz nie.

Na koniec jeszcze uwaga - dlaczego cena przerobienia jest tak duża? Nie chodzi o cenę elementów a o to, że trzeba je wymienić a w 5800xx jest zworka :) Chodzi też o to, że raster złącza np. procesora jest tak mały, że nie polutuje się tego nawet lepszej klasy HotAirem gdzie ten HotAir dawał jeszcze radę z ADB28xx (chociaż tu już też mogą być problemy). Dlatego jak planuje się przerobić ten odbiornik (ESI i DSI również) to patrzenie na to, że ten czy tamten przerobi go o 20zł taniej jest dużym błędem. Tu już drobne niechlujstwo czy niedbalstwo nie ujdzie na sucho - kłopoty w użytkowaniu gotowe!

Dlatego apeluję o rozwagę oraz o to aby uszanować to co robimy i jakimi odbiornikami się zajmujemy oraz w jakim tempie to robimy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hmm dzięki za podsumowanie, wg mnie tuner jest dość dobrze wyposażony i przebija cena ESI (wersja bez dysku kosztuje średnio 420 zł).

Jedyny argument który go dyskwalifikuje to wątpliwy support - jak wiadomo stabilny soft to podstawa.

 

Z mniej ważnych informacji warto dodać ze te tunery w przeciwieństwie do ESI posiadają 1 Giga pamięci NAND - co prawda na dzień dzisiejszy nie obsługiwanej ale w przyszłości jak by się ją udało podmontować to można by ja użyć (możliwości jest wiele: instalowanie softu w NAND, timeshift, bufforowanie streamu z internetu itp).

 

Podsumowując jak by się udało rozwiązać problemy "wieku dziecięcego" plus dodatkowo dodać wyświetlacz vfd to mógł by to być najlepszy tuner z wszystkich którymi obecnie się zajmujecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość pafnucy7

Koledzy

 

Trafił mi się do testów UHD88, podpowiedzcie proszę co można do niego wgrać? Aktualnie posiada Openpli PKT 8.4. Czy można mu zapodać oprogramowanie z ESI88? Czy jedynie wyświetlacz nie będzie działał? Z góry dzięki za pomoc.

Proszę poprawić post (pisownia-polskie znaki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PKT nigdy nie zrobiło softu na niego. Ktoś zmodował @freebox i @tux i dodał PKT.

Co do wgrania → można wgrać ESI-88. Nie działa jednak wszystko bo nadal nie mamy pełnego supportu. Jest nas za mało by coągnąć wszystkie tunery na raz. Kiedyś może się uda zrobić i UHD.

 

 

Teoretycznie powinien działać na naszym sofcie jak ESI-88. DVB-T nie mam pojęcia.

Prace nad UHD zostaną wznowione po opanowaniu sytuacji z tym co już jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pafnucy7

Witam Ponownie

 

Graterlia dla esi88 wgrana do uhd88, jak dotąd wszystko co trzeba działa, tzn. na razie nie mam dvb-t podłączonego i jadę na 1 głowicy (ale wykrywa wszystkie 3). TUX czy mógłbyś jak masz czas, podesłać jak zmienić żeby na wyświetlaczu była tylko godzina? Ściąganie list działa, resztę będę testował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pafnucy7

Hmm, pozmieniałem wg. kolegi @ipro i dałem re boot i tunek nie wstaje, wgrywam jeszcze raz.... i 90 min czekania :( Ale oczywiście raczej te zmiany nie wpłynęły na to co tunkowi "odwaliło" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli prawidłowo.

 

Z UHD-88 sprawa wygląda tak, jak mówi @tux - na tę chwilę soft na tego boxa jest w fazie czysto eksperymentalnej (nikt raczej nie prowadzi prac nad jego ustabilizowaniem). Z analizy samego /etc/init.d/rcS wynika, że ustawienie tych zmiennych konfiguracyjnych powinno skłonić OS do pominięcia modułu VFD i załadowania modułu odpowiedzialnego za LED w DSI / UHD.

 

Zatem na logikę - powinno działać. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podziwiam, mnie klawiszologia vi/vim i pokrewnych nieodmiennie mocno wnerwia.

 

You are not the one ;)

 

Kiedyś podstawą było dla mnie kolejno: ESC : q ! :-) [dla nieświadomych: natychmiast zamknij vi bez zapisywania zmian]

 

Dzisiaj potrafię jeszcze: i [tu następuje edycja pliku] ESC : w q !

 

Częściej niż linuksa używam freebsd a tam mam ee, ale jak kiedyś mnie naszło coś zmienić w logu który miał kilkadziesiąt MB (bo przy logowaniu do ftp mi się hasło zamiast użytkownika wpisało i nie chciałem, żeby się plątało po dysku), to przekonałem się co vi potrafi. Dla tego edytora nie ma większego znaczenia, czy plik ma 50 bajtów czy 50 megabajtów - obydwa bez problemu otwiera, pozawala przeedytować i zapisać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

You are not the one ;)

 

Kiedyś podstawą było dla mnie kolejno: ESC : q ! :-) [dla nieświadomych: natychmiast zamknij vi bez zapisywania zmian]

 

Dzisiaj potrafię jeszcze: i [tu następuje edycja pliku] ESC : w q !

 

Częściej niż linuksa używam freebsd a tam mam ee, ale jak kiedyś mnie naszło coś zmienić w logu który miał kilkadziesiąt MB (bo przy logowaniu do ftp mi się hasło zamiast użytkownika wpisało i nie chciałem, żeby się plątało po dysku), to przekonałem się co vi potrafi. Dla tego edytora nie ma większego znaczenia, czy plik ma 50 bajtów czy 50 megabajtów - obydwa bez problemu otwiera, pozawala przeedytować i zapisać :)

 

Uff. Już myślałem, że tylko ja go nie lubię :D Co do edycji logu, przykład imponujący, wybitnie dobrze to o edytorze świadczy. Jednak dla mnie jego klawiszologia jest absolutnie nie do zaakceptowania. Zresztą nie bez powodu powstały kawały w stylu: jak wygenerować sobie silne hasło? -> posadzić użyszkodnika przy terminalu z odpalonym vi(m) i kazać mu .... tu wpisz co ma być zrobione :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wygenerować sobie silne hasło? -> posadzić użyszkodnika przy terminalu (...)

 

Albo poprosić go o wyjście z sesji telnet :-)

 

Niby tak, ale tylko raz spróbowałem i od tego czasu ten plik edytuję tylko z poziomu systemu używając vi...

 

Vi używam sporadycznie, preferuję raczej nano. Notepad++ może popsuć znaki końca linii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że był jakiś problem z kodowaniem polskich liter, czy też ogólnie kodowaniem tekstu w tym pliku. Było w efekcie podobnie jak @pafnucy7, tuner nie wstał. Odpaliłem z innego nośnika, przywróciłem plik, bo przed edycją zrobiłem kopię i zmieniłem raz jeszcze, ale tym razem używając vi.

 

Zawsze jest możliwość, że coś źle zostało wyedytowane, ale licząc przypadek kolegi, to mamy już dwa z użyciem notepad++, więc może jednak winny edytor?

 

A wracając do vi ... no coż, jeżeli potrzeba mi więcej klawiszologii niż opisałem a z jakiegoś powodu musi to być vi, to edycję pliku zaczynam od www.google.pl ;) Tego edytora nie ma się co bać, ale pierwszą kombinację klawiszy warto zapamiętać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok :-)

 

Proponuję zatem koledze @pafnucy7 ustawić jeszcze raz zmienne konfiguracyjne, o których pisałem ("vfd=off", "rcstype=UHD88"). Tym razem jednak przy pomocy ssh/vi/nano.

 

Dodatkowo, @tux wspominał o poprawce linka symbolicznego, żeby wskazywał właściwy FrontPanel. Przypuszczam, że powinien wskazywać tak jak w przypadku DSI-87 - FrontLED.

BTW, na boku pracowałem nad ujednoliceniem FrontPanel dla boxów (w tym dla DSI). Ogólnie działa, konfiguracja uwzględnia funkcje specyficzne dla boxa. Jest jeszcze jakiś problem z wyświetlaniem nr kanału w DSI, spróbuje wrócić do tematu w weekend.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale my cały czas (prawie) jesteśmy w temacie ;) Zaczęło się od:

 

Sprawdź w /etc/sysconfig/system.conf, czy masz "vfd=off" oraz "rcstype=UHD88".

 

i teraz czekamy na odpowiedź @pafnucy7, informującą, że udało mu się skutecznie zmienić ten wpis i tuner wstaje i ... działa lub nie wyświetlacz z UHD :) Bez zmiany rcstype nie będzie działał na pewno.

 

"Load" jest jeszcze z uboota. Po zmianie w system.conf powinny się pojawić komunikaty startowe z rcS, jeżeli ich nie będzie, to znaczy że jest problem ze sterownikem do wyświetlacza. Jeżeli to będzie działało, to trzeba jeszcze znaleźć odpowiedni FrontPanel, żeby po starcie enigmy mogła ona sterować wyświetlaczem.

 

BTW: Da się VFD z ESI wpakować do UHD, tak jak to da się robić pomiędzy BSLA/BSKA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pafnucy7

Witam

 

"vfd=off" oraz "rcstype=UHD88", zmienione... z wyświetlacza zniknął LOAD... podczas zmian w konfiguracji wyświetlacza pojawia się raz godzina ale bez minut, na innych ustawieniach wyświetlacz nie działa. Ale najważniejsze ze nie ma już LOAD, wyświetlacz w sumie mi nie potrzebny, mam permanent  clocka :). GOS uaktualniony, podgrywane dodatki i wszystko chodzi pięknie. Jedynie przełączanie kanałów tak średnio, czasami obraz pojawia się po 1 sek a czasami po 4 sek. ale to inny temat (ustawienia oscama). Jeżeli macie jakieś sugestie piszcie będę testował :)

 

A już wiem czemu wywaliło mi soft poprzednio.... zamiast UHD88 wpisałem UHD-88 pomyliłem strony w opisie, edytowałem w notepad++ i po restarcie wszystko ok. Wybaczcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość bartek1224

Witam

 

Za uwarzyłem że pojawił się już testowy soft na UHD 88. Jako że nie znalazłem nigdzie info o tym jak sprawuje się tuner na tym sofcie pozwolę sobie zadać pytanie tutaj. Chodzi  mi o problemy wymienione przez tuxa

 

  • w miarę poprawnie działają te, które nie są na pamięciach Samsunga;
  • DVB-T działa jak działa :)
  • druga głowica może świrować :)
  • brak HDD na standardowym wyposażeniu + brak kieszonki na niego;

 

Jak i możliwe inne które wypłynęły od tego czasu.

Pytam bo zamierzam się do kupna i nie wiem czy warto skusić się na niego zamiast ESI 88. Zaletą są 2 usb, głowica DVB-T i cena ( chodzą już od 60 zł od ręki a ESI 200 zł i pewnie ze 2 tygodnie czatowania na aukcjach ) ale jeśli miało by być to okupione problemami typu zwiechy, GS-y lub inne cuda to stanowczo wolał bym ESI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

UHD88 to nawet zgrabne urządzonko, tylko ten nieszczęsny nadruk Orange. Gdyby tak dało się go pozbyć..... I tu wkrada się tylnymi drzwiami inwencja twórcza :)

Potrzebne materiały:

1. papier ścierny o gramaturze minimum 2000 - 1,9PLN

2. Pasta szlifierska do polerowania lakieru samochodowego - 12,99PLN

 

Delikatnie papierem ścieramy nadruk, potem polerujemy pastą i miekką flanelową szmatką. Czas pracy, jakiesz 45 minut. Efekt - teraz ten tuner to nawet wygląda. :)

WP_20140427_007.thumb.jpg.f7d58b183eed590490f095e5a82ecc51.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz sa różni fachowcy  i różne sposoby.Ja np. w 5800 nie zmywałem logo n tylko przykleiłem naklejkę z logo Linux.Wiec kol.Matzg nie ma się co irytować widząc takie pytania. :)

 

 

A może ktoś w końcu zrobi naklejkę logo Graterlia.Może  doda uroku boxom:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@j00zek - Super. Planowałem taki zabieg z moim ESI88 i logo Polsatu. Przekonałeś mnie swoimi zdjęciami:)

 

Jak ja się do wszystkiego przygotowywałem, to poczytałem najpierw, jak to motocykliści polerują sobie szyby z plexi do kasków. Z własnego doświadczenia napiszę, że papier grubszy niż 2000 pozostawia zbyt głębokie rysy, których nigdy nie wypolerujesz. W UHD cała praca jest o tyle wygodna, że po zdjęciu obudowy, możesz w prosty sposób wymontować przednie klawisze i plexi od ledów. (są na zatrzaskach) Masz samą obudowę, którą możesz potraktować wodą i bez obaw polerować przód. Ja polerowałem (nie mylić ze szlifowaniem, tu jak najmniej) tylko jedną (całą) powierzchnię, aby uzyskać równomierny efekt bez widocznych przejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zastanawiam się nad zmianą nboxa BSLA na UHD88 lub ESI88. Czy te tunery zwłaszcza UHD są podobnie stabilne do nboxa??

Czy w UHD rozwiązano już te problemy z druga głowica i DVBT??

 

Wysłane z mojego ZTE V987 przy użyciu Tapatalk now Free

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o wbudowane dvbt w UHD. Czy rozwiązano już problemy ze stabilnościa UHD z pamięciami Samsunga.

Czy można bezinwazyjnie zdalnie sprawdzić (numer seryjny czy seria jak w nbox BSLA BSKA itp) jaka  pamięc siedzi w boxie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DVB-T w UHD działa.

Pamięci nie są teraz problemem. Przerabiający powinien posiadać odpowiednie u-booty w zależności od rodzaju pamięci.

 

Na przyszłość - jest strona http://openpli.xunil.pl a tam dział informacji i opisów aktualizacji. Tam wyraźnie napisałem co działa na dzień dzisiejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie CEC działa - co prawda musiałem zwiększyć jeden timer ale CEC działa. U mnie ewidentnie nie działają klawisze na panelu: -,+ i standy.

Pamiętam kiedyś miałem podobną sytuacje ale wtedy problem dotyczył tylko mojego tunera (problem ze skryptem wykrywającym typ tunera, miałem jakiś stary nieaktywny wpis z esi w opkg.conf). Tym razem tuner jest rozpoznawany poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, sciagnol paczki pythona - ale wydaje mi się że klawisze przestaly działać wczoraj - wtedy zrobiłem "duzy" update.

 

potwierdzam.

aktualizacja test z dziś po prośbie o zrobienie tego, nie działają..

wczoraj łapałem tylko aktualizację pythona i to już było po niej..

sprawdzałem nie działanie klawiszy na froncie na stanie z wczoraj i z dziś.

 

być może to nastąpiło wcześniej, ale tego nie sprawdzałem, z klawiszy na obudowie korzystam raz na rok

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteśmy przy UHD to ze swojej strony dodam że pomarańczowe logo dość ładnie schodzi przy użyciu rozpuszczalnika. Podejrzewam że każdy zadziała (ja użyłem "Rozcieńczalnika Nitro" firmy Dragon) - efekt końcowy podobny jak u kolegi j00zek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...