Skocz do zawartości

Radiator na procesorze


Gość FReeQ
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Podpowiecie mi w jaki sposób najłatwiej odkleić radiator z procesora w bska? 
Planuję przykleić (oczywiście na klej termo przewodzący) dużo większy radiator od chipsetu płyty głównej Gigabyte.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze kleje duży na procesor, mniejszy na układ/ukłdy na głowicy, jak się da to na ekran/ekrany na głowicy bo one też są radiatorami (wewnątrz jest scalak co się diabelnie grzeje). Warto też przykleić na ST co jest w granicach gniazda optycznego.

 

Będę w nic robił jedną sztukę to zrobię zdjęcia i załączę tu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno było odkleić oryginalny radiator z cpu? Jak to robiłeś tux?

---

A sorki doczytałem początek. Nie ma tematu

---

Na marginesie dobry wiatrak wystarcza. Ja użyłem takiego ala turbina co się montuje w PC w miejscu śledzia / karty. Mega. Obudowa wręcz jest wyczuwalnie zimna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość LESZEK75

Najprostrzym i najlepszym rozwiązanim jest zamontowanie ze starej karty graficznej radiator i wentylator ,przykręciłem radiator z karty do orginalnego z nboxa ,wkrętami do żeberk radiatra , wkręty wyrobiły sobie gwint w żeberkach trzyma się bardzo solidnie a pomiędzy radjatorami posmarowałem pastą do procesorów . Wentylator jest spięty równolegle z wentylatorem od chłodzenia dysku dzięki czemu mam sterowanie z pozimu enigmy .

Ten patent bardzo dobrze zdaje egzamin , mieści się pod głowicą z bsla i dodatkowo chłodzi głowice od dołu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale czy W OGÓLE są konieczne dodatkowe radiatory? To co z tego, że się grzeją, precież tam nie siedzą papużki że się poparzą - być może taka właśnie jest ich normalna temperatura robocza?

Proste pytanie: czy TRZEBA przykleić dodatkową blachę a jak nie to sie stanie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee @tux nie gardź chłopaka tak od razu, w pewnym sensie ypy masz racje bo ten radiator który jest fabrycznie w nboxie jest wystarczający, dla fabrycznej konfiguracji. Należy jednak pamiętać że po wgraniu enigmy takiej czy siakiej zmieniamy znacznie konfigurację softwarową przez co procesor pracuje pod większym obciążeniem i co za tym idzie wydziela więcej ciepła, a więc większy radiator jest nawet konieczny więc w tym przypadku ydy nie masz racji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, tux, to mnie trochę przekonuje, powiedz jeszcze czy wystarczy dokleić dłuugi pasek miedzianej folii-blachy do radiatora głównego oraz ekranu głowicy?

Jeszcze jakby ten pasek dokleić z drugiej strony do wewnętrznych boków obudowy lub jej spodu (bo do górnej raczej nie żeby można bez przeszkód ją zdejmować) tak żeby przekazywał ciepło od radiatorów do matalowej obudowy - a obudowa z kolei otoczeniu...

Tylko czy takie galwaniczne połączenie radiatora i ekranu głowicy do obudowy to nie spowoduje przypadkiem jakiegoś zwarcia z \"masą\" itp.?

 

Jeśli to OK to czy to załatwi sprawę problemów termicznych?

Taki długi pasek miedzianej folii powinien dobrze rozpraszać ciepło z radiatora, po cóż zdejmować ten oryginalny radiator, cóż to poprawi względem wersji z dodatkowym paskiem folii?

 

Rozwiązanie z wentylatorem natomiast mnie mierzi jak tylko pomyślę, że jakiś \"brzęczyk\" ma generować dodatkowe efekty akustyczne. PC to jeszcze... ale sprzęt audio-video to przepraszam, jakaś pomyłka żeby sam sobie zakłócał dźwięk kóry przecież ma zapewniać w jak najlepszej jakości...

I tak mi przeszkadza dysk 2.5\" mimo, iż dość cichy jak na hdd - jaki ci ludzie mogą znosić 3.5\" o dobrych kilka dB głośniejsze??!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ypy

Najpierw druga część → niestety dla wielu ja też NIENAWIDZĘ wiatraków i to już nie tylko w Audio/Video. Ogólnie tendencja w czasach dzisiejszych jest taka, że jedynym sposobem na obniżanie temperatury jest chłodzenie wiatrakiem. Stosuje się go już chyba wszędzie → jak dalej tak pójdzie to za 3-5 lat telefon komórkowy będzie miał wiatrak.

Ja do swojego tunera wręcz musiałem urządzić polowanie na dziko, że tak napiszę, na dysk 2,5\" którego nie słychać z odległości 1m od nBoxa (oczywiście z zamkniętą obudową). 3,5\" jest nie do zaakceptowania. Cały nBox rcorder od \"N\"w ich wersji z wiatrakiem to coś, czego NIE ZNIOSĘ. Są jakieś granice IDIOTYZMU.

 

Teraz druga część → kawałek blachy miedzianej? Zależy co dokładnie masz na myśli. Może jakieś zdjęcie?

Radiator większy wystarczy dokleić do tego co jest. Co prawda najlepiej byłoby odkleić ten co jest i nakleić nowy - większy. Jednak ryzyko tej operacji jest na tyle duże (są tacy co je podejmują i nawet im się udaje → nie jest to jednak duża grupa osób), że lepiej dokleić.

Same komponenty głowicy również się grzeją całkiem nieźle. W BZZB obowiązkowo powinien być radiator na STV i jak ktoś ma ma odpowiedni co się zmieści pod obudowę radiator na ekran głowicy → on już jest radiatorem dla scalaka pod nim.

Najgorzej jest w BSLA → 3,5\" generator ciepła i hałasu + głowica (kolejny generator ciepła) i za mały radiator na procesorze. To już może robić za kaloryfer na zimę.

Wiadomo, że większe powierzchnie lepiej rozpraszają ciepło → dlatego nie potrafię zrozumieć (poza tłumaczeniem z poprzedniego mojego posta) dlaczego producent zrobił z nBoxa to co zrobił. Kiedyś wkładali jeszcze HDD WD Green. W nowych najczęściej jest to SEAGATE. To dopiero piekarnik i hałas. 7200 obrotów musi parzyć i hałasować na pół mieszkania.

 

Ja osobiście nawet w BSLA montuje radiatory. Też wywalam wiatrak. Ale jak pisałem wyżej HDD 2,5\" → przy 3,5\" operacja nie wykonalna ze względu na generator ciepła jakim jest podwójna głowica. w BZZB przejdzie 3,5\" bez wiatraka ale z kolei HAŁAS. Jak nie wiatraka będziemy słuchać to dysku.

 

Dla mnie każdy dekoder powinien mieć dysk 2,5\" wyselekcjonowany pod względem hałasu + same radiatory. Marzenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumujmy, lubię minimalizm więc w takim BSKA z hdd 2.5\" (i pojedynczą głowicą) to czy wystarczy żeby powiększyć radiator główny (czytaj: dokleić coś do niego)?

Taki pasek folii miedzianej (na razie dopiero w planach i właśnie pytam czy ma to sens), jeszcze zrobię z niego \"harmonijkę\" i po drugiej stronie przyczepię do ścianki obudowy - czy GALWANICZNIE to nie wywoła jakiegoś zwarcia np. na \"masie\"?

 

Ponoć jeszcze coniektórzy doklejają radiatorki do tych 4-ch kości pamięci - myślisz, że warto?

Pytam bo nie wiem gdzie trzeba... Sorki ale te Twoje zdjęcia są tak malutkie, że nic nie widać...

 

Pewnie sugeruje się jeszcze, żeby w tej podwójnej głowicy obsłużyc w radiator ten romboidalny scalak pośrodku (czy to on się nazywa STV?) - ale w pojedynczej głowicy od BSKA czy też jest potrzeba?

 

To ekranowanie głowicy rzeczywiście się nagrzewa lecz ono jest tak bliziutko obudowy, że właściwie się z nią styka - aż się prosi, żeby właśnie wziąć folię miedzianą poprzyklejać klejem termoPRZEWODZĄCYM z jednej strony do tego ekranowania a z drugiej do obudowy - co Ty na to???

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do radiatora przyklej sobie drugi jakiś większy → zapewne będzie tańszy niż ta blacha miedziana. Jeżeli jednak chce Ci się bawić w \"produkcję\" radiatora → możesz dokleić do tego co jest i możesz dokleić do obudowy. Radiator jest przyklejony do plastikowej części układu scalonego i nie ma połączenia z MAIN.

 

Co do głowicy → radiatory na scalaki, które mają nogi z każdej strony, te takie kwadratowe.

Ekran głowicy jak się da należy też chłodzić dodatkowym radiatorem. Przy pojedynczej głowicy radiator wypadnie dokładnie nad wycięciami w obudowie.

 

I NA KONIEC → KLEJ TERMOPRZEWODZĄCY A NIE TERMOIZOLACYJNY. Mam nadzieje, żę to zwykła pomyłka w tekście.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że \"najlepiej\" byłoby zdjąć ten oryginalny i przyleić większy... Tak ale i ten większy pozostanie w środku obudowy otoczony ciepłym powietrzem.

Taka folia miedziana natomiast służyłaby jako swoista \"heat-pipe\" co transmituje ciepło od radiatora aż do ścianki blaszanej obodowy a ta z kolei na zewnątrz. I co - pomimo, że nie bezpośrednio przyklejona do chip-u lecz do jego oryginalnego radiatora - to jednak TEORETYCZNIE wydaje się, że to wydajniejsze rozwiązanie - jak sądzisz?

 

Pytanie jednak o to czy aby na pewno GALWANICZNE połączenie miedzią radiatora z obudową jest bezpieczne? (To samo dotyczące ekranowania głowicy?)

 

 

EDIT:

Pojedyncza głowica ma tylko jeden taki widoczny scalak i w przeciwieństwie tego w ekranowaniu niespecjalnie się grzeje - mam zdjętą teraz obudowę przez cały dzień i co chwilka dotykam i sprawdzam poszczególne elementy ;) Tak najbardziej się grzeją główny radidator i to ekranowanie - reszta ledwo ciapławe...

A co z tymi 4-ema kościami pamieci na płycie głównej? Popatrz jak niektórzy \"uzbroili\" swojego nbox\'a:

http://zapodaj.net/images/d1292257e6e1b.jpg

(link do zdjęcia wzięty z: http://forum.dvhk.pl/showthread.php?t=609903&page=2 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100% radiator procesora jest oddzielony galwanicznie → nie obawiaj się.

Metalowy ekran głowicy jest już przykręcony do ścianki więc tutaj też problemu nie widzę.

 

Co do skuteczności przeniesienia ciepła na tylną ściankę. Trzeba by t dokładnie policzyć. Chodzi o transmisję tego ciepła, czy ta odległość nie będzie za duża dla poprawienia wydajności.

Doklejenie większego radiatora na procesor sprawia iż on jest zimniejszy o około 7 stopni. Prz pracy ciągłej to BARDZO DUŻO.

 

Ważne też jest wychłodzenie głowicy. Jej temperatura ma duży pływ na kondensatory w torze zasilania. tutaj spadek o 3-4 stopnie już jest znaczący.

 

Generalnie po doklejeniu radiatora u mnie w BZZB na procesor + głowica + scalak na MAIN (zdjęcia) obudowa jest tylko lekko ciepła.

Jako ciekawostka → przy złym zasilaczu, który trzymał 12V i prąd nie spadał podczas pracy ale miał szpiki i tętnienia nBox bł prawie dwa razy bardziej ciepły.

 

Reasumując → doklej radiatory → jak będzie za mało kombinuj z transportem ciepła na obudowę z tyłu. Choć tutaj mogę CI podpowiedzieć, że są tez specjalne GUMY termoprzewodzące i można zastosować taką np. pomiędzy radiatorem a górną częścią obudowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odległość to jedna sprawa ale przecież PO DRODZE ciepło i tak uległoby rozproszeniu - czyż nie?

 

Te gumy to piewsze słyszę, mógłbyś jakoś konkretnie polecić? Jakiś link albo firma może ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obniżysz temperaturę o powiedzmy 5 stopni w obudowie to już nie będzie aż tak gorąco.

Piszesz, że masz dysk 2,5\". Jeżeli masz wgranego mojego moda to masz soft od obsługi SMART dysku twardego. W jednej z linijek jest temperatura. Posprawdzaj różne metody wychładzania.

 

Co do gumy. Nie szukałem ich w sklepach ale można ją znaleźć np. z uszkodzonymi modułami od TV gdzie trzeba dużo ciepła odprowadzić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o co chodzi z tym modem, nie rozumiem, instaluję normalnie Twój system lecz nigdzie nie mogę znaleźć w nim opcji żeby wyświetlił temperaturę hdd.

Tak np. w nebuli-zero wyświetla temperaturę na pasku info przy przełączaniu kanałów. To może występuje gdzieś w konfiguracji skina czy gdzieś?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz → wyraźnie napisałem, że u mnie w modzie są narzędzia do SMART → w innych systemach na nBox trzeba go dograć. Napisałem, że masz użyć właśnie narzędzia od SMART.

 

Freebox mod By tux to nie Nebula → cukierkowy system z kliknij pilotem. Taka była, jest i będzie filozofia. 99% potęgi systemu to konsola → NIE PILOT i EKRAN TV.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ mickey → zaczynam wmagać od użytkowników moda logicznego myślenia a nie podania na tacy. Póki dana osoba nie uruchomi takiego logicznego myślenia (tutaj chociażby poszukania w google) zaczną się sypać pytania podstawowe.

Co innego oczekiwać odpowiedzi takiej jak udzieliłeś a co innego jak się poszuka i zapyta gdzie szukać tego parametru bo po komendzie nie widzimy tego parametru → oczywiście podaje komendę, którą wykonałem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki ale nadal to niejasne... czy to znaczy, że te temperaturę to mamy odczytywać tylko przez telnet i nie da się żeby pokazywało na jakimś pasku info na ekranie?

taka ciągła obserwacja okazałaby się bardziej pouczająca niż tylko okazjonalnie kiedy podłącza się kompa przez eth...

 

Jednak wracając do tematu gumy... hmm... termoprzewodzącej, to okazuje się, że to taki płaski pasek który ma sklejać 2 płaskie powerzhnie... to troche nie pasuje do idei żeby słuzyło jako takie jakby eleastyczne połączenie między radiatorem a ścianką obudowy - no bo powiedz jak?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o pierwszą część pytania → tak, telnet → jak ktoś napisze jakiś widget do tego albo doda jakiś co już jest do skórki to będzie działać.

 

Co do drugiej części → pod płytą główną masz taką gumkę zaraz pod procesorem. Spełnia swoje zadania idealnie. Tu reż można by zastosować taką. Oczywiście nie przykrywającą cały radiator a np. 1x1cm po środku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odpiszę tak → zarówno LG jak SAMSUNG i SONY (te marki serwisowałem) używały tych specjalnych gum. Nie były to kawałki cieniutkie a plastry nawet do 5cm grubości. Stosowano to w miejscach gorących jak diabli by rozproszyć ciepło na metalowej obudowie panela. Jeżeli to rozwiązanie tam się sprawdza to czemu nie w nBoxie? Czemu samo ADB stosuje taką gumę pod procesorem?

 

Myślę, że sprzedawca w sklepie ma poniekąd rację, lecz w pewnych warunkach to rozwiązanie jest jedyne a ilość ciepła odprowadzonego w ten sposób jest na tyle duża, że wystarcza do niestosowania wiatraków.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie, to te paski co on miał w sklepie to miały z milimetr grubości - skąd wziąć te plastry co mają kilka cm grubości? Rzeczywiście przydałoby się wykroić taki bloczek co by z jednej strony siedział na głównym radiatorze a z drugiej przylegał na dużej powierzchni do górnej obudowy...

 

To w tym nBoksie jest już taki plaster pod płytą główną oryginalnie zamontowany przez producenta? Przyznam, że do tej pory nie odkręcałem płyty głównej więc nie wiem...

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze szukam kogoś np. na alledrogo co ma trochę złomu z telewizorów itd. i pisze czy może ma. Często daje się dogadać i za dosłownie grosze można odkupić. Problem w tym, że zazwyczaj to na co trafiam to max 0,5cm. Dobrze, że można to łączyć ze sobą i działa idealnie.

 

Co do tego co jest pod procesorem. Jak podczas przerabiania nikt nie usunął → a już widziałem takie przypadki → to znajdziesz to tam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość franco78

Witam,

pochwalę się swoim rozwiązaniem.
Na procku  4 radiatory:) połączone jak na foto:)
Do tego na głowicach i na układzie od głowicy + na układzie na płycie (a co tam - niech ma :) )
Dysk 2,5 cala + wentylatorek od spodu (niskie obroty, bo po co wysokie :) )
Myślę,że to w zupełności wystarczy jeśli chodzi o chłodzenie:)
Pozdrawiam

 

[załącznik usunięty przez administratora]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego franco78

 

czym kleiłeś radiatory do elementów ? (wiem że klejem termo przewodzącym ale poleć jakiś)

jak kleiłeś do procka to zrywałeś oryginalny klej/pastę czy kleiłeś na to ?

i ostatnie pytanie a właściwie prośba :)

zapodaj więcej fotek sanek które dorobiłeś do dysku 2,5\"

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam,

czy ktoś pomoże mi zinterpretować odczyt ze smartctl, nbox przerobiony , bez dodatkowych radiatorów, co oznacza parametr 190 a co 194?

 

190 Airflow_Temperature_Cel 0x0022  058  035  045    Old_age  Always  In_the_past 42 (Lifetime Min/Max 36/42)

194 Temperature_Celsius    0x0022  042  065  000    Old_age  Always      -      42 (0 18 0 0)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie bedę dawał nowego tematu, tutaj się podłącze. Jak to jest z tym wentylatorkiem? Fabrycznie dmucha do środka, Tux sugeruje, że powinien wydmuchiwać na zewnątrz. Czy ktoś zmienia kierunek wentylatorka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bedę dawał nowego tematu, tutaj się podłącze. Jak to jest z tym wentylatorkiem? Fabrycznie dmucha do środka, Tux sugeruje, że powinien wydmuchiwać na zewnątrz. Czy ktoś zmienia kierunek wentylatorka?

 

Ja zmieniłem i nie narzekam. Nawet po całodziennym  użytkowaniu jak dotykam obudowę od góry to jest po prostu normalna jeżeli chodzi o temp. oczywiście.

Ale zauważyłem że od dołu się trochę grzeje ale póki nie ma problemów to nie wnikam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bedę dawał nowego tematu, tutaj się podłącze. Jak to jest z tym wentylatorkiem? Fabrycznie dmucha do środka, Tux sugeruje, że powinien wydmuchiwać na zewnątrz. Czy ktoś zmienia kierunek wentylatorka?

 

Mówimy oczywiście o ADB 5800SX?

 

Konstrukcja jest faktycznie dziwna. Jeżeli to śmigło dmucha do środka, to przede wszystkim chłodzi dysk i wdmuchuje to ciepłe powietrze z dysku do środka tunera, czyli tam raczej jeszcze dogrzewa. Poza tym wyjście z tunelu dysku nie jest nakierowane ani na procesor ani na głowicę. Położenie otworów wentylacyjnych później przekierowuje ten strumień, ale i tak nie jestem przekonany, że to działa dobrze.

 

U mnie ten wentylator wyciąga powietrze ze środka. Powoduje to małe dogrzewanie dysku, ale poza tym dość dobrze wyciąga powietrze ze środka tunera i nie dogrzewa procesorów. Poza tym w takiej konfiguracji czujnik temperatury dysku dość dobrze odzwierciedla temperaturę w środku :)

 

Co innego w ESI-88. Wentylator umieszczony z boku obudowy, skierowany praktycznie prosto na procesor i głowicę. Ten powinien dmuchać do środka. Jednocześnie dysk, jest trochę z boku i jego wewnętrzny czujnik działa sobie dość niezależnie od reszty systemu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...