Graterlia OS forum

Kategoria ogólna => Informacje => Wątek zaczęty przez: tux w 30 Wrzesień 2018, 19:21:43

Tytuł: Podstawowe pytanie i odpowiedzi
Wiadomość wysłana przez: tux w 30 Wrzesień 2018, 19:21:43
Małe kompendium wiedzy o Graterlia OS.
Zanim coś napiszesz lub wyciągniesz jakieś wnioski po przeczytaniu czegoś na temat GOS w różnych miejscach - obowiązkowo powinieneś zapoznać się z tym, co jest poniżej!

Co to jest Graterlia OS?
Graterlia OS to system operacyjny. Właściwie to minidystrybucja Linux, którą można uruchomić na wybranych tunerach DVBx.
Graterlia OS nie jest dystrybucją Enigma2 i nie można tak nazywać GOS.
W Graterlia OS mamy dostępne oprogramowanie Enigma2 ale jako dodatkowy pakiet.
W cechach GOS jest punkt, który dokładnie to precyzuje (https://graterlia.xunil.pl/index.php/Cechy_Graterlia_OS):

Cytat: undefinedOprogramowanie ,,Enigma2" jest oferowane jako pakiet w repozytorium. Użytkownik musi sam zainstalować zarówno pakiet Enigma2, jak i przydatne dla niego wtyczki. ,,Enigma2" jest oprogramowaniem tworzonym przez społeczność OpenPLi (https://openpli.org/), w Graterlia OS nanosimy tylko konieczne dla nas zmiany;

Na jakich tunerach DVBx można zainstalować Graterlia OS?
Graterlia OS Free:

Graterlia OS dla członków ISUGOS z większym repozytorium pakietów:


Do czego służy Graterlia OS?
Urządzenia, na których można zainstalować Graterlia OS, to tunery DVBx i służą do odbioru telewizji i radia w standardzie DVBx. Graterlia OS jest systemem przygotowywanym właśnie w tym celu.
Reasumując - Z Graterlia OS możesz używać tunera zgodnie z przeznaczeniem - do odbioru sygnałów w standardzie DVBx. Nie ma dodatkowych pakietów, tak zwanych ,,multimedialnych". To są funkcje poboczne, GOS to przede wszystkim DVBx.

Czy Graterlia OS jest płatny?
Nie, GOS nigdy nie był, nie jest i nigdy nie będzie płatny. Jednak aby w pełni korzystać z Graterlia OS należy być członkiem ISUGOS.

Co to jest ISUGOS?
ISUGOS to Internetowe Stowarzyszenie Użytkowników Graterlia OS.
Stowarzyszenie powstało jako aktywne wsparcie GOS.

Czy członkostwo ISUGOS jest płatne?
Członkowie ISUGOS opłacają dobrowolną składkę członkowską, która jest przeznaczona na rozwój GOS oraz wszystko, co jest potrzebne do istnienia GOS.
Ponadto członkowie mają dostęp do większej liczby wspieranych dekoderów oraz większej liczby pakietów.
Członkowie mają również dostęp do Forum z pełnym wsparciem ze strony devel na najwyższym możliwym poziomie w danej chwili.

Czy jest jeszcze dostępny GOS SH4?
Od września 2018 już nie.
Informacje o tym, jak używać GOS SH4 dostały wyłącznie osoby, które wsparły GOS w 2018 roku podczas zbiórki na serwery. Informacja została wysłana do tych osób na adres e-mail, z którego było wsparcie GOS. Na chwilę obecną z ~50 osób nie odpisało na wiadomość e-mail tylko kilka osób.
Czas GOS dla SH4 minął bezpowrotnie.

Czy można umieścić GOS na darmowym hostingu?
GOS to nie jest IMAGE/Dystrybucja E2 itp. i nie da się na upload wrzucić wsadu do tunera, potrzebne jest jeszcze repo IPK;[/li][li]jeszcze ponad rok temu rozpisywaliście się, że pakietów nie można pobrać, że WWW nie działa, że Forum ma zadyszkę. Całość nie stała nigdy na "darmówce". ,,Szczekaczom" się wydaje, że wszystko można ale brutalna prawda jest taka, że GOS zżera bardzo dużo zasobów.[/li]
[/list]

Czy mogę pomóc GOS, udostępniając jakieś zasoby serwerowe?
Proszę nie proponować mi ,,przygarnięcia" GOS do siebie. Dwa razy próbowałem i 2x musiałem szybko zabierać wszystko, bo jednak infrastruktura nie wyrobiła. Obu osobom proponującym usługę wydawało się, że to pikuś i dadzą radę. Jak przyszło co do czego, to @tux - zabieraj to i radź sobie sam.

Czy mogę w GOS odtwarzać pliki MP4, czy MKV?
Tak, możesz. Pakiety potrzebne do tego są w repozytorium Graterlia OS i członkowie ISUGOS mają dostęp do tych pakietów.
GOS standardowo obsługuje tylko DVBx - należy o tym pamiętać!

Jakie są założenia Graterlia OS?
Założeniem jest System Operacyjny dla tunerów DVBx, który ma być jak najbardziej stabilny i aktualny.
Nie wymagaj od nas specyficznych rozwiązań tylko pod Ciebie lub wąskie grono odbiorców.
Pamiętaj, że wspierane przez nas urządzenia  to przede wszystkim tunery DVBx i ta funkcja ma działać wzorowo. Inne są dodatkiem, i tak należy je traktować.
Proszę zapamiętać: wszystko, co robimy, czynimy za darmo i po godzinach. Czasem coś będzie szybciej, czasem wolniej. Będziemy starać się Wam pomagać, ale → Nic Nie Będziemy Robić Kosztem Naszego Życia Prywatnego! Oznacza to tyle, że projekt będzie tętnił swoim życiem we własnym tempie. Jednakże prace będą kontynuowane.

Jakie są najważniejsze cechy Graterlia OS?