Skocz do zawartości

4 satelity -> 8 odbiorników ... jak to zrobić?


mickey
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Plan jest taki: anteny odbierająca z 4 satelitów + DVBT a sygnał rozprowadzany do 8 gniazd końcowych. Co z tego wyjdzie, to nie wiem, bo koszty mogą mnie przerosnąć. Ale na pewno na tym forum jest wielu takich, którzy wiedzą jak się do tego zabrać i wierzę że coś doradzą. Chciałbym to zrobić raz i zapomnieć. Raczej na wiosnę, ale jak będą sprzyjające warunki zimą, to może...

 

Żeby było łatwiej (??) to rozbiję może problem na mniejsze ;)

 

1) Jakie satelity? Dobrym wyborem wydaje mi się zestaw HB + 3xAstra: 13.0E, 19.2E, 23.5E i 28.2E. W sumie 1, 2 i 4 to wybór świadomy a 3 to tak do kompletu ... był pośrodku i tam nadają Czesi i Słowacy.

 

2) Ile anten? Jedna 120cm i 19.2 centralnie a pozostałe zezujące? Czy wszystkie zezujące a antenę ustawić centralnie na 20.1 albo jeszcze jakoś inaczej? A może lepiej dwie anteny po 80-90 cm zainstalować i po 2 konwertery?

 

3) Jakie konwertery? "Najładniej" wydaje się zrobić tak: 4 konwertery quatro + antena (zestaw anten ze zwrotnicą na DVB-T i FM) + multiswitch 17/8. Będzie to współpracowało z nboksami? Konkretnie: 2850, 5800SX z głowicą z BZZB, ESI-88. Jest jeszcze opcja 8 konwerterów typu octo + przełączniki diseq + rozgałęźnik na antenę naziemną + .... wyobrażenie fizycznej realizacja takiej instalacji trochę mnie przeraża - chodzi o liczbę połączeń, ale może to jednak jest lepsze rozwiązanie? Czy od strony współpracy z tunerami taka instalacja ma jakieś zalety?

 

4) Może ktoś mógłby polecić jakiś konkretny sprzęt? Bazując na własnym doświadczeniu czy też opiniach znajomych...

 

Jak chodzi o multiswitche znalazłem takie:

http://satsklep.pl/pl/p/Multiswitch-178-G-TechniSat-GigaSystem-00003271/492

http://www.dmtrade.pl/p2936,multiswitch-megasat-17-8.html

http://www.hollex.pl/multiswitch/821-multiswitch-wavefrontier-17-8-piu

 

Konwertery ... Inverto? Jaki model?

 

5) Jakich problemów się spodziewać przy instalacji? Zamierzam spróbować to postawić sam, ale może lepiej od razu szukać fachowca? Jeżeli to będzie jednak multiswicth, to mogę zaczynać od razu z konwerterem quatro, czy lepiej powiesić na początek jakiś zwykły jednowyjściowy, ustawić antenę a dopiero potem wieszać quatro i testować multiswitcha? Wszelkie rady przyjmę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na pytania, na szybko:

 

1) nie wiem, według smaku. Jak bym robił dla siebie, to bym dobrał inny zestaw satelit uwzględniający Thora ;)

2) może http://www.hollex.pl/anteny-satelitarne/stalowe/stalowe-duze/487-antena-triax-td110multiblock ?

3) quattro, inverto*, model zależy od długości kabli, czy po drodze będą "przeciwprzepięciówki" i gniazdka

4) z wymienionych multiswitchy bym chyba wybierał: http://satsklep.pl/pl/p/Multiswitch-178-G-TechniSat-GigaSystem-00003271/492

 

przy "zbyt dobrej", "małostratnej" instalacji Inverto Black/Black Ultra może dawać zbyt silny sygnał i powodować przesterowanie/zawieszenie głowicy, w Twoim przypadku to najbardziej prawdopodobne jest w wypadku ESI, w drugiej kolejności zmodowany 5800sx z głowicami od BZZB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 2) To coś rozwiązałoby jeden problem.

ad. 3) Przepięciówki? Jakieś dokładniejsze info :) Jak da radę upakować do jednej skrzynki z multiswitchem, to czemu nie. Co do jakości instalacji ... kable mam już pociągnięte jakieś 2 lata, a wtedy to moje pojęcie na temat instalacji było znikome. Średnio kabla jest ok. 10-15m, a jego jakość jest ... niewiadoma :/

ad. 4) Przy tym pojawi się jeszcze jeden problem. "Centrum dowodzenia" jest/będzie w skrzynce o odpowiednim IP zamocowanej na kominie - antena zaraz obok, nie trzeba już nic przez dach przeciągać. W przypadku dużej skrzynki jakoś ciężko mi szło szukanie i teraz nie wiem, czy zmieszczę tam tego Technisata. Ale w razie czego spróbuję większą skrzynkę znaleźć :)

 

Co do uwagi na końcu: Obecnie mam ESI-88 + ... no właśnie, twin inverto black, co może być powodem moich problemów ze znikaniem tunerów czasami. Ale czy w przypadku multiswitcha, to sygnał nie jest "normowany" przed przesłaniem dalej? Ogólnie: raczej nie Black? Czy może np. Black na 28.2 a zwykły na 19.2?

 

I zupełnie OT: Jeżeli dzisiaj mam blacka, krótkie kable (10-15m) i do tego ESI, to może powinienem coś takiego http://satmania.com.pl/tlumik_katowy_reg__sat_dse_saa01_5-2400mhz,124,836.html na kabel założyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 2. tak myślałem i dlatego podałem link ;)

 

ad 3. coś takiego: http://www.hollex.pl/akcesoria/zlaczki/241-zabezpieczenie-przepieciowe-axing

to urządzenie niczego nie gwarantuje, w szczególności nie gwarantuje ochrony instalacji, ale zmniejsza nieco ryzyko uszkodzeń które by mogły usmażyć sprzęt w innym wypadku. przy 10-15m nawet "taki sobie" kabel nie powinien być problemem, a i kiepski powinien być możliwy do użycia.

 

ad 4. ja bym celował w tego technisata..

 

ad 5. multiswitch trochę sygnału wytraca, to fakt. tak samo wytraca przeciwprzepięciówka oraz ewentualne gniazdko, ale co do normowania, to z tym jest różnie.. większość multiswitchy "równo zdejmuje" sygnał, niektóre mają wbudowaną prekorekcje sygnału, czyli uwzględniają to, że dla pewnych częstotliwości tłumienie w kablu jest większe, dla innych mniejsze i odpowiednio korygują sygnał.

 

ad 6. być może tłumik by pomógł. ESI jest znane z wyjątkowo czułej głowicy, w porównaniu do BSLA/BSKA to demon, od BZZB też jest sporo lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

@mickey

postawiłeś ten system ? pochwal się  ;)

ja polecił bym blache firmy corab ale nie robia nic rozsądnego powyżej 90 cm,ewentualnie ode mnie z podwórka mabo 125 ,u mnie  wisi taka 11 lat i się trzyma nie licząc farby która spłyneła i przemalowała dach,konwentery polecił bym televes-a i multi też

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa. W sumie wg opisu + osprzęt do DVB-T i FM. Ustawienie anteny ... średnio mi wyszło, ale wszystkie 4 satelity odbierają. Taki multiblock nie daje zbyt wiele możliwości regulacji poszczególnych konwerterów.

 

W sumie jedyny problem wyszedł przy montażu. Ten uchwyt Triaxa jest na 4 konwertery, ale w instrukcji napisali, że maksymalnie 1kg utrzyma. Quatro od Inverto waży 350g. Do tego wiszące kable. Troszkę go wzmoniłem i na razie wisi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...