Skocz do zawartości

SUPER TUNER własnej roboty za bezcen!!!!!!(?)


Gość s6s
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jakby wziąć laptopa z co szybciejszą (potrzebne?) kartą graficzną oraz z linuksem oraz zaopatrzyć go w odpowiednie peryferia typu:

a.) głowica satelitarna (czy nie ma takowej na USB lub PCMCIA?)

b.) odbiornik podczerwieni (obsługa pilota)

 

Przy tym zauważcie że ów laptop nie musi mieć szybkiego procesora itp. każdy nawet jakiś zakurzony nawet z Centrino chyba i tak bije STi7111?

Albo netbook z intel Atom.

Że nie wspomne o ilości pamięci... ;)

 

Przypusczalnie osobna sprawa to karta graficzna, lecz i w tej dziedzinie prawdopodobnie już byle co sobie poradzi z grafiką dwumywiarową, czyż nie?

 

Jak widzicie Panie i Panowie za bezcen możemy łatwo uzyskać  szybki satelitarny dekoder z nieograniczonymi rozbudowywalnymi możliwościami! :)

 

Jakiś haczyk czy zwykłe lenistwo? ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam chęci dzisiaj na dyskusje to wyższości jenego nad drugim.

 

 

Poddaję tylko pod przemyślenie → STi ma sprzętowe dekodowanie mpeg-4 HD. Nasz laptop za psie pieniądze co najwyżej pokaże nam śliczny pokaz slajdów.

Głowica na USB (taka logiczniejsza) to ponad 400zł.

Dlasze rozważania są dla mnie bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczalnie osobna sprawa to karta graficzna, lecz i w tej dziedzinie prawdopodobnie już byle co sobie poradzi z grafiką dwuwymiarową, czyż nie?

 

Wyświetlanie grafiki to jedno a dekodowanie strumienia H.264 w HD to inna sprawa. Centrino i Atom odpada. Jakiś nowoczesny układ AMD lub Intela z kartą grficzną powinien podołać, ale to już wypada z kategorii tanio. Żeby było w miarę użytecznie, to chyba trzeba by się np. XMBC zainteresować? Jak dla mnie wersja z laptopem odpada od razu. Coś w formacie ITX ... może. Jak posiedzisz i pokonfigurujesz, to może uzyskasz fajny sprzęt do wszystkiego, ale na pewno nie tani. Proponuję zacząć od dongla DVB-T (bo są tanie), to zobaczysz co się da zrobić i na ile to będzie użyteczne. Potem już tylko zakup głowicy DVB-S2. Podwójnej. I ... ja zostanę przy nboksie albo rozejrzę się za jakimś VU+, czy czymś takim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem coś takiego jeszcze przed nboxem. Płyta ITX ION, czyli Atom + zintegrowana grafika nvidia. Do tego zasilacz do tego typu urządzeń. Wszystko bez wiatraków, a system trzymałem na NAS. DVB-S miałem na USB, ale dostępne są też PCI-E na niskoprofilowym śledziu. Odbiornik pilota na USB zrobił mi ktoś z Elektrody według zadanego schematu. Z pilota mogłem włączać sprzęt z trybu wstrzymania.

 

Softwarowo wyglądało to tak, że postawiłem Debiana Squeeze. Do multimediów miałem VDR ( tv sat) i XBMC. Wtedy jeszcze moduł PVR ma XBMC był trochę kulawy i nie przypadł mi do gustu. Testowo kompilowałem też Enigma2PC, był taki projekt i działał, później nawet ktoś go kontynuował na bazie OpenPLi, ale ostatecznie został zarzucony. W tle chodził sobie oscam z dvbapi.

 

Po skompilowaniu sterowników od nvidii, ION sprzętowo wspierał deinterlacing strumienia DVB zarówno SD jak i HD.

 

Jakie wrażenia? XBMC chodziło na tym sprzęcie dosyć płynnie łącznie z obsługą TV i trzeba przyznać, że interfejs rewelacyjny i ładny dla oka, ale wtedy jeszcze potrafił się wykrzaczać właśnie na LiveTV. Teraz z tego co się orientuję obsługa telewizji jest na bardzo dobrym poziomie.

VDR od strony technicznej rewelacyjnie obsługiwał tv sat, ale wygląd inyerfejsu OSD niestety nie rzucał na kolana. Atom nie radził sobie wydajnościowo z antialiasingiem czcionek przez co poruszanie się po menu było trochę ociężałe. Nie mniej jednak, sam VDR i jego obsługa są dobrze przemyślane.

 

Na chwilę obecną minimum na taki sprzęt to chyba intel i3. Przyzwoite 2xDVBS można kupić w cenie 200-300zł. Do tego pamięć i zasilacz. U mnie za obudowę służył stary odtwarzacz DVD. No i jeszcze nad pilotem trzeba pomyśleć i dyskiem jak ktoś nie ma.

Osobiście jeśli teraz miałbym się w to znowu ładować, to wybrałbym gotowvlca PRISMCUBE za 1200 zł. Miałbym gotowe pudełko multimedialne z XBMC i DVBS, a do tego otwartą drogę do modyfikacji softwaru.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potem już tylko zakup głowicy DVB-S2. Podwójnej. I ... ja zostanę przy nboksie albo rozejrzę się za jakimś VU+, czy czymś takim...

 

nie jest wcale tak różowo, policzmy:

dobra dwugłowicowa karta DVB-S2 to 350 zł.

najtańsza w miarę sensowna płyta pod cpu haswell lub ivy bridge: 280 zł

pentium g dual-core haswell/ ivy bridge: średnio 220 zł, można by celerona, ale dużo taniej to nie będzie

ram 4gb kingston genesis/grey: 180 zł

najtańszy zasilacz, który nie padnie po 2 latach używania: od 150 zł w górę

zgrabna standardowa obudowa (o htpc nawet nie piszę) od 160 w górę

 

w tym momencie dobiliśmy do 1340 zł

 

pendrive na system: koszt pomijalny, pomijając to, że pendrive nie lubi częstego zapisu i może szybko paść,

więc trzeba liczyć małe SSD alb hdd tanie, no to należy doliczyć koszty "na dysk"

 

słabe/stare notebooki/laptopy z racji braku sprzętowego dekodowania mpeg4 odpadają, zostaje nowy sprzęt, który okazyjnie tani nie będzie, do tego trzeba doliczyć  "tuner" na usb za jakieś 400 zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STi ma sprzętowe dekodowanie mpeg-4 HD

Jasne. dzięki za informację!

 

Wyświetlanie grafiki to jedno a dekodowanie strumienia H.264 w HD to inna sprawa. Centrino i Atom odpada. Jakiś nowoczesny układ AMD lub Intela z kartą grficzną powinien podołać

OK, czemu nie, jakaś estetyczna mini obudowa i...

 

i jeszcze trzeba wspomnieć o czytniku CONAX...

 

Owszem drogo robi się powoli, lecz przynajmniej mielibyśmy pełną kontrolę nad swoim sprzętem który moglibyśmy stopniowo rozbudowywać i uaktualniać w razie potrzeby zastępując wybrane elementy lepszymi, i zawsze mielibyśmy TO CO NAPRAWDĘ CHCEMY - bez kompromisów! ;)

 

Osobiście jeśli teraz miałbym się w to znowu ładować, to wybrałbym gotowvlca PRISMCUBE za 1200 zł. Miałbym gotowe pudełko multimedialne z XBMC i DVBS, a do tego otwartą drogę do modyfikacji softwaru

Jednak tylko i wyłącznie software'u, a hardware masz jako niezmienną "czarną skrzynkę" i potem z zazdrością popatrzysz na różne techniczne nowinki (jak np. USB4.0 ;) albo nowy protokół sieciowy, albo nowy format nadawania przez satelity) pojawiające się jeszcze przed spłaceniem rat za zakup owego PRISMCUBE'a ;)

 

*************************************************************************

 

A może by wykorzystać jakiś model dekodera (niekoniecznie przecież na Linuksa) i wykorzystać jego płytę główną wraz z głowicami i czytnikiem CONAX jako swoiste urządzenie PERYFERYJNE dla naszego właściwego PeCeta i razem to upchnąć w jednej estetycznej małej obudowie?

 

Przynajmniej rozdzielilibyśmy funkcje "satelitarne" od tych iście PeceTowych jak pamięć masowa, Ethernet, WiFi, Internet, konserwacja zasobów itp. poniewaz jak widzimy poszczególne modele dekoderów rzadko mają i jedno i drugie, a jeżeli już to za naprawdę nieuzasadnioną cenę...

 

Powyższe rozważania biorą się z tego że wkurzające wydaje się iż płacimy często kilkaset złotych więcej za niby lepszy model który ma tę wyższość iż np. posiada dodatkowy slot na cośtam albo możliwość wgrania Linuksa albo większy Flash czy więcej RAMu itp. a natomiast głowice i STi (czyli jakość obrazu) takie same...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać z jakże inspirującej lektury:

http://www.tvdr.de/hardware.htm

http://linuxtv.org/vdrwiki/index.php/Output_devices

 

cały problem twki w tym aby zdobyć głowicę na ePCI ze sprzętowym dekodowaniem:  TT Premium S2-6400 Twin HD

już niestety NIE produkowaną (polityczne naciski?)

można tylko kupić "budżetowe" czyli z software'owym dekodowaniem (czyli niestety problem nieefektywnego obciążenia CPU i odprowadzania ciepła).

 

Jednka powitarzam pytanie, czy nie możnaby wykorzystać już istniejącego dekodera z dobrą jakością obrazu i wspaniałą głowicą ale z ubogim wyposażeniem peryferyjnym i jego właśnie potraktować jako urządzenie peryferyjne podłączając (jak?) do PeceTowej płyty głównej?

 

Jakby wykorzystać do tego celu dobrej jakości dekoder nielinuksowy (o wiele tańszy od linuksowych) wówczas może byśmy zauważyli korzyści?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jednka powitarzam pytanie, czy nie możnaby wykorzystać już istniejącego dekodera z dobrą jakością obrazu i wspaniałą głowicą ale z ubogim wyposażeniem peryferyjnym i jego właśnie potraktować jako urządzenie peryferyjne podłączając (jak?) do PeceTowej płyty głównej?

 

Jakby wykorzystać do tego celu dobrej jakości dekoder nielinuksowy (o wiele tańszy od linuksowych) wówczas może byśmy zauważyli korzyści?

Z całym szacunkiem, ale to brzmi jak zupełna abstrakcja i szkoda czasu aby podejmować ten temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to zrobić można wszystko. Problem w tym, że na 99% skończy się to tak, że przez rok kolega @s6s będzie męczył sie po forach szukają odpowidzi na coraz to nowe pytania pojawiające się jak grzyby po deszczu. Potem przyjdzie czas na kolejny rok składania, nazwijmy to systemu operacyjnego na to "CUDO". I tak po dwóch latach okaze się, że sprzę już za stary, producent od "przystawki" DVB-S skończył support, weszły nowe kodeki - w międzyczasie rodzina będzie oglądać TV u sąsiada bo a to pilot nie będzie działać, a to komputer się nie uruchomi...i...cóż...dopisać sobie można resztę.

 

 

 

Jeszcze 5-7 lat temu można było tak cudować. Nawet to było fajne. Teraz byle odtwarzacz ultimedialny + jakiś odbiornik SAT zrobią więcej niż w te dwa lata @s6s by to uruchomić. Nie pisząc już o poborze prądy przez to monstrum.

 

 

Bez urazy @s6s → to już nie te czasy. Kup odtwarzacz multimedialny + tuner sat i KONIEC.

Jedyny + ewentualnej zabawy to nauka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby jakis producent sam wpadł na taki pomysł żeby wypuścić taki model nazwijmy to "szkieletowy" składający się z upgrade-owalnych modułów wpinanych w płytę główną jak w sloty ePCI to czyż nie podbiłby rynku?

 

Owszem coniektóre modele mają możliwość dołożenia/zamienienia dodatkowych głowic, ale jeszcze chyba nikt nie zaproponował aby dotyczyło to pamięci RAM, kart Ethernet (żeby móc zamienić 100Mbps na 1Gbps) lub WiFi, dodatkowych czytników CONAX i/lub CI, czytników różnych kart pamięci SD/CF itp., USB2 zamineialny na USB3 itd.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd ja to znam, sam byłem kiedyś takim zapaleńcem, skończyło się na tym że kupiłem 2 nboxy, a klocek leży i się kurzy w pięknej obudowie HTPC Silverstone za ktorą mogłem kupić 3 przerobione nBoxy, nawet DVBViewer kupiłem żeby wsio ładnie działało. Szkoda zdrowia na takie cuda, taki PC nigdy nie bedzie dekoderm sat, trochę będzie go tylko udawał.

 

Wysłane z mojego HTC One S przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

s6s sorka ale skończ już te filozofię. W teori wiele rozwiązań jest idealnych. W praktyce niewiele. Przykład podam taki. Ja igarniam jako tako temat, lecz sprzęt ma działać tak że moja żona co nie zna sie na tym powinna obsłużyć dekoder bez problemu.  Cos się zawiesi to wyciąga wtyczkę z gniazdka i juz a nie bawi się w ssh i komendy do resetu.

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat w nBoksach to można sobie parę rzeczy powymieniać/dodać samemu: głowice pojedyncze/podwójne, SATA, wyświetlacz (na VFD), ludzie na forach piszą jak dodali drugie USB oraz drugi czytnik CONAX.

 

Szkoda że nie mozna wymienić procka na jakiś STi7111,

ani dołożyć RAM, albo włączyć DMA do interfesju SATA, albo wymienić Eth na np. Gigabajtowy...

 

Szkoda że nie ma nowszego jakiegoś sprzętu który miałby tyle możliwości przeróbek...

 

Chociaż ponoć procesory STi7105/STi7111/STi162 mają wyprowadzenia w pełni wzajemnie kompatybilne, znaczy mozna je zamieniać wzajemnie na tej samej płycie głównej... nie wiem co Koledzy na to ale zdaje się że sam producent w specyfikacji to gdzies napisał.

 

Tylko zasadnicze pytanie - po co to wszystko w tunerze sat. Jeszcze czytniki rozumiem ale usb 3.0?

Po to aby błyskawicznie przekopiować pół terabajta nagrań z wewnętrznego hdd na dysk przenośny USB.

Owszem, wielu korporacjom by zależało aby to udaremnić i robią wszystko pod tym kątem: i lobbują, i korumpują, i prawnie, i policyjnie, i propagandowo na różnych forach itp...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast modować BSKA kup BSAL. Połowa roboty mniej :)

Czytnik nie CONNAX a uniwersalny :) → nie wprowadzaj w błąd!

Drugie USB → no to można - czy warto - to już każdy oceni.

 

 

Co do kopiowania 1,5TB danych - bez urazy - wyjme HDD i przekopiuje albo zostawie w Boxe 200GB i regularnie będe robił backup. To jest TUNER SAT a nie komputer.

 

 

@s6s → coś mi sie wydaje, że wpadłeś w kolejną skrajność.

Może od razy 10 rdzeni po 1Ghz ze 24GB ramu wpakuj. Potem usiądź i pomyśl czy warto do oglądania powtórek w TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktos ogląda tefałeny i tamtejsze seriale mjakmiłość itede to nie warto ale jak ktoś chce wykorzystać TV satelitarną jako wspaniałe narzędzie informacyjno-edukacyjne to warto mieć sprawne narzędzie do zabezpieczania/kopiowania nadawanych na żywo transmisji, wiadomości, albo materiałów do nauki języków obcych, wykładów z ekonomii na OpenUniversity i tak dalej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVNów itp. to nie widziałem juz lata - ale mniejsza z tym.

 

 

Napisz no @s6s to tak naprawde potrzebujesz - sprzęt do oglądania i archiwizacji czy kolejny komputer składak?

Wybacz - jak mam wydać w perspektynie 2k na pudło do gapienia się w TV i nagrywania to wole kupić coś co z założenia do tego służy a nie komputer. Odnoszę wrażenie, że niektórzy zapomnieli co jest do czego. Podognie ma się sprawa z MP3 - młode pokolenie nie wie nawet, że MP3 to degradacja ile sie tylko da.

 

 

Reasumując → POWODZENIA!

Kibicuje Tobie i temu projektowi. Może nawet dział na forum dostaniesz - w końcu to całkiem niezła inicjatywa.

Z działem na forum pisze POWAŻNIE. Jak już kupisz co trzeba i odpalisz cokolwiek by działało to możesz tu upublicznić konfigurację i cały obraz Linuxa z zabawkami pod to. Może znajdą się inni co pociągną to z Tobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej, bez jaj! ja tylko rzucam skromnie pomysł a Ty chcesz ode mnie odwalenia całej roboty ;)

 

Szczerze to można by się w to pobawić gdyby nie fakt że brakuje na rynku głowicy ze sprzętowym dekodowaniem,

jak o tym tutaj napisano: http://www.tvdr.de/hardware.htm

 

A co do pożenienia wnętrzności rynkowego tunerka z z płyta główną PeCetową to w pojedynkę nie dam rady i rzeczywiście czeka Was moje molestowanie na różnych forach w takim wypadku ;)

Jak na razie więc niczego nie chcę obiecywać...

 

Projekt ów (jak piszesz) miałby sens kiedyby się skrzyknęła cała społeczność a la ołpensołrsowa wokół takiej idei, wówczas to wywróciłoby do góry nogami sytuacje na rynku gdzie obecnie niestety królują jakieś dziwne twory z softem cyfrowegopolsatu czy cuś i właściwie nikt nie oferuje normalnego pakietu dla ludzi z własnym dekoderem!

 

Jakież to CHORE to widać na kanale TecTime aka DoktorDish gdzie np. publikują cotygodniowy ranking robiony na podstawie głosów telewidzów, ranking ów dotyczy dekoderów najbardziej lubianych przez ludzi. Same z ENIGMĄ!

Pokazuje sie na tym kanale poszczególne modele, opisuje ich możliwości, analizuje wzajemne porównania, słowo "OSCAM" jest w Niemczech LEGALNE i oficjalnie popierane a "Partia Piratów" omal nie weszła do Bundestagu w wyborach sprzed miesiąca...

 

Tak np. poleca się tam obecnie model GigaBlue HD 800 UE Plus

(też ma wymienialne/dodawalne głowice ;) )

i szukam go w ceneo, cenowarka i innych i tylko jeden sprzedawca oferuje za 869zł plus 49zł wysyłka (bo to chyba nie z Polski),

 

a tymczasem dla odbiorców w Niemczech ten sam produkt można zamówić za najczęściej: 179Euro = 747zł

http://www.satshop.tv/GigaBlue-HD-800-SE-Plus-PVR-Linux-HDTV-Sat-Receiver

 

ale też można spotkać znacznie mniejsze promocyjne/okazyjne ceny...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko zasadnicze pytanie - po co to wszystko w tunerze sat. Jeszcze czytniki rozumiem ale usb 3.0?

 

Czy ludziom juz naprawde odbija? Czy ten biedny tuner sluzy do wszystkiego ppza ogladaniem tv?

I tutaj nie masz racji tunery tv-sat idą w stronę kombajnów multimedialnych gdzie sat jest tylko częścią; czołowi producenci  już o tym wiedzą i VU+ robi prismcuba czyli połączenie XBMC+SAT  a DMM myśli o goliacie.

 

 

Na Prismcube same skiny maja po 80mb image ma gdzieś 200-250 mb odtwarza praktycznie wszystko co się da bo obsługa multimediów jest oparta na xbmc . Co potrafi xbmx można łatwo poczytać na ich stronie  tam samych developerów pracujących nad xbmc jest z 40 i wszystko jest opensource.

 

 

Czasy gdzie w domu był tuner satelitarny do tv; komp odtwarzania filmów ; radio do słuchania muzyki już odchodzą w zapomnienie. Teraz box ma odtwarzać wszystkie formaty czyli z takim plikiem 30-40gb z DTS-HD musi sobie poradzić dlatego jest potrzebne usb 3.0 czy gigbitowy LAN. Ma śmigać tv-sat na nim tak jak boxach linuxowych ma mieć iptv; transkoding czyli zapisywanie filmu np z polsatu do avi lub mp4 itd lub zmniejszanie  rozdzielczości tak by można było wysłać sobie z domu na komórkę  na żywo film lub mecz i oglądać gdzieś na bahamach .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby jakis producent sam wpadł na taki pomysł żeby wypuścić taki model nazwijmy to "szkieletowy" składający się z upgrade-owalnych modułów wpinanych w płytę główną jak w sloty ePCI to czyż nie podbiłby rynku?

A ja się tak skromnie zapytam. Po co wymyślać coś, co już dawno wymyślono? To o czym piszesz, to jest typowe HTPC, czyli komputer PC służący do multimediów. Płyta głowna,procek, grafika i reszta peryferiów w zależności od potrzeb.

Co do oprogramowania, można samemu wszystko zrobić od podstaw (VDR, XBMC, MythTV) albo skorzystać z przygotowanych gotowców (OpenELEC, yaVDR), a to wszystko jest opensource.

Co do kart "Full Featured", nie ma ich na rynku, bo nie ma na nie odpowiedniego zbytu. Ich cena przekraczała wartość karty "budget" + grafiki ze sprzętowym wsparciem dekodowania.

 

Temat HTPC jest bardzo ciekawy, własnymi rękami można stworzyć stabilne urządzenie multimedialne. Zachęcam do podjęcia próby złożenia takiego pudełka, tylko że to na pewno nie będzie za "bezcen". Sam mogę zaoferować swoją pomoc i wiedzę w zakresie kompilacji czy konfiguracji VDR czy TVHeadend, bo sporo się z tym bawiłem. Na początek, jeśli ktoś ma trochę luźnego sprzętu, proponuję zrobić coś co u mnie przez długi czas stało w garderobie.

 

Potrzebne elementy:

- terminal pc w architekturze x86 (60-100zł)

- karta dvb-s2 usb lub pci jeśli w terminalu mamy takie złącze (80-300zł), na początek można też spróbować z donglem dvb-t za 30 zł :)

- twardy dysk z naszych przepastnych zasobów złomu

 

Instrukcja montażu:

- złożyć powyższe elementy do kupy

- zainstalować distro linuksa

- zainstalować/skompilować vdr lub tvheadend oraz oscam

- poświęcić 2 godzinki na konfigurację

 

Jakie profity:

- mamy prosty serwerek NAS w domowej sieci lokalnej, wydajnością nie dorówna profesjonalnemu NAS ale na początek wystarczy

- możliwość doinstalowania innych pierdół typu torrent, monitoring domu itp. z zarządzaniem przez www

- mamy urządzenie, które bez problemu poradzi sobie z równoczesnym nagrywaniem kilku strumieni HD i streamingiem kolejnych kilku strumeni po sieci lokalnej (do samego nagrywania i strumieniowania bez transkodowania nie jest potrzebna jakaś wielka moc obliczeniowa)

- zarządzanie, przeglądanie epg, programowawanie nagrań itp. przez szybki i wygodny panel www lub z poziomu telefonu

- możliwość podmontowania udziałów np. w nboxie i oglądania nagranych materiałów z poziomu tunera

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I tutaj nie masz racji tunery tv-sat idą w stronę kombajnów multimedialnych gdzie sat jest tylko częścią; czołowi producenci  już o tym wiedzą i VU+ robi prismcuba czyli połączenie XBMC+SAT  a DMM myśli o goliacie.

Dziękuję Tobie oraz takim jak TY za wspaniałą cyfrową telewizję ze znaczkami "HD" oraz cyfrowe radio o jakości telefonu komórkowego (64kbp/s do max 128kbp/s) w standardzie DAB+

To chyba na tyle. Jak ktoś chce te kombajny do wszystkiego - droga wolna. Tylko niech mnie nie ogranicza swoim myśleniem, bo póki co to ten cały postęp jest COFANIEM się, a ludzie temu wtórują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze znaczna większość użytkowników chce by sprzęt działał a nie żeby go bez konca konfigurować. Podejrzewam też ze wygrywa też prostota i brak skomplikowania.

 

Przyklad podałem wcześniej. Ja sobie mogę kombinować i się bawić ale potem pilot bierze żona i chcę dziecku bajki włączyć. Dla niej ma działać. Ona nawet nie wie co to oscam itp.

 

A te wywody o tunerze z kompa zrobionego to sorry ale dla mnie to wiejskie filozofowanie. Chcesz to sobie zbuduj i używaj ale nie staraj sie na siłę przekonać ludzi że masz rację.

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam do tego co napisał @carolef, że nie upieram się nad brakiem kombajnów. Za to upieram się nad tym by nikt mnie nimi nie uszcześliwiał na siłę jednocześnie pokazująć, że degradacja jakości jest OK.

Na razie przeżyłem lampy, gramofon alanlogowy i potem CD + mosfety itd. Jakoś ludzie wracają masowo (gdzie mogę) do lamp i gramofony - oni też pewnie upadli na głowę.

 

 

Co do obsługi → mam tuner SAT (na razie ESI) i pilota. Siadam i oglądam. Nie wiem kiedy ostatni raz coś konfigurowałem. Lista kanałów z czerwca chyba (z kilkoma poprawkami). Wszystko działa i KONIEC.

Kiedyś myślałem podobnie jak przedmówcy → fajnie mieć taki kombajnik. Łatwy upgrade itd. Teraz wygrywa wygoda i stabilność + jakośc dźwięku i obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze znaczna większość użytkowników chce by sprzęt działał a nie żeby go bez końca konfigurować.

 

To zdanie w całym wątku wydaje się być kluczowe. My na tym forum stanowimy jednak mniejszość o czym świadczą wyniki sprzedaży CP i NC+. Parowanie sprzętowe karty z odbiornikiem staje się coraz bardziej powszechne, co jak widać klientom nie przeszkadza. To, że zniknęła z rynku jedyna nieparowana oferta, czyli CYFRA+, jednak o czymś świadczy ... o potrzebach (i poziomie świadomości) abonentów. Poziom techniczny dekoderów CP jakoś też nie odstrasza kupujących.

 

Taki pomysł maszyny multimedialnej do wszystkiego jest fajny ale dla jeszcze mniejszej grupy użytkowników niż bywalcy tego forum. Zaletą nboksa i sprzętów podobnych jest jednak to, że po prostu działają a do tego nie są drogie. Podstawą używalnej maszyny jest jednak jakiś działający od momentu włączenie "klocek" a potem możemy kombinować. W oparciu o PC na pewno da się zbudować maszynę do wszystkiego, którą z czasem będzie można bez większych problemów dostosowywać do nowych standardów kodowania materiałów multimedialnych, ale o tym czy to będzie tanio i czy warto można poczytać wyżej...

 

A jak już piszemy o maszynach do wszystkiego, to proponuję poszukać E2BMC :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie są już w sprzedaży AB IPBOX Prismcube Ruby. Całkiem fajne pudełko jeśli ktoś szuka gotowego mediacenter. Poszukaj na necie, łatwo dostępne również w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie są już w sprzedaży AB IPBOX Prismcube Ruby. Całkiem fajne pudełko jeśli ktoś szuka gotowego mediacenter. Poszukaj na necie, łatwo dostępne również w Polsce.

 

Powtórzę pytanie, łyknie każdy format mkv w HD i 3D bez problemu? Oraz czy cccam będzie gonił bez zająknięcia? Jeśli tak, kupuję.. Bo chciałem i tak złożyć itxa do multimediów w granicach 1000zł ale tu może być alternatywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście z tunerem nie miałem przyjemności. Cccam natywnie na pewno nie ruszy,  bo to tuner na ARMie. Trzeba używać Oscama.

O pozostałych sprawach poczytaj/popytaj na DVHK, jest oddzielny dział o tym sprzęcie i sporo opinii.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już piszemy o maszynach do wszystkiego, to proponuję poszukać E2BMC :-)

Ale to dotyczy tylko software'u, prawda?

W dalszym ciągu musimy kombinować jak kulawa krowa w Himalajach jeżeli okaże się iż za mała ilość RAM, albo brakujący slot na cośtam, albo za wolna Eth, sprawiają że jakaś fajna funkcja/plugin E2BMC po prostu nie zadziała na tym sprzęcie...

 

Panowie ale coś takiego powstaje i nazywa sie prismcube;

Na tej stronie jest info o tym boxie http://www.prismcube.com

A tak to wygląd w pracy

Fajnie z tym że owa fraza "takie coś" dotyczy że "do wszytskiego".

Jednak nie dotyczy podstawowej idei tego wątku a mianowicie "modułowej rozszerzalności sprzętowej"

obecny model jest pierwszym z calej rodziny kolejne ich wersji będą silniejsze więcej ramu; procek; itd

Otóż to, trzeba kupować kolejne modele (zanim spłaci się raty za "poprzedni model"), zamiast stopniowo wymieniać podzespoły jak w deskotopowym PC :P

 

        *************************************************

 

Co do kart "Full Featured", nie ma ich na rynku, bo nie ma na nie odpowiedniego zbytu. Ich cena przekraczała wartość karty "budget" + grafiki ze sprzętowym wsparciem dekodowania.

Jakie przykładowe najtańsze karty graficzne ze sprzętowym dekodowaniem polecałbyś? i za ile? i czy rzeczywiście nie więcej takie coś dyszy i sapie niż to co siedzi w czipsecie dekoderków a la GM990 czy ESI-88?

 

jeśli ktoś ma trochę luźnego sprzętu, proponuję zrobić coś co u mnie przez długi czas stało w garderobie.

...

Jakie profity:

- mamy prosty serwerek NAS w domowej sieci lokalnej, ...

- możliwość doinstalowania innych pierdół typu torrent, monitoring domu itp. z zarządzaniem przez www

- mamy urządzenie, które bez problemu poradzi sobie z równoczesnym nagrywaniem kilku strumieni HD i streamingiem kolejnych kilku strumeni ...

- zarządzanie, przeglądanie epg, programowawanie nagrań itp. przez szybki i wygodny panel www lub z poziomu telefonu

a więc owo urządzenie stoi sobie gdzies daleko od telewizora (i od Ciebie) i puszcza strumienie przez sieć m.in.do jakiejś "końcówki" podłączonej do telewizora?

 

- możliwość podmontowania udziałów np. w nboxie i oglądania nagranych materiałów z poziomu tunera

Oznacza to, że za ową końcówkę służy tuner nBox (z E2?) który zamiast z głowicy otrzymuje strumień przez sieć?

Ale wtedy przydałby się jakiś plugin albo coś co by wysyłał polecenia pilota o zmianie kanału itp. do serwerka...

 

Aa, a może masz na myśli swoistą "architekturę" dwugłowicową: ów serwerek (se swoją głowicą) nagrywa co mu tam zadamy  a drugi spokojny normalny tunerek służy do oglądania ze swojej głowicy albo ewentualnie przez sieć odtwarza materiały nagrane na owym serwerku?

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"modułowej rozszerzalności sprzętowej"
Nie zauważyłeś, że w dzisiejszych czasah nie ma to już sensu?

Co mi po tym, że mam slot jak już nie będą produkować pod ten slot? To tylko przykład.

 

Nie zniechęcam - namawiam do zakupu od razu wszystkiego - nie licz na to że za rok czy dwa to rozszeżysz - marketingowcy już zadbają o to byś kupił całe NOWE.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mi po tym, że mam slot jak już nie będą produkować pod ten slot? To tylko przykład

Oj, to sobie zmienisz slot ;)

 

Poza tym nie przesadzaj, takie zmiany "pokoleniowe" jak PCI => expressPCI albo USB2.0=>USB3.0, albo PATA=>SATA zdarzają się raz na dekadę! Czyli znacznie rzadziej niż wypuszczanie nowych modeli :P

 

Poza tym zależy od skali zjawiska i czy mamy do czynienia z gospodynią domową (bez urazy) czy z hobbystą.

 

Jednak i tak idea serwerka multimedialnego domowego wykorzystanego m.in. do monitoringu (i nie wiadomo co ktoś jeszcze wymyśli do czego) jawi się nam jako b. inspirująca! ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak i tak idea serwerka multimedialnego domowego wykorzystanego m.in. do monitoringu (i nie wiadomo co ktoś jeszcze wymyśli do czego) jawi się nam jako b. inspirująca! ;)

 

Chłopie! Nam? Chyba Tobie i przestań mówić za wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż...

Trzeba to napisać, bo @s6s drąży temat i potem będą go czytać ludzie. Ci którzy, zanim pomyślą, najpierw kupią i będzie płacz, na siłę udowadnianie, że to czegoś wina.

 

Zacznijmy raz jeszcze od początku.

Nasze tunery (piszę tu o STi) mają procesor centralny (np. 266MHz dla nBoxa) oraz kooprocesory - po jednym dla Obrazu i Dźwięku.

Te kooprocesory KOMPLETNIE sprzętowo i bez wykorzystania procesora centralnego dekodują i dekompresują strumień, który dostają z demultiplexera, a ten z kolei z głowicy. Procesor główny w sumie służy do obsługi GUI oraz „czegoś” co zawiaduje pobraniem odpowiedniego strumienia i przekazaniem go na demultiplexer z informacją co „zdemultiplexować”. Sygnał z demultiplexera ląduje na kooprocesorach i tak to sobie działa.

Po tej małej (w bardzo wielkim skrócie napisanej) informacji jak to działa wniosek jest jeden - nasz tuner to specjalizowany komputer do zadania oglądania i słuchania. Kooprocesory są tak zaprojektowane, że sprzętowo dekodują konkretne rodzaje danych - nie muszą mieć do tego kodeków softwarowych i procesora z kilkoma rdzeniami.

Wadą tego rozwiązania jest to, że nasz specjalizowany komputer (tutaj tuner), dekoduje poprawnie to, co nadają nadawcy, a nie wszystko, co znajdziemy w sieci.

 

Tu wkraczamy w sekcję, o której pisze @s6s. Jak chcemy coś więcej niż TV-Sat i ewentualnie odtwarzanie strumieni kodowanych w tym samym systemie co używany w technice TV-SAT, to potrzebujemy innego zaawansowanego komputera (jakieś inne multimedialne pudło lub nawet dwa) bądź musimy zbudować sobie coś na podstawie komputera.

 

@s6s coś już tu zaproponował. Sam pomysł jest OK - gorzej będzie z realizacją.

@s6s upiera się, że będzie OK, i że się da.

Chciałem uniknąć opisania tego dokładniej, ale widać, iż się bez tego NIE DA. Kolega @s6s jest kompletnie niereformowalny, nie da się mu wytłumaczyć podstaw tego czy tamtego – ma swoje myślenie i KONIEC. Pomijam tu teraz to, czy @s6s zrozumie, gdzie popełnia błąd w myśleniu - chodzi mi tu o innych, aby nie popełnili podobnych błędów i bez dokładnych przemyśleń nie zaczęli czegoś budować, by za rok to wstawić do szafy lub wystawić za 1/4 ceny na Tablicy :)

 

Otóż komputer, jaki chce poskładać @s6s to niespecjalizowane urządzenie - to zwykł komputer z kartą/kartami rozszerzeń. Taki komputer sam z siebie nie zdekoduje żadnego strumienia (no może z czkawką) - piszemy o HD, SD już umiera. Jeszcze trochę i wejdzie rzekome UHD). Ten nasz komputer będzie potrzebował wsparcia. Do wsparcia należy zaliczyć procesor (co najmniej dwa rdzenie - potem pewnie więcej), tuner sat (nie istotne czy PCI/PCI-e/USB - wszystkie nie działają sprzętowo - całą robotę odwala sterownik, czytaj: procesor komputera).

 

Dobrze, mamy już komputer, ma nasze dwa rdzenie i ze 2GB RAM-u. Nadal ma czkawkę? Dlaczego skoro nBox nie ma a ma 266MHz? Otóż dlatego, że nBox dekoduje strumień sprzętowo, a komputer odwala robotę procesorem głównym, który nie został do tego stworzony! Sytuację polepszymy kartą graficzną. Poszukamy i kupimy jakąś ze wspomaganiem mpeg-4 HD. Tylko tu już prawie żaden producent nie sprecyzuje, co to jest „wspomaganie”. Ludzie błędnie „wspomaganie” interpretują jak sprzętowe dekodowanie. Podsumowując, karta nam pomoże, resztę załatwi procesor – działa – dekoduje już nam strumień. Na razie kupiliśmy płytę + procesor + 2GB RAM-u + grafikę + dysk, zasilacz, obudowa, jakieś duperele = około 1000 złotych.

 

I nagle uświadamiamy sobie, że przecież do oglądania TV nie będzie nasza rodzina używać myszki i klawiatury – potrzebny jest pilot. Szukamy, czytamy - jest lircd. Hurra! - sprawa załatwiona. Czytamy dalej – Oops! - odbiornik podczerwieni na RS-232, a ja w nowej płycie go nie mam. Muszę znaleźć inny odbiornik – Oh! są jakieś na USB, nawet mają jakiegoś pilota. Po kilku dniach/tygodniach walki i kolejnych wydanych 200 zł mam pilota :)

Rodzina już lekko się przyzwyczaja - nam połowa filmów nie działa, bo coś z kodekami, nowe zaś nie chcą się skompilować, albowiem COŚ, a nie mamy czasu na to COŚ itd.

Mija rok i zamiast jednej głowicy SAT chcemy dwie. Na rynku nie ma już tych, co kupiliśmy na PCIe. Są za to inne. Yupi! - dołożę. I znowu Oops! - ta do pracy potrzebuje 4 rdzenie, gdyż nie ma już procesora zarządzającego - są nowe, szybkie procesory to można było się tego pozbyć z płytki głowicy. Myślisz „super!” - wymienię tylko procesor. Idziesz do sklepu, szukasz po necie – Oops! zmienili podstawkę, a poprzednia seria miała tylko dwa rdzenie – producent obiecywał coś, ale... . Chcąc cztery muszę kupić nową płytę. Biedna moja kieszeń! - stara karta graficzna nie ruszy - muszę kupić nową. Oops!, O ja biedny!, Ups! - muszę kupić płytę, procesor, grafikę, może ram - reszta chyba się nada. Ile to kosztuje? Er... erm... prawie tyle, co na początku zabawy - gdzieś 800zł.

 

Całość opowieści można rozszerzyć dowolnie. Ważne, aby sobie uświadomić to, co chcemy zrobić i to, że za rok tego za diabła już nie rozszerzymy, to nie to, co kiedyś! Lata 90. i początek XXI w. odeszły już do lamusa. Inna sprawa, że sami klienci na to pozwalają. Teraz marketingowcy robią wszystko, abyś poszedł i kupił całe nowe. Zabawa w rozszerzenia i unowocześnianie to górna półka, a nikt tu chyba nie będzie składał komputera za 8 tyś. do oglądania TV, choć oczywiście MOŻNA i tacy mogą się znaleźć! Tylko niech ci ludzie pierwej będą tego świadomi!

 

Całość napisana przeze mnie dla Was, dla Waszego dobra, ku przestrodze. Nie po to, by udowodnić, że się nie da zrobić tego, co chce @s6s. Wszystko się da, ale nim zaczniemy cokolwiek robić - 100x przemyślmy, jaki chcemy efekt uzyskać na koniec i 100x zastanówmy się jak to zrobić i ile chcemy wydać. Patrzmy dalekowzrocznie, nie tylko na teraz, już. Łatwo jest coś wymyślić - gorzej to zrobić, a już za normalne pieniądze będzie BARDZO trudno. Kiedyś nie mieliśmy wyboru - nie było takich urządzeń na rynku jak teraz. Dzisiaj są i należy z nich korzystać, a nie próbować udowadniać, że zrobimy to taniej i lepiej - bo nie zrobimy – skutecznie nam to uniemożliwią marketingowcy. Obyśmy doszli do tego nie przez, ale przed utopieniem masy kasy i być może rozpadem rodziny.

 

 

Pozdrawiam wszystkich

tux

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Tylko że nasz nadworny kolega filozof i tak będzie nas przekonywać że ta wizja kompa zamiast tunera jest lepsza. Kolega żyje ideami a nie realiami. To ja do tego co tux napisal dodam: a jak chcesz waść upchać tą górę sprzętu koło telewizora?

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carolef

Nie chcę być złym prorokiem, ale zapewne w jakąś obudowę. Na procesorze będzie wiatrak, w zasilaczu kolejny, na grafice też a obudowę również trzeba bedzie wietrzyć. Dodając do siebie hałas tych wiatraczków + hałas HDD oraz np. godzinę drugą w nocy, to współczuje domownikom.

Budżetowo na 100% pasywnego chłodzenia nie będzie :) podobnie jak wymiany procesora za rok.

 

Edit: Zważaj na błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carolef

Nie chce być złym prorokiem ale zapewne w jakąś obudowę. Na procesorze będzie wiatrak, w zasilaczu kolejny, na grafice też a obudowę również trzeba bedzie wietrzyć. Dodając do siebie hałas tych wiatraczków + hałas HDD oraz np. godzinę 2 w nocy to współczuje domownikom.

Budżetowo na 100% pasywnego chłocenia nie będzie :) podobnie jak wymiany procesora za rok.

 

@tux

Jako cichofil w 5 minut jestem w stanie wymienić listę komponentów, które pozwoliłby na niskoszumną lub bezgłośną pracę PC, więc względem 2/3 powyższego akapitu się zgodzić nie mogę. Aczkolwiek absolutnie się zgadzam, budżetowo ani ciszy ani "względnej ciszy" nie będzie. To se neda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie chłodzenia. Szukając czegoś na temat PrismCube trafiłem na taką ciekawą notatkę w sklepie: http://www.tvsat-sklep.com/pl/p/Dreambox-8000-HD-PVR-WiFi/119:

 

Najnowsza seria

wraz z wbudowanym wentylatorem

 

Tak jakby to było się czym chwalić ;)

 

A żeby nie było całkiem OT: Dajmy spokój temu "za bezcen" i można zaczynać zabawę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cały czas piszę o budżetówce. Zakładając, że mam z 2500zł, to można wiele. Tu miało być tanio. Dlatego ładnie to @mickey określił.

 

Aha → jak ktoś myśli, że z marszu wgra np. XMBC i i po sprawie, to szybko zweryfikuje to, co myślał. Także o oprogramowaniu nie można zapominać. To też trzeba będzie co najmniej poustawiać. Jednak na konfiguracji zazwyczaj się nie skończy. Np. sterowniki głowic - je trzeba będzie skompilować i jeszcze nauczyć nasze XMBC, by z nich korzystał.

Edit: Poprawione błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...