Skocz do zawartości

Z serii: Jak to jest zrobionie - Pikony


tux

Rekomendowane odpowiedzi

Akurat te wszystkie pikony powstały w Paint.NET, bo logotypy wyszukiwałem w Lyngsat, Google, na stronach nadawców i platform cyfrowych. Miały różne rozmiary, czasem były nieprzeźroczyte, innym razem wymagały zmiany czarnego na biały aby były widoczne na ciemnym tle, dlatego nie bardzo była możliwość wykorzystania automatu.

 

Do hurtowej zmiany rozmiarów, podkładania tła, podkładania cienia itp. polecam ImageMagick. Kombajn z konsoli, którym można robić cuda i do tego chodzi pod Windowsem jak i Linuxem. Swego czasu wykorzystywalem go do automatycznego podkladania tla LCD pod te pikony (tlo LCD też jest na GitHubie), a skrypt mam chyba nawet jeszcze na kompie.

 

A co do nazw, to tak jak widać, nazywam po imieniu. Zmianę na reference (czy też linkowanie) wykonuje skrypt. Cały zabieg zajmuje nie więcej jak 3 minuty :) no i mam pikony dla kanałów, które poaiadam w bukiecie, bez setek dubli dla kanałów, które nasze platformy zwykły umieszczać na satelicie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje sposoby - ważne, że skuteczne ;]

 

Podzielę się moim. Picony robię sobie w gimpie. Jak chcę mniejsze to wszystkie hurtowo skaluje w irfanview. Z dreamboxEDIT biorę nazwy referencji kanałów oraz poprzez ten program wywalam picony z paczki których nie potrzebuje, bo nie mam takich kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje sposoby - ważne, że skuteczne ;]

 

Podzielę się moim. Picony robię sobie w gimpie. Jak chcę mniejsze to wszystkie hurtowo skaluje w irfanview. Z dreamboxEDIT biorę nazwy referencji kanałów oraz poprzez ten program wywalam picony z paczki których nie potrzebuje, bo nie mam takich kanałów.

 

Może byś jakieś szczegóły podał?:) Jak w dreamboxEDIT pobrać nazwy referencji dla kanałów z danego bukietu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie próbuje ustalić jaki przełącznik zachowuje kolor indeksowany.

Tutaj kombinuj: http://www.imagemagick.org/Usage/formats/#png_formats

 

Aby zachować ładną przeźroczystość przy indeksowanym 8bit najlepiej użyć pngquant (http://pngquant.org/). Modyfikować, łączyć itp. w Imagemagick, a potem wszystko przejechać pngquant i masz elegancką przeźroczystość w indeksowanym 8bit.

 

A tak w ogóle to napisz co chcesz zrobić to jakoś się poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co chce tux, ale jak zeszliśmy trochę z tematu to mam pytanie o to jak coś zrobić :)

 

Przykładowo w tym wątku są pikony z serii białe: http://forum.xunil.pl/index.php?topic=813. Ta biała ramka dookoła nie jest zła, ale moim skromnym zdaniem te pikonki wyglądałyby ładniej gdyby były na przeźroczystym tle. Czyli zostałby tylko taki prostokąt o zaokrąglonych rogach. Byłoby to wykonalne jakimś automatem hurtowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co chce tux, ale jak zeszliśmy trochę z tematu to mam pytanie o to jak coś zrobić :)

 

Przykładowo w tym wątku są pikony z serii białe: http://forum.xunil.pl/index.php?topic=813. Ta biała ramka dookoła nie jest zła, ale moim skromnym zdaniem te pikonki wyglądałyby ładniej gdyby były na przeźroczystym tle. Czyli zostałby tylko taki prostokąt o zaokrąglonych rogach. Byłoby to wykonalne jakimś automatem hurtowo?

Jeśli zadowala cię efekt taki jak w załączonych plikach to jest na to sposób przemysłowy :)

Jeśli robisz pod Windowsem to zainstaluj sobie ImageMagick (http://www.imagemagick.org/script/binary-releases.php#windows).

Do katalogu z pikonami wrzuć plik !konwersja.bat o następującej treści:

 

@echo on
mkdir zrobione
FOR /f %%I IN ('DIR *.png /b') Do ("C:\Program Files\ImageMagick-6.8.2-Q16\convert" -alpha set -channel RGBA -fuzz 17%% -fill none -floodfill +0+0 "#FDFFFC" %%I zrobione\%%I)
pause

 

Ścieżkę C:\Program Files\ImageMagick-6.8.2-Q16\convert dopasuj pod siebie.

 

Potem uruchom skrypt i za kilka chwil w katalogu zrobione będziesz miał efekt tej ciężkiej pracy.

 

1_0_1_1C85_1CE8_71_820000_0_0_0.png.32f26c3ea82d31a20d829e5005d9fe9d.png

1_0_1_1C86_1CE8_71_820000_0_0_0.png.092e8ed9e9138c032bbd5c1be114ec31.png

1_0_1_1C87_1CE8_71_820000_0_0_0.png.ed03cec8acbd9bc62a4e55d04b3786b9.png

1_0_1_3D57_2C88_13E_820000_0_0_0.png.8d12e86d3cf7bfbbe51455abaac8aa0b.png

1_0_1_3E1F_2EE0_71_820000_0_0_0.png.09b08609b331658d8607f70e0690fa7b.png

1_0_1_13FB_5DC_13E_820000_0_0_0.png.e0209b514c989d3f2b0404bb63ee2975.png

1_0_1_1248_2B5C_13E_820000_0_0_0.png.f79be0e1488ce6c357721e6f17d376a1.png

1_0_1_E1F_708_C8_820000_0_0_0.png.713a4294a2dce33382c46089e473dfee.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będę miał dostęp do tunera to sprawdzę. Na ekranie monitora mogłoby być lepiej ;)

 

Hmm.... A gdyby zrobić tak: Wziąć inny obrazek, jak załączony maska.png, i zrobić tak, żeby na oryginalnym wszystko co jest białe na tej masce stało się przeźroczyste? Na raty zrobiłem tak, że wybieliłem na obrazku ręcznie zadany fragment, otrzymując puls2_in.png, który przepuściłem przez convert z podanymi opcja to dostałem puls2_out.png. Jakby lepiej, ale może tylko tak mi się wydaje...

puls2_in.png.c2a4d7270a30aecf5f4dd6d75a30c909.png

puls2_out.png.dc5758b32284ac9428ab174ed930e148.png

maska.png.2614e6fccb92165f99a67a384a98f42b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można z maską jeśli wolisz. Z tym, że maska jest odwrotnie niż ty to pokazałeś i musi mieć 2 bitową paletę kolorów (czarno-biała).

 

Skrypt który zrobiłem wcześniej trzeba zmodyfikować do takiej postaci:

 

@echo on
mkdir zrobione
FOR /f %%I IN ('DIR *.png /b') Do ("C:\Program Files\ImageMagick-6.8.2-Q16\convert" %%I maskabw.png -compose CopyOpacity -composite +compose PNG8:zrobione\%%I)
pause

 

Przed wykonaniem skryptu do katalogu z pikonami wrzucasz maskabw.png

 

maskabw.png.b34fae5eab1c69faa7e8bc1bdb7f4f7f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie z wykorzystaniem ImageMagick może być w ten sposób:

 

@echo on
mkdir zrobione
FOR /f %%I IN ('DIR *.png /b') Do ("c:\Program Files\ImageMagick-6.8.2-Q16\composite" -gravity center %%I tlo.png PNG8:zrobione\%%I)
quit

 

Przed odpaleniem skryptu do katalogu z pikonami wrzucasz plik tlo.png.

 

 

EDIT:

Jeszcze jeden przydatny skrypt, który automatycznie dodaje cień do logo na przeźroczystym tle.

@echo on
mkdir picon-shadow
FOR /f %%I IN ('DIR *.png /b') Do ("C:\Program Files\ImageMagick-6.8.2-Q16\convert" %%I ^( +clone -background black -shadow 85x3+3+3 ^) -background none -compose DstOver -flatten PNG32:picon-shadow\%%I)

 

W parametrze -shadow 85x3+3+3 można regulować wygląd cienia.

 

Ważne: Pikonka źródłowa musi mieć 32-bitową paletę kolorów.

 

W załączeniu plik przed i po.

axnwhite.png.3f47d4ce4431c1c61fd6a2d2bf4a3a00.png

axnwhite-shadow.png.c9f9844ba33d27326e4f80dc7df4fa26.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dla zainteresowanych pikoniarzy,

w moim repozytorium na GitHubie popełniłem skrypt do tworzenia pikon z plików SVG i PNG w hurtowych ilościach.

Skrypt automatycznie przycina puste przestrzenie wokół logo, reguluje rozmiar i podkłada tło (tła także można sobie dorzucać w dowolnych ilościach).

Wszystko jest opisane w pliku README.

 

Adres do repozytorium:

https://github.com/herpoi/BigPicon

 

i bezpośrednio do katalogu ze skryptem:

https://github.com/herpoi/BigPicon/tree/master/Kuchnia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo skrypt dodaje cień, więc lekko przesuwa logo w górę i w lewo. U ciebie tło jest tak ciemne że tego cienia nie widać, dlatego wygląda jakby było niewyśrodkowane.

Dopiszę kilka linijek i będzie można robić bez cienia. Dam znać tutaj jak będzie gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

nie wiem, czy tu będzie dobrze, ale nie znalazłem lepszego miejsca.

Zauważyłem, że za pomocą 7.zip można łatwo zrobić symlinki w folderze pod windows, a potem je skompresować do archiwum.

wystarczy odpalić 7zip file manager jako administrator i już działa opcja pod prawym klawiszem "Link.."

symlink.jpg.e63e3cc823762af3a699b2517f6815d0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...