Skocz do zawartości

Reanimacja u-boota - to proste jest.


Gość alanokolo

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie dziś dam taką podpowiedź jak w prosty sposób uratować uwalonego uboota.Sposób ten ma zastosowanie tylko przy boxach ze zworką.Nie jeden z was spotkał się z takim faktem że po jakiejś zwieszce np.po zastosowaniu skina z big. najczęściej przy złym zasilaczu lu kondensatorach mamy na wyświetlaczu ciemność pozostał nam zapasowy boot nie mamy kabla i co robić? Sposób jest banalnie prosty podsawa  nie panikować!!!

1.Wypić browarka lub kropelki na serce w celu zminimalizowania trzęsących się rąk.

2.Sprawdzamy jaki mamy uboot ten sprawny może być multi b4t lub inny nie boże być freebox lamerek !!!

3.Jeśli masz uboot lamerka zaktualizuj do innej wersji ważne aby miał możliwość wgrywania przez opcję update.

4.Rozręcamy obudowę

5.Przygotowujemy na penie odpowiedni uboot to znaczy z adresami taki jak ten który nam padł .

6.Wkładamy pena z update uboot do portu usb boxa

7.W sprawnym uboot wybieramy przez przyciski na panelu boxa update i szybko przełączamy zworkę na niedziałający uboot następuje programowanie

8.Należy dograć środowisko czyli dane boota mac itp i cieszyć się sprawnym ubootem.

Ważne żeby wgrać uboota z poprawnym adresem jeśli nie wiemy który nam padł wgrywamy jeden jeśli mamy dalej czarny ekran wgrywamy drugi i jest ok.

9.Pijemy drugiego browarka i spokojnie oglądamy tv lub testujemy kolejne skórki z big !!!

 

Wysłane z mojego LT18i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś coś pisze i chce być pomocnym powinien najpierw, jeżli czegoś do końca nie wie, wysłać poradnik do nas. Czy to malem czy to PW.

 

 

Teraz do rzeczy.

Aktualizacja/zmiana/reanimacja (o ile możliwa) nie wymaga posiadania w zapasowym adresie obecności konkretnego u-boota. Do tej operacji nadaje się każdy, który uruchomi się z zapasu. Bardziej istotna sprawa to wiedzieć jaki u-boot jest pod zapasowym adresem - od tego zależy procedura.

W żadnym razie nie polecam zmiany uboota w zapasie jak nie działa główny - to proszenie się o kłopoty - szczególnie jak ktoś wpadnie na zianę B4T na Freebox i na pendrive znajdzie się poprawny plik update ale z plikiem u-boota o niewłaściwej nazwie!

Kolejna sprawa to ta, że mając założoną zworkę na jakiś adres, ten adres jest przeadresowany pod A00. Czyli jak wgryway u-boota to zwsze pod dres A00. Inna sprawa jak chcemy wgrac uboota bez zmiany zworki.

 

 

I jeszcze co do env. Dla Freeboxa powinno sie edytować plik update.txt i z niego generować update.img. Dla B4T zalecany jest setenv.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie wgra się jeśli zamiast przełożyć np. z A19 na A20 zostawimy odłączoną ? Ja tak robiłem gdy miałem uwalony A20 i właśnie z A19 ratowałem i po puszczeniu power po napisie PROG odłączyłem A19 i przywróciło to uboot A20, wnioskuję że tam się właśnie wgrywa jeśli bez podłączonej zworki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wnioskuj . pomyśl!!!!

Brak zworki skutkuje zapisem pod A000. Założenie zwroki gdziekolwiek powoduje sztuczne przeadresoanie wskazanego obszarów

również pod A000. Zapisać w odyginalnym flashu pod A000 sie nie do bo jest jakaś protekcja na pierwsze 6 sektorów. Koniec wywodów...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem to nie mam pojęcia. Poradnik jest napisany dla wersji skrobanej odbiornika i tam faktycznie wystarczy tylko zdjęć zworkę.

W przypadku kiedy jest przerobiony metodą "na zworkę" ten numer nie przejdzie i proszę nie pisać bajek o cudownych uzdrowieniach. Dlaczego? Wyjaśnił to wyżej @pppp

 

Małe przemyślenie → jeszcze kilka podobnych poradników i osoby przerabiające będą zacierać ręce :D

Nie usuwam tej dyskusji KU PRZESTRODZE DLA INNYCH.

Najpierw MYŚL potem RÓB!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem tak: uboot a20 miałem uszkodzony, nie ładował image (stawał na load), podpiąłem A19 - wszystko działało. Odpaliłem boxa z przytrzymaniem power, po napisie PROG odłączyłem całkowicie zworke A19, bez podłączania A20, wgrał się (-OK-), po restarcie zaczął normalnie startować z A20. Dziwi mnie tylko to jak można przepiąć zworkę, skoro napis PROG pali się dosłownie 2sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak się ma taki talent jak ja to można też uwalić A19 ;] Dzięki bogu, że umiem lutować i przelutowałem się na A18 (kto wie jakie tam są małe punkty to niech mi gratuluje że zrobiłem to zwykłą lutownicą - taki żart). Ogólnie nie polecam zabawy z ubotami jeżeli nie wiemy co i jak. A jak masz przed robotą wypić browarka bo łapy się trzęsą to lepiej nie rób wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa u-boota była już wiele razy podejmowana. Za to przyznam, iż to, co zostało napisane w pierwszym poście, mogło tylko zbulwersować.

 

Teraz do rzeczy, może kogoś to całe wyjaśnienie czegoś nauczy, chociaż znając życie, to skończy się jak zawsze.


Do wyboru mamy u-boota od Freebox i B4T.

Nie będę się zagłębiał w szczegóły, co potrafi jeden u-boot, a co drugi. Skupię się na początku na plikach update i update.img

 

Plik update (B4T):

display "LOAD u-Boot" L--1;

fatload usb 0:1 84010000 u-boot.bin
        display "CLEAR FLASH" C--1;
        protect off all;
        erase 0xA0000000 0xA004FFFF;
        display "SAVE u-Boot" S--1;
        cp.b 84010000 A0000000 $filesize;
        protect on all;
            display "Update OK" -OK-;

Co ten plik robi po kolei:

  • załaduj plik u-boot.bin
  • wyświetl na wyświetlaczu C--1
  • wyłącz zabezpieczenia FLASH
  • wykasuj zawartość pod adresem 0xA0000000 0xA004FFFF
  • wyświetl S--1
  • skopiuj załadowanego uboota pod konkretny adres
  • włącz zabezpieczenia FLASH
  • wyświetl -OK- na wyświetlaczu

Teraz plik update.img (Freebox):

set filesize 3300c

set startaddr a0000000

set endaddr a003ffff

vfd L--1

if fatload usb 0:1 84010000 u-boot_fst_nand_crc32_400_07112011.bin; then

    if cmp.b 84010000 $startaddr $filesize ; then

    vfd -OK-

    stop

    else

        vfd S--1

    protect off $startaddr $endaddr

        erase $startaddr $endaddr

        cp.b 84010000 $startaddr $filesize

        protect on $startaddr $endaddr

    fi

else

    vfd E--1

    stop

fi

 

vfd -OK-

stop

Jak widać, jest o wiele bardziej rozbudowany.

 

if fatload usb 0:1 84010000 u-boot_fst_nand_crc32_400_07112011.bin; then

W tym miejscu u-boot ładuje plik u-boota z USB i sprawdza, czy się załadował. Tylko jeśli się załadował, to wykonywane są inne operacje.

Ponadto:

protect off $startaddr $endaddr
rotect on $startaddr $endaddr

Nie jest odblokowywany cały FLASH, a jedynie fragment i praca wykonana jest jedynie na tym fragmencie.

 

Wyobraźcie sobie teraz sytuację taką:

  • zapasowy u-boot B4T
  • na Pendrvie plik update + uboot.bin (powinien być u-boot.bin ale się pomyliliśmy i nie zauważyliśmy tego)
  • pod A20 mamy padnięty u-boot → odpaliliśmy zapas z A19
  • wkładamy Pendrive z plikami (tymi co napisałem powyżej) do tunera i uruchamiamy aktualizację
  • na wyświetlaczu FAIL
  • wtyczka z gniazdka, bo coś pewnie poszło nie tak - spróbujemy raz jeszcze
  • włączamy tuner i, ku naszemu zaskoczeniu, nie mamy już u-boota na A19

Jeżeli przy u-boocie Freeboxa nastąpi pomyłka w plikach, to nic złego się nie stanie. Instrukcja IF zgłosi błąd załadowania pliku i nie dojdzie do opcji kasowania FLASH bez załadowanego pliku u-boot.bin

Dlatego dalej uważam, że nie każdy powinien być posiadaczem takiego sprzętu jak nBox z E2.

O ile nie mam nic przeciwko temu, że sobie narozrabiamy, to mam dużo przeciwko temu, jak daje się jakieś porady, które to mają pomóc, a jeszcze bardziej mogą zaszkodzić.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa u-boota była już wiele razy podejmowana. Za to przyznam, iż to, co zostało napisane w pierwszym poście, mogło tylko zbulwersować.

 

Teraz do rzeczy, może kogoś to całe wyjaśnienie czegoś nauczy, chociaż znając życie, to skończy się jak zawsze.


Do wyboru mamy u-boota od Freebox i B4T.

Nie będę się zagłębiał w szczegóły, co potrafi jeden u-boot, a co drugi. Skupię się na początku na plikach update i update.img

 

Plik update (B4T):

display "LOAD u-Boot" L--1;

fatload usb 0:1 84010000 u-boot.bin
        display "CLEAR FLASH" C--1;
        protect off all;
        erase 0xA0000000 0xA004FFFF;
        display "SAVE u-Boot" S--1;
        cp.b 84010000 A0000000 $filesize;
        protect on all;
            display "Update OK" -OK-;

Co ten plik robi po kolei:

  • załaduj plik u-boot.bin
  • wyświetl na wyświetlaczu C--1
  • wyłącz zabezpieczenia FLASH
  • wykasuj zawartość pod adresem 0xA0000000 0xA004FFFF
  • wyświetl S--1
  • skopiuj załadowanego uboota pod konkretny adres
  • włącz zabezpieczenia FLASH
  • wyświetl -OK- na wyświetlaczu

Teraz plik update.img (Freebox):

set filesize 3300c

set startaddr a0000000

set endaddr a003ffff

vfd L--1

if fatload usb 0:1 84010000 u-boot_fst_nand_crc32_400_07112011.bin; then

    if cmp.b 84010000 $startaddr $filesize ; then

    vfd -OK-

    stop

    else

        vfd S--1

    protect off $startaddr $endaddr

        erase $startaddr $endaddr

        cp.b 84010000 $startaddr $filesize

        protect on $startaddr $endaddr

    fi

else

    vfd E--1

    stop

fi

 

vfd -OK-

stop

Jak widać, jest o wiele bardziej rozbudowany.

 

if fatload usb 0:1 84010000 u-boot_fst_nand_crc32_400_07112011.bin; then

W tym miejscu u-boot ładuje plik u-boota z USB i sprawdza, czy się załadował. Tylko jeśli się załadował, to wykonywane są inne operacje.

Ponadto:

protect off $startaddr $endaddr
rotect on $startaddr $endaddr

Nie jest odblokowywany cały FLASH, a jedynie fragment i praca wykonana jest jedynie na tym fragmencie.

 

Wyobraźcie sobie teraz sytuację taką:

  • zapasowy u-boot B4T
  • na Pendrvie plik update + uboot.bin (powinien być u-boot.bin ale się pomyliliśmy i nie zauważyliśmy tego)
  • pod A20 mamy padnięty u-boot → odpaliliśmy zapas z A19
  • wkładamy Pendrive z plikami (tymi co napisałem powyżej) do tunera i uruchamiamy aktualizację
  • na wyświetlaczu FAIL
  • wtyczka z gniazdka, bo coś pewnie poszło nie tak - spróbujemy raz jeszcze
  • włączamy tuner i, ku naszemu zaskoczeniu, nie mamy już u-boota na A19

Jeżeli przy u-boocie Freeboxa nastąpi pomyłka w plikach, to nic złego się nie stanie. Instrukcja IF zgłosi błąd załadowania pliku i nie dojdzie do opcji kasowania FLASH bez załadowanego pliku u-boot.bin

Dlatego dalej uważam, że nie każdy powinien być posiadaczem takiego sprzętu jak nBox z E2.

O ile nie mam nic przeciwko temu, że sobie narozrabiamy, to mam dużo przeciwko temu, jak daje się jakieś porady, które to mają pomóc, a jeszcze bardziej mogą zaszkodzić.

Trochę mnie dziwi ta agresja tak pomogłem sobie i pięciu osobom po drugie jak posypie ci się jeden uboot to i tak jest ryzyko że za chwilę trzeba drugiego reanimować a jak nie ma z czego to tylko kabel.Jak ktoś się pomyli w co wątpie bo jak się pomyli to mu nadpisze tego dobrego ja miałem już wszystkie możliwe ubooty dostępne w sieci i nic nie uwaliłem a jestem ponoć zielony z tym piwem żart był oczywiście ale  ie wszyscy łapią bo ja widziałem zestresowanych utratą ubota i nie było im za wesoło  yli roztrzęsieni bo nie wiedzieli do kogo się udać na naprawę.Trzecia rzecz jak ktoś jest zielony i mu uboot pójdzie nie ma kabelka to co? iść do kogoś a jak się nie ma nikogo to co wysyłać nie pewne i nie wiadomo czy mu przyjdzie box w dobrym stanie czy może wcale.Na koniec nie widziałem tu takiej porady???czy nie pomagacie ludziom ???Amoże ktoś kasę robi na wgrywaniu ubootów i mu nie leży naprawa za free.

 

Wysłane z mojego LT18i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jak wygląda opis u-boota w FAQ. Jak ktoś ma trochę oleju w głowie to da sobie radę.

Za to reanimacja przy pomocy zmiany u-boota z freeboxa (będącego na A19) na B4T w celu wgrania u-boota pod A20 to dla mnie...bez komentarza.

Oba u-booty potrafią pisać pod A20/19/18/17/16... Problem w tym, że update czegokolwiek w B4T nie przewiduje sprawdzenia poprawności obecności pliku u-boot.bin. Pisząc poradnik należy brać pod uwagę, że ktoś kto nie używa u-boota B4T na co dzień nie będzie miał pliku u-boot.bin a uboot.bin. Pomyli bo nie dojrzy "-" i "uwali" sobie A19, z którego można spokojnie reanimować. Jak "uwalimy" wszystkie u-booty to już kabelek nie pomoże w prosty sposób.

 

Dlatego raz jeszcze napiszę → przygotowując poradnik należy wszystko przemyśleć.

Ja ani żadna z osób związanych z softem Graterlia nie podpiszemy się pod poradą z pierwszego posta. Chociażby dlatego żeby nie było "pogromu" u-bootów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...