Skocz do zawartości

Balsam na SERCE forum.xunil.pl


richter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Moje spostrzeżenie:

 

@kamelia

Nie masz poczucia,że przesadzasz z przestrzeganiem poprawności języka polskiego u userów?

To forum to nie jest Wydział Polonistyki.

Jedziesz po większości jak po łysej kobyle...(ciekaw jestem czy takie powiedzenie znasz ;) ).

Cytat po którym przelała mi się czara:

,,Przed znakami interpunkcyjnymi nie stawia się spacji, a dopiero po nich. Toteż proszę poprawić post.''

 

Nie zawsze, jest wyjątek.

Nie dołuj ludzi,już życie ich dołuje.

Nie popadaj w skrajność.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie jedna osoba wie, co to regulamin. A nowo rejestrujący się mają pytania z regulaminu. Przykre, że dożyłem tak wcześnie czasów, gdzie internet staje się już nie śmietniskiem, a ŚMIECIEM. Nawet jak poucieka połowa użytkowników, to będzie jak teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tux

Daj ci Boże nauczyć ludzi co to jest regulamin. :)

 

pozdrawiam

 

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :P

 

No i do tego jest sporo ludzi z poza naszych granic ( przeważnie Rodacy ) , i jak np: siostra ma - hihihi ,dziwna ma klawiaturę, z jakimiś umlautami czy cuś takiego itd. do tego  poza krajem już od przed Ostatniej Wojny Solidarności.

Tak wiec i ja mam prośbę o umiar w strofowaniu userów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, lepiej się czyta wypowiedź osoby, która pisze poprawnie. Im poprawniej stosujemy język ojczysty, tym ukazujemy szacunek do innych użytkowników, albowiem mniej potrzebują czasu na przyswojenie informacji.

 

Po drugie, wiele osób przebywających poza granicami naszego kraju, zwykle uczniowie i studenci, właśnie chcą w sieci poprawności językowej. Dlaczego? Mniej popełniają błędów, lepiej uczą się języka polskiego. Zawsze można doinstalować polską klawiaturę albo, jak mówi regulamin, pisać w każdym poście lub w stopce, że nie ma możliwości stosowania polskich znaków.

 

Po trzecie, należy uświadomić sobie funkcję "Szukaj". Nie będzie ona w pełni działać, jeżeli użytkownicy będą stosować błędy. Ktoś, kto poprawnie operuje językiem, będzie miał problem ze znalezieniem wiadomości. Nie utrudniajmy sobie życia. Lepiej stosować się do reguł pisowni.

 

Po czwarte, nie poprawiam dla przyjemności. Ktoś, kogo poprawiłam, powinien być zadowolony, że w ogóle mam chęci. Inaczej byłby ban za złamanie regulaminu.

 

I mogłabym tak pisać dalej…

 

Obserwuję coraz to większe odchylenia w wypowiedziach pisemnych. Może i lwia część ludzi nie przeczyta regulaminu lub nie zacznie stosować prawidłowo swojego ojczystego języka. Nie znaczy to jednak, że na tym podwórku ma być na to zezwolenie. Nigdy się nic nie zmieni na dobre, jeśli nie będą tego chcieli sami ludzie. Kiedy zakładaliśmy to forum, tux wręcz nakazał pilnowanie go w tej kwestii. Dlatego i jego posty są poprawiane. I już zauważalne są pewne efekty. Czasami zmienia klawiaturę/laptopa, więc mają jeszcze miejsce małe błędy. Czasami też na szybko coś odpisuje, ale jego akurat można zrozumieć. Dziwny jest za to fakt, że są tacy, którzy oczekują przyzwolenia na… lenistwo? Inaczej już tego nazwać nie potrafię. W końcu istnieją słowniki. Internet jest pełen informacji. Wystarczy tylko chcieć widzieć tego plusy.

 

PS.

Proszę nie stosować przesady na miarę hiperboli. Nie wymagamy tutaj, by każdy był polonistą. Wymagamy wyłącznie wiadomości ze szkoły podstawowej. Myślę, że to nie jest zbyt wiele.

Edit: W każdym razie przykro mi, że w dzisiejszych czasach obrywają ludzie, którym najbardziej zależy na porządku i języku ojczystym. To ma miejsce także w innych sferach, ale w tych jest to najbardziej widoczne, choć dla wielu mało odczuwalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie mogę zrozumieć sensu istnienia tego wątku.  administracja forum dokłada wszelkich starań by był ład i porządek. Jak komuś nie pasuje to przepraszam ale fora internetowe wszelkiego rodzaju nie są obowiązkowe.

 

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 4

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carolef zgadzam się z Tobą w 100%! Inne ciekawsze tematy czy posty moderatorzy czy też administratorzy pozwalają sobie usuwać bez poinformowania o tym fakcie autorów ale jak widać są i tematy bardziej potrzebne dla administracji.

EDIT tux:

Proszę o temat, który został w ten sposób usunięty na tym forum. Potrzebne jest to do wyjaśnienia sprawy. I przypominam, że to nie administracja rozpoczęła ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki , ale czy to jest forum prof.Miodka? , czy branie udziału w życiu forum osobom z dyslekcją jest zabronione? , zbanujecie takiego ? , idę dalej , osoba która dopiero zaczyna z tunerem na linuxie i nie zna się na wszystkim tak jak wy , zastanawialiście się jak ją traktujecie i jak ta osoba się czuje jak dowalicie jej że trzeba czytać , czytać i takie tam bzdety, kto z was odrazu wszystko zrozumiał mimo że niby wszystko jest napisane , może i jest , tylko czy tak łatwo jest to zrozumieć bojąc sie aby nie uwalić tunera eksperymentami .

 

Bardzo podoba mi się pomoc kolegi @matzg, nie wywyższa się i ma wiedzę , wiedzę którą potrafi w prosty sposób wytłumaczyć prostemu laikowi , osoba której mogę w 100% zaufać  "grzebjąc" w tunerze.

 

Dziękuję za mozliwośc wypowiedzenia się , jeżeli napisałem coś z błędami lub źle stylistycznie to proszę o bana , nie zamierzam wchodzić tu na to forum po to tylko , aby być osmieszonym przez "administrację.

Czyńcie swą powinnośc panie i panowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka satysfakcja jak się samemu dojdzie jak np wypakować dany plik itp. Jak się samemu nauczysz na dłużej zapamiętasz.

 

Co do błędów ort. ja np czesto pisze z telefonu z tapatalka. czasem wkradnie się literówka. A język warto pielęgnować od najmłodszych lat. Dobra składnia i poprawna pisownia przyda się na każdym etapie życia.  Jak się to ma do forum? To nie drzwi od dworcowego kibla. Jakiś standard musi być.

 

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 4

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka satysfakcja jak się samemu dojdzie jak np wypakować dany plik itp.

Nie wiem co brałeś , ale ja tego nie chcę. ;D

 

Jesli twoja znajomość na temat linuxa konczy się na umiejętności wypakowania danego pliku , to raczej mi nie pomagaj ,

ja myśle o wiele dalej , dalej znaczy, programowanie tunera, zmiana image , boota itd. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ja pomagam. To tylko przykład. Moja wiedza o linuxie jest mała. I żadna ujma. Wiedzieć mało o czymś też wolno.  Szanowni forowicze, nie kłućmy się

 

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 4

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja się nie kłucę , ale jak czytam takie mądrości to mnie zaraz telepie , na wielu forach starałem się o pomoc w opanowaniu tunera , i co ? , wszyscy pchali się z pomocą typu , czytaj ze zrozumieniem , wszystko masz napisane , itd , jak za duzo pytasz, to ban na 30 dni ,początkujący nie rozumie opisów osoby zaawansowanej , a takie są opisy (z grubsza).

 

Nieznam się więc pytam , po to jest forum aby wszystkiego sie dowiedzieć w bardzo o ile to możliwe prosty sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki , ale czy to jest forum prof.Miodka? , czy branie udziału w życiu forum osobom z dyslekcją jest zabronione? , zbanujecie takiego ?

A istnieje klawisz "Sprawdź ortografię"? A istnieją słowniki? Rozumiem, że poziom szkoły podstawowej przewyższa tu kilka osób?

Jak będziemy podchodzić do sprawy jak TY to za 20 lat nasz język w najlepszym razie ulegnie spłyceniu - w najgorszym będziemy mówić INNYM.

Rejestrując się na forum, wyrażasz zgodę na regulamin. Wyraziłeś? Przestrzegaj a nie narzekaj. Jak nie czytałeś, a kliknąłeś 'zatwierdzam', to już nie moja sprawa. To nie ja popełniam błąd w takim przypadku.

 

zastanawialiście się jak ją traktujecie i jak ta osoba się czuje jak dowalicie jej że trzeba czytać , czytać i takie tam bzdety

A ktoś przedstawił dokumenty na dysleksję? Czy dysleksja zwalnia z obowiązku nauki ortografii? Nawet tacy ludzie się uczą, zwłaszcza oni. Czy dyslektyk nie może skorzystać ze słownika? Funkcja "Sprawdź ortografię" dla niego nie musi już działać? Zmierzasz do tego, by każdego legitymować, czy jest dyslektykiem? Czy to dopiero nie jest chore? Czy osoby z dysleksją są zwolnione z poprawnego pisania bez zaświadczenia i nauki z tym zaświadczeniem?

Przykład z serii idiotycznych: Idąc tym tropem i pozwalając na to, co jest teraz to okaże się, że na ponad 1700 użytkowników 1600 z hakiem ma dysleksję :)

 

Edit: Kamelia wielokrotnie pisała mi na jabberze, że smutno jej, że ktoś (bez dystansu do siebie) znowu przeze mnie, czy kogoś innego mógł poczuć się źle. Wtedy jej przypominam, że złamał regulamin, nie zastosował szukajki lub po prostu nie wie czego chce, gdyż ma tuner z systemem, którego nie ogarnia. Proponowałem dział z nauką tego systemu, ale nie było chętnych.

 

Dziękuję za mozliwośc wypowiedzenia się , jeżeli napisałem coś z błędami lub źle stylistycznie to proszę o bana , nie zamierzam wchodzić tu na to forum po to tylko , aby być osmieszonym przez "administrację.

Czyńcie swą powinnośc panie i panowie.

Nie przyszło Ci do głowy, że nie dość, iż próbujesz nieumiejętnie ośmieszyć Administratorów nieprzestrzeganiem regulaminu, to jeszcze innych, którzy zwracają uwagę na język ojczysty? Wiesz ile ja dostałem w tej sprawie e-maili z podziękowaniami za trzymanie poziomu? Ciebie boli poprawne pisanie? Nas bolą gryzmoły tych co "ó" i "o" oraz "u" traktują jak tą samą literę. Jakby ktoś chciał, to już dawno ze słownika by wyleciały. Wiecie ile osób rezygnuje z czytania i wypowiadania się na forach przez takie pisownie innych? Lubicie eliminować ludzi swoim niedbalstwem?

 

Wychodzicie z założenia, że skoro forum techniczne, to z języka ojczystego można robić, co się rzewnie podoba? To błąd.

Nie wiem co brałeś , ale ja tego nie chcę. alt=;Dhttp://xunil.pl/forum/Smileys/akyhne/grin.gif[/img]

Ja wolę nie brać tego, co bierze kolega, który napisał to, co powyżej.

Choroba może okazać się nieuleczalna.

 

Nieznam się więc pytam , po to jest forum aby wszystkiego sie dowiedzieć w bardzo o ile to możliwe prosty sposób.

Jeżeli zadasz pytanie, którego nie było lub zacytujesz to, czego nie rozumiesz to OK. Jak powielasz to na tym Forum, robisz błąd - nie ma miejsca na to. Tu się pielęgnuje to, co było kiedyś, a nie to, do czego doprowadziły działania takich lekkoduchów jak Ty. Przemyśl sprawę i swoje własne podejście do tego, jak komunikujesz się z innymi. Może innym przeszkadza takie "swawolne" podejście do tego, jak do nich piszesz? Pomyślałeś o innych, czy tylko o sobie i o tym, by sam zyskać informację? Empatii brak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powielasz to na tym Forum, robisz błąd - nie ma miejsca na to.

1. Jak nadal czegoś nie rozumię to znaczy że robię błąd i nie ma miejsca tu dla mnie?,

no ciekawe to fomum, faktycznie , nie ma miejsca na to .

2. A dyslektykiem to ja nie jestem ,tak tylko napisałem mysląc o innych.

 

3. Sami robicie błędy ort. a innch nękacie o to. ;)

 

Dla rozprężenia. :P

Jak będziemy podchodzić do sprawy jak TY to za 20 lat

 

Za 20 lat to juz mnie nie będzie. :D

 

EDIT tux:

Nie ma ludzi nieomylnych. Ja też jestem poprawiany. Podobnie z moderatorami. Wystarczy, jakbyś z uwagą przeczytał powyższy komentarz Kamelii. Przejrzyj forum nim się wypowiesz i sprawdź ile razy byliśmy poprawiani. Sami siebie pilnujemy. Z tym wyjątkiem, że my o to nie mamy pretensji. My chcemy dbać o kulturę języka. Rozumiem, że to jasne?

 

Widzę, że "wspaniałą" spuściznę chcesz po sobie zostawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję zrobić jak na DVHK. Jak się nie podoba to do widzenia. Jak to mówił Kargul i Pawlak - w demokracji też ktoś musi dyrygować. Przepraszam, ale temat taki jak ten według mnie jest zbędny bo prowadzi do wypowiedzi takich jak powyższe. Proponuję frustrację wyładowywać gdzie indziej. Administracji jeszcze raz brawa za porządek.

 

Jeszcze taka mała uwaga. Za nieprzestrzeganie prawa o ruchu drogowym będziemy ukarani mandatem karnym i punktami. Na drodze obowiązują przepisy równe dla wszystkich i każdy ma się do nich bezwzględnie dostosować. Tu jest podobnie - jest regulamin, a za niestosowanie się do niego powinny być kary, ostrzeżenia itp. Jak ktoś mówi o forum technicznym to niech prowadzi rzeczowe rozmowy a nie biadoli jak źle i niedobrze. Tyle ode mnie w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powielasz to na tym Forum, robisz błąd - nie ma miejsca na to.

1. Jak nadal czegoś nie rozumię to znaczy że robię błąd i nie ma miejsca tu dla mnie?,

no ciekawe to fomum, faktycznie , nie ma miejsca na to .

2. A dyslektykiem to ja nie jestem ,tak tylko napisałem mysląc o innych.

 

3. Sami robicie błędy ort. a innch nękacie o to. ;)

 

Dla rozprężenia. :P

Jak będziemy podchodzić do sprawy jak TY to za 20 lat

 

Za 20 lat to juz mnie nie będzie. :D

 

EDIT tux:

Nie ma ludzi nieomylnych. Ja też jestem poprawiany. Podobnie z moderatorami. Wystarczy, jakbyś z uwagą przeczytał powyższy komentarz Kamelii. Przejrzyj forum nim się wypowiesz i sprawdź ile razy byliśmy poprawiani. Sami siebie pilnujemy. Z tym wyjątkiem, że my o to nie mamy pretensji. My chcemy dbać o kulturę języka. Rozumiem, że to jasne?

 

Widzę, że "wspaniałą" spuściznę chcesz po sobie zostawić?

 

 

@carolef

mam na zbyciu , trochę wazeliny  :D , jak co to pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bogus59. Relaks. Jeszcze jeden wyskok i będą bany.

 

 

Po pierwsze, bogus59 pomylił działy. Ogłoszenia to w Giełdzie :) Tam można umieścić ogłoszenie "Oddam za darmo".

Po drugie, jego wypowiedź świadczy o braku estymy do drugiego użytkownika. Czego innego można się spodziewać po takiej osobowości?

Po trzecie, jego post nie wnosi niczego do tej rozmowy (pomijając bałaganiarstwo i brak kultury).

Zatem nie dziwię się Twojej reakcji. Kamelia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna się co?

 

Edit: To istne spamowanie. Twój poprzednik, swoim ostatnim postem,  niczego nie wniósł do rozmowy. Nie wyjaśnił, co się rozpoczyna. Z pewnością jednak jest to początek łamania regulaminu na tym podwórku. Ciekawa jestem jednego: Kto jeszcze się znajdzie i na ile sobie pozwoli? Kamelia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emarcin i @bogus59

 

Dla mnie proste.

Jak zapraszasz kogoś do domu to oczekujesz, że będzie przestrzegał pewnych norm i np. nie wejdzie

w osziconych butach na stół w pokoju jadalnym. Jak trafisz na takiego "ktosia" to gwarantuje, że wywalisz go na pysk z chałupy.

 

Tu jest podobnie.

Zaczynasz robić chlew to zaczynaj rozglądać sie za drzwiami wyjściowymi.

 

Dyskusji nie ma, ostrzegam. Chyba, że jeden z drugim chce pobierać sobie nowe obrazy pod zmienionym nickiem i IP.

Prosze bardzo.

 

To teraz już chyba wiadomo dlaczego została podniesiona poprzeczka przy rejestracji... Nie każdemu będzie dane to przejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki , ale czy to jest forum prof.Miodka? , czy branie udziału w życiu forum osobom z dyslekcją jest zabronione? , zbanujecie takiego ? , idę dalej , osoba która dopiero zaczyna z tunerem na linuxie i nie zna się na wszystkim tak jak wy , zastanawialiście się jak ją traktujecie i jak ta osoba się czuje jak dowalicie jej że trzeba czytać , czytać i takie tam bzdety, kto z was odrazu wszystko zrozumiał mimo że niby wszystko jest napisane , może i jest , tylko czy tak łatwo jest to zrozumieć bojąc sie aby nie uwalić tunera eksperymentami .

 

Bardzo podoba mi się pomoc kolegi @matzg, nie wywyższa się i ma wiedzę , wiedzę którą potrafi w prosty sposób wytłumaczyć prostemu laikowi , osoba której mogę w 100% zaufać  "grzebjąc" w tunerze.

 

Dziękuję za mozliwośc wypowiedzenia się , jeżeli napisałem coś z błędami lub źle stylistycznie to proszę o bana , nie zamierzam wchodzić tu na to forum po to tylko , aby być osmieszonym przez "administrację.

Czyńcie swą powinnośc panie i panowie.

 

Wiele razy było mi nieprzyjemnie, że w taki sposób trzeba nauczyć czegoś niektórych internautów. Rozważałam ten temat, prowadziłam z tuxem rozmowy, próbowaliśmy wzajemnie się przekonać. Dzisiaj doszłam do wniosku, że niepotrzebnie czułam smutek wobec takiej postawy do użytkowników. Piszesz, czy się zastanawialiśmy, tak? Jednak ludzie łamiący regulamin nie zastanawiają się nad innymi, nad tymi, którzy chcą coś tworzyć w taki, a nie inny sposób. Obraz tego, jak potraktowałeś kolegę z forum, najlepiej świadczy, że to Tobie obce są zasady panujące między ludźmi. I myślę, iż gdzieś wewnątrz siebie dobrze o tym wiesz. Jeżeli nie potrafisz tworzyć dobrych relacji z ludźmi o odmiennych zdaniach, to nie ma sensu próbować z Tobą rozmawiać, gdyż taka dyskusja nie przypomina rozmowy, a jedynie ubliżanie. Mylę się, czy może jest w tym jednak prawda? Czekaliśmy na argumenty, a doczekaliśmy się… chamstwa? Dla Ciebie to nie jest chamstwo? To może wytłumacz wszystkim, gdzie leży ta cienka granica?

 

Edit: Administracja nikogo tutaj nie ośmiesza. Jeśli tak to odczuwasz, to widocznie masz zbyt mało dystansu do samego siebie i nie chcesz walczyć ze swoimi słabościami. Twoja sprawa, ale forum jest wspólne i społem należy o nie dbać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji, gdy forum będzie pisane po polsku, nie będziesz miał problemów z czytaniem ze zrozumieniem i nie trzeba będzie 100x pisać o tym samym.

Koło sie zamknęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie Ochotę? to Zamieszczajcie Tutaj kalumnie na nasze forum, jest Tu Takich Sporo, więc do pracy (widocznie to tylko potraficie).

 

@richter

 

Może napiszesz co autor miał na myśli,bo każdy wuj na swój strój pisze.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emarcin i @bogus59

 

Dla mnie proste.

Jak zapraszasz kogoś do domu to oczekujesz, że będzie przestrzegał pewnych norm i np. nie wejdzie

w osziconych butach na stół w pokoju jadalnym. Jak trafisz na takiego "ktosia" to gwarantuje, że wywalisz go na pysk z chałupy.

 

Tu jest podobnie.

Zaczynasz robić chlew to zaczynaj rozglądać sie za drzwiami wyjściowymi.

 

Dyskusji nie ma, ostrzegam. Chyba, że jeden z drugim chce pobierać sobie nowe obrazy pod zmienionym nickiem i IP.

Prosze bardzo.

 

To teraz już chyba wiadomo dlaczego została podniesiona poprzeczka przy rejestracji... Nie każdemu będzie dane to przejść.

 

 

ps: ja tak z innej beczki widzę że juz Ci "prawdziwy" linux sie znudził.... :) teraz kożystasz z "niepełnosprawnego systemu" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to jest prawdziwy linux?

Ubuntu nie jest?

Puki co zadowala mnie w 100%. Jak sie go spersonalizuje to jest całkiem, całkiem. Oczywiście 12.04LTS

Pierwsze co robie to obrzynam go z Unity podobnie jak obrzynałem Windowsy z Aero.

 

Windowsom podziękowałem jak zobaczyłem wyczyny Bila w Ósemce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale temat taki jak ten według mnie jest zbędny bo prowadzi do wypowiedzi takich jak powyższe. Proponuję frustrację wyładowywać gdzie indziej.

 

A ja mam wrażenie, że ten temat właśnie po to powstał, żeby dyskusja jak powyżej mogła się jednak odbyć. Gdzieś osobno, a nie jako poboczne wyskoki na forum.

 

Gdyby kamelia tylko poprawiała pisownię użytkowników, to byłaby to praca przez nikogo nie zauważona. Jeżeli dodatkowo coś dopisze, to jest szansa (nieduża :( ), że użytkownik jednak następnym razem spróbuje się poprawić. Sam próbowałem kilka razy poprawić czyjeś posty. Kiedy są to tylko drobne literówki, to nie jest problem. Ale czasami ludzie tak piszą, że kiedy próbuje się to poprawić, to człowiek zastanawia się czy na pewno zrozumiał co autor miał na myśli. Wiem więc, że kamelii nie jest lekko.

 

Jeżeli kamelia poprawia z błędami (jakoś w to nie wierzę), to można podjąć dyskusję. Jeżeli nie, to rozsądny autor powinien się jednak zastanowić nad tym co napisał i podziękować za poprawki i wskazówki a nie się obrażać :P

 

BTW: Mnie też drażnią spacje przed przecinkami zamiast za nimi.

 

@MarcinO i @pppp: Dyskusje na temat "prawdziwych linuksów" (@kamelia: popraw mnie, jeżeli się mylę, ale  "x" należy odmieniać na "ks"?), "niepełnosprawnych systemów" i wycieczki osobiste w temacie czego kto używa to może jednak sobie podarujmy. Kolega carolef skwitował, to całkiem nieźle. To naprawdę nie ma znaczenia jakiego systemu się używa, jeżeli potrafi się go obsługiwać i zrobić w nim coś więcej niż kliknąć ikonkę (lub stuknąć ją palcem)...

Linux piszemy przez "x". Natomiast odmianę przez przypadki przez "ks", aczkolwiek tux na swojej stronie wyraźnie napisał, że woli przez "x" i drażni go "ks". Zobaczcie sami :) Moje zdanie jest podobne. Niektórzy językoznawcy też uważają, iż wprowadzenie "ks" zamiast "x" nieco zmienia nazwę własną i to nie tylko tego słowa. Sami jednak nie wiedzą do końca co z tym zrobić. Dlatego na razie najgłośniejsi są zwolennicy pisania "ks" w innych przypadkach niż mianownik. Z imionami jak Alex i Max także jest problem, gdyż czytając o Aleksie, nie jest wiadome, czy w mianowniku kryje się Alex, czy może Aleks. Dlatego również czynię wyjątki i nawet sama momentami stosuję "x" niż "ks". Drażni mnie natomiast "x" w takich wyrazach, które mają się nijak do nazwy własnej czy imienia, np. sex. Dla mnie wyraz ten powinien być napisany wyłącznie przez "ks". Podobnie sprawa ma się z nazwą Ikea. Niegdyś Ikea sobie nie życzyła, aby odmieniać ich nazwę, więc jeździłam do Ikea, nie zaś do Ikei. Pozostaje też kłopot, tak przy okazji, z odmianą przez przypadki chociażby imienia Bert.

 

Jak widać, nie trzymam się sztywno tego, co odgórnie nakazane. Jednak uważam, iż skoro prawie każdy kończy szkołę podstawową, za którą płacą podatnicy, to powinno być to widoczne w późniejszym życiu, także wirtualnym. Uczenie nowego pokolenia szacunku do języka ojczystego jest poniekąd podziękowaniem za możliwość pobierania nauki przez te kilka lat. To taki dług, który można spłacić pomagając tym, którzy będą tworzyć nasz kraj, gdy nas już tu nie będzie, albowiem warto pamiętać, iż nasi i znajomych potomkowie zostaną i będą wspólnie tworzyć Polskę w pewnym stopniu tak, jak ich nauczyło starsze pokolenie, czy to poprzez godzenie się młodziaków z nimi, czy to poprzez buntowanie się wobec poglądów moralizatorów. I choć daleko mi jeszcze do jesieni życia, to rozumiem ludzi w podeszłym wieku. Staram się być otwarta na wszystkie, nawet na te nowe, pokolenia i tam, gdzie widzę błędy niweczące pracę innych, wskazywać je destruktorom :) Osobiście żałuję, że któreś pokolenie przyjęło zapis "ogórek" zamiast "ogurek", czy właśnie zlikwidowało literę "x". Pozdrawiam. Kamelia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podłączę się z pytaniem, również dotyczącym "kwestii językowych".

Czy konieczne jest używanie zwrotów typu "image", "setting", "upd", itp.?

Język polski jest bardzo bogaty, czy nie ma polskich odpowiedników?

Użytkownikom "bardzo początkującym" może to utrudniać zrozumienie tekstów publikowanych na forum.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to grypsu technicznego, ogólnie znanego, to bym pozostał przy nim.

Branża informatyczna jest specyficzna w tym zakresie

Żeby nie wyszło "manipulator drążkowy" zamiast "joystick" :)

Popieram :) Techniczne nazwy, grypsy są zupełnie czymś innym. Nie popadajmy w skrajności niczym Francuzi. Pamiętacie jak próbowali przetłumaczyć na swój język komendy systemu DOS i czym to się skończyło? Niestety, u nas także nazwy techniczne nierzadko są pisane niepoprawnie :) W każdym razie nic nie zwalnia od pisania poprawnie całej wypowiedzi. I pamiętajmy, że język techniczny też ma swój urok. Kamelia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale my tu nie jesteśmy do wymyślania na nowo języka polskiego tylko od poprawnego jego używania w obecnej formie. Również nie jest to forum filozoficzne by się zastanawiać co i z czego się wzięło.

 

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 4

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszajmy "polskiego języka technicznego" i czegoś co całkiem słusznie zostało nazwane przez pppp "grypsem technicznym". Może nie wszystko zostało już w słownikach przetłumaczone, ale mamy ustawienia/aktualizacje/obraz a nie settings/update/image. To, że "wszyscy rozumieją" nie znaczy, że powinniśmy używać potocznych "angielskich" słówek, kiedy istnieją ich polskie odpowiedniki.

 

Przykładowo w tłumaczeniu systemu nie podobają mi się niektóre fragmenty jak: Interfejs GUI zamiast Interfejs użytkownika. Zauważyłem, że to używanie GUI w tłumaczeniu jest bardzo konsekwentne i miejscami pełne tłumaczenie w postaci "graficzny interfejs użytkownika" czy nawet "interfejs użytkownika" jest za długie ale to jest poprawne tłumaczenie.

 

BTW: Pamiętam nieszczęsny joystick, który dzisiaj doczekał się nazwy dżojstik, ale z perspektywy czasu przyznaję rację swojej polonistce, że określenie manipulator drążkowy bardzo dobrze opisuje to urządzenie.

 

PS. Ludzie w środowiskach korporacyjnych uwielbiają używać takiego grypsu technicznego i kiedy się tego słucha, to uszy więdną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No i dalej nie wiem o co chodzi @richterowi z tym:

 

Macie Ochotę? to Zamieszczajcie Tutaj kalumnie na nasze forum, jest Tu Takich Sporo, więc do pracy (widocznie to tylko potraficie).

 

Po co założył taki dziadowski nie potrzebny temat?

 

 

Już wiem,chodzi o oszczerstwa rzucane w kierunku @richtera (http://sjp.pl/kalumnie , http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=21960) ależ to mi pod prywate na forum pachnie (tak jak by chciał mieć swój prywatny dział z tematem o sobie).

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, dostałem na maila. niemiłą wiadomość, nie wiem kto pisał nie wnikam w to, ale pewnie z administracji. Leniem może i jestem, ale już przeszedłem na "emeryturkę kluczykową", kiedyś ja dawałem gotowe kluczyki, a teraz ja skorzystam z czyjejś  dobroci. Kolega @richter wie o jakim forum piszę :) paytv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@misiak23, pewnie dostałeś coś takiego: http://forum.xunil.pl/index.php?topic=30.msg10991#msg10991

Cóż, moim zdaniem, żeby tworzyć soft do dekodera wcale nie potrzeba prowadzić forum i męczyć się z forumowiczami. O ile mi wiadomo @Freebox nie miał "swojego" forum, a jednak soft tworzył i rozwijał, więc może takie forum to jedynie kula u nogi dla twórców softu i powinno zostać zamknięte, a w efekcie przełożyłoby się to na większe tempo prac nad Graterlia System Core.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również dostałem taką wiadomość. Trochę to niesprawiedliwe ponieważ gdy padł mój nBox miałem czytać FAQ, które jest niewyobrażalnie źle napisane. Niezrozumiałe, jakby napisane przez kogoś obeznanego w temacie robiącego sobie notatki gwoli przypomnienia paru spraw w przyszłości. Moim zdaniem najpierw należy uzbroić "nas userów idiotów" w źródło wiedzy a potem besztać za jej brak.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie trzeba kolego. Ja ci powiem jak to działa. "Userzy" to temat poboczny a nie główny. Robimy to dla sportu, za darmochę a w związku z tym nie bierzemy pod uwagę tego typu rad. Prosty układ. Dostajecie coś za darmo, przy okazji. I nic więcej nikt nie będzie robił dla "userów".

Zwłaszcza za darmochę. Sorry, taki świat...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna było się spodziewać takiego komentarza jak powyżej. Darmo coś dają a ludzie jeszcze pluja. Nie podoba się to wio z tad. Reguły ustala administracja. User albo się stosuje albo nie. Tak źle to założyć własne forum i się tam pieścić di woli.

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako humor bo inaczej nie moża:

 

 

Weźmy dla przykładu z Faq to:

OPKG → szybki kurs dla opornych :)

opkg update → aktualizacja info o paczkach

opkg upgrade → aktualizacja paczek do nowszych wersji o ile są

opkg install nazwa_paczki → instalcja

opkg list → pokaż co można instalować

opkg remove nazwa_paczki → usuwa paczkę

opkg list-installed → pokaż co już jest zainstalowane

 

Przed użyciem opkg zawsze zaktualizuj informacje o paczkach.

Co my tu mamy. A mamy zestaw podstawowych parametrów opkg. Nie jeden pewnie chciałby abym w Faq opisał każdą komendę z osobna wraz z przykładami. Jednak nawet jakbym to zrobił to 9 na 10 osób (które nie ruszą głową - o tym za chwilę) i tak zapomni np. o spacji :)

No ale przecież wystarczy wpisać samo opkg by dostać na ekran to:

tuxish-box:~# opkg

opkg must have one sub-command argument

usage: opkg [options...] sub-command [arguments...]

where sub-command is one of:

 

 

Package Manipulation:

        update                  Update list of available packages

        upgrade                Upgrade installed packages

        install <pkgs>          Install package(s)

        configure <pkgs>        Configure unpacked package(s)

        remove <pkgs|regexp>    Remove package(s)

        flag <flag> <pkgs>      Flag package(s)

        <flag>=hold|noprune|user|ok|installed|unpacked (one per invocation)

 

 

Informational Commands:

        list                    List available packages

        list-installed          List installed packages

        list-upgradable        List installed and upgradable packages

        list-changed-conffiles  List user modified configuration files

        files <pkg>            List files belonging to <pkg>

        search <file|regexp>    List package providing <file>

        info [pkg|regexp]      Display all info for <pkg>

        status [pkg|regexp]    Display all status for <pkg>

        download <pkg>          Download <pkg> to current directory

        compare-versions <v1> <op> <v2>

                            compare versions using <= < > >= = << >>

        print-architecture      List installable package architectures

        depends [-A] [pkgname|pat]+

        whatdepends [-A] [pkgname|pat]+

        whatdependsrec [-A] [pkgname|pat]+

        whatrecommends[-A] [pkgname|pat]+

        whatsuggests[-A] [pkgname|pat]+

        whatprovides [-A] [pkgname|pat]+

        whatconflicts [-A] [pkgname|pat]+

        whatreplaces [-A] [pkgname|pat]+

 

 

Options:

        -A                      Query all packages not just those installed

        -V[<level>]            Set verbosity level to <level>.

        --verbosity[=<level>]  Verbosity levels:

                                        0 errors only

                                        1 normal messages (default)

                                        2 informative messages

                                        3 debug

                                        4 debug level 2

        -f <conf_file>          Use <conf_file> as the opkg configuration file

        --conf <conf_file>

        --cache <directory>    Use a package cache

        -d <dest_name>          Use <dest_name> as the the root directory for

        --dest <dest_name>      package installation, removal, upgrading.

                                <dest_name> should be a defined dest name from

                                the configuration file, (but can also be a

                                directory name in a pinch).

        -o <dir>                Use <dir> as the root directory for

        --offline-root <dir>    offline installation of packages.

        --add-arch <arch>:<prio>        Register architecture with given priority

        --add-dest <name>:<path>        Register destination with given path

        --prefer-arch-to-version                Use the architecture priority package rather

                                        than the higher version one if more

                                        than one candidate is found.

 

 

Force Options:

        --force-depends        Install/remove despite failed dependencies

        --force-maintainer      Overwrite preexisting config files

        --force-reinstall      Reinstall package(s)

        --force-overwrite      Overwrite files from other package(s)

        --force-downgrade      Allow opkg to downgrade packages

        --force-space          Disable free space checks

        --force-postinstall    Run postinstall scripts even in offline mode

        --force-remove  Remove package even if prerm script fails

        --noaction              No action -- test only

        --download-only No action -- download only

        --nodeps                Do not follow dependencies

        --force-removal-of-dependent-packages

                                Remove package and all dependencies

        --autoremove            Remove packages that were installed

                                automatically to satisfy dependencies

        -t                      Specify tmp-dir.

        --tmp-dir              Specify tmp-dir.

 

 

regexp could be something like 'pkgname*' '*file*' or similar

e.g. opkg info 'libstd*' or opkg search '*libop*' or opkg remove 'libncur*'

tuxish-box:~#

Ta pomoc to już dla wielu tragedia. Tu już trzeba się wysilić - coś przeczytać. Nie ma kreatora co za mnie pomyśli - to ja - użytkownik muszę coś zrobić sam :)

 

 

I tak to się...

A ja na stronie napisałem wyraźnie:

  UWAGA → system nie jest tworzony dla wszystkich – wiem, że mogło to dziwnie zabrzmieć. Tak jak jest wiele dystrybucji Linuxa, tak jest wiele IMAGE na tunery satelitarne. Jedne są łatwiejsze w obsłudze, a inne trudniejsze. Graterlia 2 nie będzie z założenia ŁATWA. Będzie systemem dla osób otwartych, które mają już jakąś wiedzę o systemach linuxowych lub potrafią ją szybko nabyć. Każda osoba, która dotąd nie miała do czynienia z Linuxem i w istocie chcąca się czegoś nauczyć również da sobie radę. Nie będzie po prostu ułatwiaczy typu "jeden klik i już". Decydując się na instalację tego systemu, prosimy, pamiętaj o tej maleńkiej, acz ważnej UWADZE!

No ale tutaj już trzeba się wykazać większym zaangażowaniem - trzeba trafić tu.

 

A co do jakości FAQ → cóż - widocznie to nie jest najgorsze FAQ skoro nie mamy zalewu maili w tym temacie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się możliwie konkretnie wyjaśnić sytuację:

Utrzymanie i rozwój Graterlii wymaga włożenia to sporo "zasobów". naprawdę sporo, niezależnie czy tymi "zasobami" jest liczba godzin spędzana nad usunięciem jakiegoś problemu, dodaniu nowej funkcjonalności... zorganizowania kolejnych odbiorników (plus instalacji pozwalającej na dostarczenie sygnału do nich) umożliwiających testy czy organizowania sprzętów typu czytniki, albo "dvb-t na usb"  najczęściej jest to urocza kombinacja wszystkiego naraz, a i tak tych zasobów brakuje...

 

Forum jest równoległym tworem, który pozwala na sprawniejsze wyłapanie ewentualnie przeoczonych w testach błędów, czy weryfikacji w praniu przyjętych założeń, a FAQ, porady są opracowywane czy aktualizowane gdy w danej chwili są do tego możliwości i/lub gdy pojawią się nowe informacje. Dokładamy starań by na stronach projektu i na forum był mniej więcej komplet potrzebnych informacji, ale to by było na tyle.

 

Nie jesteśmy w stanie robić za niańki dla każdego nowego użytkownika, po raz n+1 odpowiadać na pytania których poziom banalności poraża (przykład podał tux niżej), czy w końcu odpowiadać ciągle na praktycznie te same / takie same pytania, na które to pytania zazwyczaj można znaleźć odpowiedzi przeglądając odpowiedni dział forum i/lub korzystając z funkcji przeszukiwania forum.

 

Jeśli ktoś z forumowiczów ma konkretny pomysł, np. na rozsądną i uzasadnioną reorganizację FAQ, to chętnie rady/pomoc przyjmiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie dysponuję odpowiednią wiedzą aby sam napisać nowe FAQ ale chętnie pomogę w redakcji i uczynieniu go odpowiednio "idioto odpornym" jeśli ktoś obeznany zdecyduje się takie napisać. Osobiście miałem problem ze znalezieniem aktualnego info jak przywrócić uBoot nBoxa do życia...

How-to linuxowe zawsze były fajnie napisane (jest jeszcze w Debianie how-to jak robić kawę ?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @krzysiek_gdansk

 

Już wyartykułowaliśmy jasno, że nie będziemy się w to bawić. Chcesz charytatywnie robić faq to zapraszam.

 

Chyba, że znajdzie się na pensję dla każdego z nas to wtedy między 8 a 16  będziemy robić co chcecie.

 

Szkoda już o tym gadać więcej...

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @krzysiek_gdansk

 

Już wyartykułowaliśmy jasno, że nie będziemy się w to bawić. Chcesz charytatywnie robić faq to zapraszam.

 

Chyba, że znajdzie się na pensję dla każdego z nas to wtedy między 8 a 16  będziemy robić co chcecie.

 

Szkoda już o tym gadać więcej...

A charytatywnie to wstyd ? Albo trzeba zrobić gorzej bo nikt nie płaci ?

Mi jest wstyd, że są w pobliżu Linuxa ludzie z nosem w chmurach bo zrobili "coś tam" opartego na wieloletniej pracy tworzących ten system. Typowo polskie prostackie podejście. Jestem wiele lat związany z samorządem i działam społecznie, często się spotykam z takimi postawami ale życie szybko to weryfikuje. Jedynie Ci którzy robią coś dla innych i nie szukają poklasku zasługują na laury.

 

Kolejny raz powtarzam, że mogę pomóc w tworzeniu jasnego FAQ komuś obeznanemu.

 

 

Szacunek dla TUXa ale Ty kolego pppp chyba się zagalopowałeś...

 

Z mojej strony EOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...