Skocz do zawartości

Gorący temat grzanie się bsla.!!!


Gość alanokolo

Rekomendowane odpowiedzi

Gość alanokolo

Strasznie to ustrojstwo się grzało okolice zasilania a najbardziej głowica.Już miałem dawać radiatory na układy i nagle mnie olśniło znalazłem mały wiatraczek ze starego kompa i podłączyłem go nad głowicą pomyślałem sobie co takie małe coś może dać po pietnastu min sprawdzam i szok głowica nie tylko się nie grzeje ale nawet jest chłodna w dotyku i cały tył bsla też.Po trzech dniach testów montuję to na stałe rewelacja polecam każdemu na pewno poprawia pracę naszego sprzętu.

 

Wysyłane z mojego LT18i za pomocą Tapatalk 2

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat otwarty to się dołączę, chociaż tak się samo złożyło, że powstał załączony skrypt. Obecnie mam już głowicę z BZZB ale na tej oryginalnej z BSLA tuner doszedł do takiej temperatury, że przestała mi działać głowica i przestał odbierać. Po rozkręceniu wentylatora na maksa jakoś przetrwałem upały i zmniejszyłem obroty, kiedy się ochłodziło.

 

Skrypt z załącznika rozpakowujemy do /root/scripts, nadajemy atrybuty 755 a do crontab dodajemy:

*/4 * * * * /root/scripts/fan_speed.sh

 

UWAGA!!! Przed uruchomieniem należy skrypt dostosować do własnego sprzętu:

1) linia 4: hdd_dev=/dev/sda <- tu wpisujemy nazwę urządzenia pod jakim nbox widzi dysk

2) linia 6: max_temp=42 <- tu podajemy maksymalną dopuszczalną temperaturę, po jej przekroczeniu wentylator nboksa zostanie rozpędzony do maksymalnych obrotów - mój dysk normalnie ma temperaturę ok. 39 stopni.

 

Jak sprawdzić przy jakiej temperaturze dysku normalnie pracuje nbox? Wpisujemy smartctl -A /dev/sda i szukamy linii z opisem Temperature_Celsius, na końcu której powinna być aktualna temperatura dysku.

 

Całkiem możliwe, że czegoś nie wiem, ale wewnętrzny czujnik dysku twardego, to dla mnie jedyna możliwość odczytu temperatury z nboksa :(

fan_speed.sh.gz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można ewentualnie, domyslnie dodawać twoj skrypt w image?

 

Jeżeli mnie pytasz, to nie mam nic przeciwko :)

 

Sorry ale chcę mieć pewność tą linijkę to dopisujemy w /var/spool/cron/crontabs root?

 

Plik się zgadza, ale tak jak pisze pppp, do edycji tego pliku używa się polecenia crontab -e. Czy to wszystko jedno, to niech się wypowiedzą fachowcy. Nie jestem pewny, czy przy edycji dowolnym edytorem crond od razu widzi zmianę, czy trzeba tuner zrestartować. Po crontab -e działa od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mickey

 

Lekko zmodyfikowałem twoj skrypt:

 

# limit prędkości maksymalnej wentylatora 50-255 z krokiem 5

# aby zachować zgodność z pluginem sterującym wentylatorem

max_speed=120

 

fan_pwm=`cat /proc/stb/fan/fan_ctrl`

# echo "$fan_pwm"

 

disk_temp=`smartctl -A $hdd_dev | grep Temperature_Celsius | awk '{print $10}'`

# echo "$disk_temp"

 

# jeżeli temperatura dysku jest wyższa niż dopuszczalna i wentylator nie jest rozkręcony na maksa ...

if [ "$fan_pwm" -lt "$max_speed" ] && [ "$disk_temp" -gt "$max_temp" ]

then

    # rozkręć wentylator na maksa ...

    echo "$max_speed" > /proc/stb/fan/fan_ctrl

fi

 

# jeżeli wentylator jest rozkręcony na maksa i temperatura spadła poniżej maksa ...

if [ "$fan_pwm" -eq "$max_speed" ] && [ "$disk_temp" -lt "$max_temp" ]

 

W celu ograniczenia od góry bo mam bardzo wydajny wiatrak. Przy pełnej predkości zaczyna odkurzać chatę :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...