Skocz do zawartości

GI Xpeed LX1


Gość ncage
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie planuję wsparcia tego tunera.

Obecnie skupiam się nad tymi tunerami, które mamy i ich wsparciu.

Chodzi o to, aby jak za czasów ADB5800xx można było możliwie długo korzystać z tych tunerów.

Sprawa z MIPS32EL jest o tyle lepsza, że nikt nie zmusza mnie na siłę do rozwiązań X czy Y i można z czystym sumieniem napisać, że wspierane będą dość długo.

Niestety dodawanie kolejnych tunerów bez ich bezpośredniego posiadania w trakcie dodawania i potem w trakcie wsparcia na develu jest raczej niemożliwe. Dlatego od pewnego czasu dostępne są wyłączenie wsady do tych tunerów, które posiadamy na devel i możemy zapewnić im wsparcie.

 

Reasumując, Graterlia OS będzie wspierał tylko to co mamy na devel, nic więcej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U dostępnie tuner na (devel).

 

Proszę o poparcie w sprawie OS-a na ten model tunera im więcej osób się podpisze tym większe szanse :)

Czekam na głosy z nadzieją......

1-

2-

3-

4-

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam MIRACLEBOX mbmini to to samo co LX1 i też podzielam opinie kolegi , kiedyś była graterlia na obydwa tunery , jeżeli nie można to może udostępnijcie gitchub to sami sobie skompilujemy obraz.

 

Dzięki franku za poparcie , proszę o jeszcze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam MIRACLEBOX mbmini to to samo co LX1 i też podzielam opinie kolegi , kiedyś była graterlia na obydwa tunery , jeżeli nie można to może udostępnijcie gitchub to sami sobie skompilujemy obraz.

Możesz mi wierzyć, albo nie.... Ale póki nie zaczniesz rozróżniać Obrazu od Dystrybucji, to nie ma o czym pisać.

Zabrzmiało mocno, ale taka jest prawda.

Graterlia OS to nie kompilacja całości na dany tuner. To tuner musi być kompatybilny z Graterlia OS.

Były momenty gdy było więcej tunerów we wsparciu, ale niestety nie działały do końca, jak powinny.

Brak tych tunerów "w łapkach devela" przekreśla wsparcie.

 

GOS (raz jeszcze napiszę) nie kompiluje się pod dany tuner, jak to robią inni.

 

----

EDIT Tux.

Poprawcie mnie, jak się mylę, ale chyba te tunery nie mają wsparcia OSD w FHD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MB Mini to nie F1. Jest róznica jeżeli chodzi o głowice.

Wersja Mb Mini jest niekompatybilna z nowszymi wersjami OS. Producent nie udostępnia już aktualizacji.

W efekcie nie ma możliwości wsparcia tego tunera.

 

----

EDIT tux:

Dokładniej chodzi o możliwość kompilacji Kernela w specyficzny dla GOS sposób (modularyzacja) oraz kompresję sterowników do formatu XZ.

 

Oczywiście rozumiem, że zależy każdemu na wsparciu GOS dla tunera, który posiada.

Graterlia od pewnego czasu przechodzi przeobrażenie, a efekty tego przeobrażenia już naprawdę niedługo będzie widać.

Obacnie jeżeli chodzi o Graterlia OS, to każdy tuner musi wspierać konkretne założenia. Dopiero wtedy będzie można rozważać jakiekolwiek wsparcie.

Dla Was, użytkowników, jest kompletnie nieistotne jak GOS działa. Dla Was jak się odpala, uruchamia, to jest OK.

Niestety po pewnym czasie zaczyna się zadawanie pytań z serii dlaczego, czy można, jak to naprawić, kiedy poprawicie to czy tamto. Okazuje się wtedy, że tuner, który nie jest kompatybilny z założeniami GOS, zaczyna sprawiać problemy, a winni są wszyscy tylko nie producent tunera lub użytkownik, który uważa, że jak GOS się uruchamia, to jest OK.

 

Obecnie chcemy uniknąć takich problemów. Dlatego są takie, a nie inne obostrzenia.

Po zakończeniu zmian, które niebawem nastąpią, na pewno nie jedna osoba będzie zdziwiona, że "pewne wsparcie" mają tylko dwa modele tunerów. Ale tak ma być, ponieważ te konkretne modele spełniają założenia GOS a inne nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem ci tylko porównanie ale przecież cię nie zmusze do robienia dystrybucji na te dwa tunery , po co więc ten tema jest założony https://forum.xunil.pl/index.php/topic,4031.0.html  jak tak co piszemy i prosimy to nic z tego ? nie wszyscy myślą tak jak ty , jesteś poprostu ortodoksyjny w tym co robisz i co i jak nazywasz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kogoś uraziłem to przepraszam.

 

Oczywiście prosić możecie, pisać również możecie. Po to jest to forum.

Jednak nie możecie zakładać, że wyłącznie Wy macie rację w danym temacie, a autor Graterlia OS się myli.

Ja wam napisałem, dlaczego nie mogę zrobić Graterlia OS na te tunery. To niestety Wam nie wystarcza.

W sumie jest jeszcze gorzej, zaczynają się wybiegi persolnale pod adresem autora pnieważ ma czelność mieć inne zdanie niż uzytkownik.

 

Graterlia OS to System Operacyjny, a nie Obraz na tuner.

Walczę z tym od początku istnienia Graterlia OS. Ze świecą szukać tych, którzy to rozumieją.

Prawie każdy zakłada, że Graterlia OS to OBRAZ i tak jak się tworzy OBRAZ w OpenATV czy OpenPLi tak samo się tworzy w Graterlia OS.

Niestety - napiszę raz jeszcze - nie tworzy się tak samo.

Jeżeli jakiś komponent potrzebny do działania danego tunera nie może działać lub działa niecałkowicie poprawnie w obecnym Graterlia OS to taki tuner nie będzie miał wsparcia od Graterlia OS.

 

Graterlia OS jest inny! Powstał dlatego, że to, co było dostępne nie odpowiadało mi. Nie pasowało pod prawie każdym względem.

Z tego powodu Graterlia OS NIGDY nie będzie taki jak OpenATV czy OpenPLi dostępny na dziesiątki tunerów.

Albo będzie coś działało tak jak powinno od strony Systemu operacyjnego, czyli tak jak mi brakowało w tych innych softach, albo będzie takie samo jak u innych, czyli Graterlia OS stanie się zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otworzyłeś Forum znowu dla wszystkich i jest zapytanie na jakie tunery chcemy Graterlie , więc piszemy na jakie , ale to do końca nie jest prawda na jakie bo nie na wszystkie i nie wszyscy wiedzą co to jest soft , system czy dystrybucja ale juz wiem że na LX 1 i na mbmini nie będzie graterli ok to wymień na jakie będzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie mogę więcej napisać, ale niebawem się dużo wyjaśni.

Potrzebujemy już niewiele czasu na wprowadzenie wszystkich zmian. Wtedy będzie jasne co dalej stanie się z Graterlia OS.

 

Oczywiście dobrze, że piszecie o tunerach. Na pewno trafi się kilka takich, które będzie można wspierać w GOS.

Niestety nie będą to wszystkie wymienione przez Was.

Póki nie zaczniecie wymieniać, o jakie tunery Wam chodzi nie mamy pojęcia, o jakich tunerach rozmawiamy. Sami możemy mieć problem z namierzeniem tego. Dlatego w sumie ten temat też jest w pewnym sensie cenny, ponieważ wiadomo już, że te, co tutaj dotychczas wymieniono nie będę miały wsparcia.

 

Jednocześnie nie piszę STANOWCZEGO NIE w kwestii innych tunerów. Jeżeli dany tuner wymieniony przez Was będzie mógł otrzymać wsparcie Graterlia OS to postaramy się go dodać do listy wspieranych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się wyjaśnić bardziej obrazowo o co chodzi z wsparciem dekoderów w Graterlia OS.

 

W Graterlia OS postawiliśmy sobie pewne wymagania do spełnienia:

1. System został zaprojektowany od podstaw jako system operacyjny, a nie zrzut zawartości flash.

2. System w obrębie danej platformy sprzętowej (MIPS, SH4, ARM, etc) jest spójny.

3. Aktualizacja Graterlia OS NIE wymaga ponownego wgrania obrazu instalacyjnego do dekodera - robi się to tylko raz.

4. Stawiamy na bezpieczeństwo i dbamy o Waszą prywatność.

 

A.D.1 Czym się różni image od dystrybucji? Image to obraz tego co ktoś wrzucił do dekodera, skopiował jakieś pliki tu i tam, powrzucał pluginy i zrobił z tego backup. Czasami można go częściowo dostosować, częściowo nie. Może mieć, ale najczęściej brak sensownego systemu aktualizacji czy dostosowania. Takie "obrazy" często są napchane ogromną ilością pluginów, najczęściej nie sprawdzanych dokładnie czy działają stabilne, ani czy nie powodują wyłożenia się dekodera. Graterlia OS został od podstaw zaprojektowany jako system operacyjny, jak np Linux macOS czy Windows. System jest podzielony na pakiety, które są dostępne do pobrania z internetowego repozytorium. Każdy może dodać takie jakie chce, usunąć zbędne, a my staramy się i dbamy aby to co jest dostępne w repozytorium działało prawidłowo. Nasze obrazy instalacyjne zawierają (będą) to co musi być aby w pełni poprawnie użytkować dany model dekodera z uwzględnieniem do czego ma służyć - czyli oglądania z źródeł DVB-S/T/C. Wszystkie extrasy NIE są instalowane domyślnie - każdy może sobie zdecydować czy chce Youtube player czy inny plugin.

 

A.D.2 Poza specyficznymi potrzebnymi do działania konkretnej maszyny, wszystkie pakiety są te same. Jeśli uaktualniamy jakiś pakiet np ze względu na błąd bezpieczeństwa CVE to taki zaktualizowany pakiet trafia do repozytorium skąd można go zainstalować na każdym dekoderze jaki wspieramy. Korzystamy z najnowszych dostępnych bibliotek, wolnych od błędów i luk bezpieczeństwa.

 

A.D.3 Tym właśnie różni system operacyjny od image - system operacyjny instalujesz raz, a potem go aktualizujesz. Czy ktoś z Was sobie wyobraża, że dziś pracując np na Linuxie macOS czy Windows przy każdej aktualizacji musielibyście zgrywać wszystkie dane z dysku, formatować go a potem instalować wszystko od zera? My też nie, dlatego Graterlia OS została zaprojektowana tak aby być systemem operacyjnym i by móc ją aktualizować jak system operacyjny, zarządzać jak system operacyjny. Ja osobiście miałem dość takich komunikatów przy chęci zaktualizowania OpenPLi 7.1 do 7.2:

"If you are currently on OpenPLi 7.1, DO NOT USE software update, but use the "Flash Image" menu option!"

 

A.D.4 W Grateria OS traktujemy bezpieczeństwo priorytetowo. Korzystamy WYŁĄCZNIE z możliwe najnowszych stabilnych bibliotek. Wydajemy też najszybciej jak to możliwe poprawki bezpieczeństwa - żaden team tego tak nie robi. Wiemy też, że podpinacie dekodery do internetu, one muszą być bezpieczne. Chcecie też zachować prywatność, coraz więcej osób wie co to VPN i chce go używać, a my chcemy aby biblioteki zawarte w systemie były zawsze kompatybilne z najnowszymi rozwiązaniami oraz wolne od luk np w OpenSSL.

 

 

 

Czy chcielibyśmy aby Graterlia OS była dostępna na wszystkie dekodery świata? TAK - tylko spełnienie tego nie jest możliwe dla każdego urządzenia, a winę w 95% procentach ponosi producent. Na rynku można wymienić 3 główne architektury SH4, MIPS32, ARM. Procesory na te architektury produkują różne firmy, potem to składają producenci następne dokładając swoje własnościowe uradzenia jak np pilot, głowice, wyświetlacze itp itd... ŻADNA z tych firm NIE udostępnia kodu źródłowego do cpu, głowic czy pozostałego sprzętu własnościowego. Firma A kompiluje z kernelem 3.x, firma Y z kernelem 4.x, do tego Z robi to używają przestarzałych bibliotek, których trzeba by było użyć w systemie aby w ogóle ten sprzęt się odpalił. Taki misz masz, powoduje, że NIE każdy sprzęt możemy "objąć" wsparciem, ponieważ producent NIE dostarcza minimum softu aby to wsparcie zapewnić. Im tańszy sprzęt tym bardziej widać jak bardzo jest robiony na jednorazową sprzedaż, aby pchnąć na rynek, a potem wsparcie, jakie wsparcie... sprzedane zapomniane... Jedyną firmą która względnie dobrze dostarcza materiały do budowania systemów jest Broadcom i Vu+, co nie znaczy, że i te firmy nie miały wpadek.

 

Podsumowując, aby dodać wsparcie dla jakiegoś pudełka, to po pierwsze producent musi zapewnić sterowniki w formie z której można coś zbudować a nie być zlepkiem binarek bez składu i ładu. Musimy też mieć ten sprzęt w ilości co najmniej kilku sztuk, aby na etapie budowania pakietów dedykowanych pod dany sprzęt (kernel, sterowniki itp itd) można było testować czy zwyczajnie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...