Skocz do zawartości

Graterlia na rok 2020


314TeR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zacząć luźną dyskusję na temat tego jak chcielibyście aby wyglądała nowe wydanie Graterlia w 2020r.

 

Chcecie powrotu SH4?

Chcecie wsparcia nowej architektury ARM?

Połączenia wszystkich wersji GOS Free i GOS Premium w jedno kompletne wydanie dla wszystkich?

Do wyboru łatwą w instalacji wersję z preinstalowanym GUI i/lub Core dla amatorów wymagających pełnej dowolności doboru pakietów?

 

Co dla Was jest najważniejsze w oprogramowaniu na Dekodery DVBx. Czego szukacie?

Stabilności?

Aktualizacji bezpieczeństwa?

Możliwości dostosowania zestawu pakietów?

Braku konieczności reinstalacji przy każdej aktualizacji?

Wygodną obsługę dodawanie/usuwania/aktualizowania pakietów z pilota?

Ładną i czytelną skórkę?

Pikony i polskie listy kanałów regularnie aktualizowane?

Pełną i poprawną obsługę nagrywania i time shift?

Pobierania informacji EPG z internetu dla polskich i nie tylko kanałów?

 

 

 

Piszcie i podwajacie funkcjonalności jakie dla Was są najważniejsze i bez których nie wyobrażacie sobie używania dekodera w dzisiejszych czasach.

 

 

Przypominam, że Graterlia to pełnoprawna dystrybucja Linuxa - jak Ubuntu, Debian, etc. Podobnie jak inne pełne dystrybucje Linuxowe mogą być dodawane/usuwane "aplikacje" aby dostosować system pod swoje preferencje a nie to co chciał autor (Team), może i powinna być regularnie aktualizowana, wszystko po to aby chęć/potrzeba jakiejkolwiek zmiany NIE wymuszała reinstalacji wszystkiego od zera.

grab-4.thumb.jpg.d5d7d38df1ca61dbcf8d9c7208d19276.jpg

grab-5.thumb.jpg.ddc1a9c3df39171a0cf576dcbc9d7353.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jeżeli chodzi o mnie, to im mniej opcji aktualizacji z pilota tym lepiej, ja konsoli się nie boję, a nie chcę, żeby mi dzieciaki poinstalowały coś do czapy przy pomocy pilota.

Poniżej to co wg. mnie jest istotne.

1. Stabilny system, tak by nie było konieczne restartowanie - bo coś nie działa.

2. Aktualizacje tylko przez ssh. Ew. tylko powiadomienie w gui, że są nowe pakiety.

3. Fajny skin - nowoczesny :).

4. Obsługa odtwarzania plików multimedialnych - mp4, avi mkv etc.

5. Braku konieczności reinstalacji przy każdej aktualizacji

6. TimeShift i nagrywanie POPRAWNE.

7. Polskie listy i pikony

8. EPG

9. Obsługa dźwięku ac3

10. Szybkość działania!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja,

 

Dla mnie dekoder służy tylko i wyłącznie do oglądania telewizji SAT.

Nie potrzebuję wodotrysków, od tego mam inne urządzenia.

Przede wszystkim stabilny i szybki OS, aktualne listy kanałów i pikony (myszka rulez).

Terminal nie stanowi dla mnie problemu, więc czy aktualizacje będą z terminala czy z pilota nie ma dla mnie znaczenia.

Dobrze by było żeby wróciło SH4, mam jeszcze dwa takie dekodery i pomimo, że są wolne moim zdaniem sprawdzają się lepiej niż np. Zgemma.

I tyle, co tu więcej pisać.

 

Pozdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie dotychczasowe podwaliny Graterlia pozostają - ten system wciąż ma być przede wszystkim systemem operacyjnym do dekoderów DVBx i może nie tylko... Zawsze stawialiśmy i wciąż stawiamy na:

 

Graterlia - to normalny - pełny system operacyjny Linux dedykowany dekoderom DVBx. W konstrukcji nie różni się od np Debiana, czy Fedory. Jak każdy z normalnych Linuxów można aktualizować, można dodawać pakiety jakie się chce, wydawca dba o spójność repozytorium, tak aby pakiet A nie psuł działania B, oraz aby przy każdej aktualizacji NIE musieć przeinstalowywać wszystkiego. Wyobrażacie sobie konieczność reinstalacji systemu przy każdej aktualizacji na komputerze na którym pracujecie? Że każdy update zmusza Was do reinstalacji Windows/macOS/Linuxa? My też nie, dlatego powstała Graterlia.

 

Zawsze stawialiśmy i będziemy stawiać na pierwszym miejscu na:

Stabilność - system ma działać a nie wieszać się lub pokazywać inne plansze błędów.

Bezpieczeństwo - tylko bezpieczne i aktualne wersje pakietów.

Pakietowość - system jest tak skonstruowany, że każdy może sobie usunąć/dodać pakiety jakie chce a przez to zmienić funkcjonalność

Aktualizacje - żadnych reinstalacji przy aktualizacjach bezpieczeństwa czy funkcjonalnych, błędy bezpieczeństwa łatamy ASAP.

 

Do tego chcemy aby Graterlia była:

Ładna - tak aby obsługa cieszyła oko i była prosta bez zbędnych wodotrysków, fontann i ozdobników.

Prosta - wiemy, że wiele osób nie chce się doktoryzować z Linuxa aby oglądać TV - dla nich też mamy rozwiązania na pilota.

Potężna - wszystko co chcesz, cały czas możesz zrobić w konsoli.

Dbająca o prywatność - chcesz użyć VPN - żaden problem - wszystko a nawet więcej jest jak powinno być.

Kompletność - Obrazy instalacyjne systemu zawierają wszystko aby odpalić TV bez szukania ukrytych repozytoriów, tajnych komend etc.

Teraz Polska - Żyjemy w Polsce i jako Polacy chcemy aby system jak i GUI był poprawnie komunikował się z nami w naszym narodowym języku.

Pomocna - nie wiesz co zrobić - wbudowany system pomocy Ci pomoże - do wszytkich pakietów systemowych są systemowe manuale, wystarczy użyć man.

 

Oraz tak oczywiste dla nas rzeczy jak pikony, listy kanałów, aktualny oscam, webif, sprawny PTS, nagrywanie i wiele wiele innych drobnych spraw o których wiele osób pewnie nie zdaje sobie sprawy a docenia nawet nieświadomie, bo Graterlia ma po prostu działać.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Obecnie użytkuję leciwy już tuner esi-88 i chętnie widziałbym powrót wsparcia dla SH4. Mam również tuner na androidzie z procesorem ARM, ale przez tego androida jakoś nie mogę się do niego przekonać i właśnie w takim tunerze przydałby się konkretny system operacyjny.

 

A tak przy okazji to idzie gdzieś pobrać jakąś ostatnią wersję dla ESI-88 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie liczy się stabilność, a coś ostatnio dekoder na mips32 zaczyna mi się wieszać, były jakieś aktualizacje? bo chyba od 2 miesięcy nie zaktualizowała mi się tam żadna paczka :-(

 

Co do sh4, tak fajnie byłoby gdyby wróciło, ale osobiście uważam że nie powinny się na to pojawiać już żadne aktualizacje, no może poza oscam'em :-) sh4 było i jest super stabilne i nie ma z tym żadnych problemów, a wszelkie "nowinki" nie są tam potrzebne, same poprawki bezpieczeństwa można chyba również pominąć, każdy dekoder powinien stać w domu bez dostępu do Internetu :-) ale to jest tylko moje osobiste zdanie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczasowe repozytoria są zamrożone. Musieliśmy postawić grubą kreskę ponieważ nie dało by się zrealizować połowy nowości. Wybaczcie niem opóźnienia - byliśmy przekonani że od czasu zamrożenia uda się zrealizować wszystkie cele w ciągu 4-6 tygodni, niestety życie brutalnie to zweryfikowało. Są pewne tematy, które nie są w 100% od nas zależne, czekamy po prostu na dokończenie czegoś co miał być zrobione jeszcze w zeszłym roku. Mam nadzieję, że na dniach uda się przynajmniej dopiąć to w takim stopniu aby móc już Wam powiedzieć coś więcej.

 

Zapewniam, że warto poczekać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dla mnie temat nowości zakończył się po tym, jak tux[/member] się zagotował (jak to on) i ogłosił, że nie będzie wsparcia dla Zgemm z serii H9, H10 (czyli to co się najlepiej w tej chwili sprzedaje) bo sterowniki, kernel, support producenta itp. Ogólnie pisząc, to nie będzie GOS pod dekodery z prockami od HiSilicon, bo nie da się tego dopasować do GOS.

Post ten wisiał krótko, bo potem został zamieniony przez 314TeR[/member]: https://forum.xunil.pl/index.php?msg=53096 na bardziej dyplomatyczną wersję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie temat nowości zakończył się po tym, jak tux[/member] się zagotował (jak to on) i ogłosił, że nie będzie wsparcia dla Zgemm z serii H9, H10 (czyli to co się najlepiej w tej chwili sprzedaje) bo sterowniki, kernel, support producenta itp. Ogólnie pisząc, to nie będzie GOS pod dekodery z prockami od HiSilicon, bo nie da się tego dopasować do GOS.

Post ten wisiał krótko, bo potem został zamieniony przez 314TeR[/member]: https://forum.xunil.pl/index.php?msg=53096 na bardziej dyplomatyczną wersję.

 

Widocznie ktoś źle poprowadził rozmowę z tux[/member] w tej kwestii tunerów Zgemma , ja mogę powiedzieć od siebie że się nigdy na tux[/member] nie zawiodłem chociaż trzeba trochę poczekać na odpowiedz bo ma też inne sprawy ważne nie tylko forum , a to że się najlepiej sprzedają te tunery to jest kwestia ceny tych Chinoli a nie jakości , przerabiałem już kilka Chińskich tunerów i dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie ktoś źle poprowadził rozmowę z tux[/member] w tej kwestii tunerów Zgemma , ja mogę powiedzieć od siebie że się nigdy na tux[/member] nie zawiodłem chociaż trzeba trochę poczekać na odpowiedz bo ma też inne sprawy ważne nie tylko forum , a to że się najlepiej sprzedają te tunery to jest kwestia ceny tych Chinoli a nie jakości , przerabiałem już kilka Chińskich tunerów i dziękuję.

Padło tylko jedno pytanie. Czy są obrazy do pobrania. Nic więcej. Po prostu tux[/member] już tak ma ;)

 

Zgemmy akurat trzymają poziom i na dzisiejszy dzień mają najlepszą korelację cena/jakość/możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to odpowiem dawno mnie tu nie było bo po zmianach nie mogłem się zalogować :)

Chcecie powrotu SH4? - Tak najlepsze oprogramowanie było właśnie GOS.

Chcecie wsparcia nowej architektury ARM? - Tak bo sporo ludzi ma tuner na tej architekturze.

Połączenia wszystkich wersji GOS Free i GOS Premium w jedn kompletne wydanie dla wszystkich? Super by było.

Do wyboru łatwą w instalacji wersję z preinstalowanym GUI i/lub Core dla amatorów wymagających pełnej dowolności doboru pakietów? - Jak się da to dwie wstępnie poukładaną :) i dla tych co mają hobby związane z tunerami.

 

Co dla Was jest najważniejsze w oprogramowaniu na Dekodery DVBx. Czego szukacie?

Stabilności? - Tak

Aktualizacji bezpieczeństwa? -Tak

Możliwości dostosowania zestawu pakietów? - Nie koniecznie.

Braku konieczności reinstalacji przy każdej aktualizacji? - Dobrze by było, coś wiem że nie zawsze się da.

Wygodną obsługę dodawanie/usuwania/aktualizowania pakietów z pilota? - Tak

Ładną i czytelną skórkę? - Tak

Pikony i polskie listy kanałów regularnie aktualizowane? - Nie potrzeba.

Pełną i poprawną obsługę nagrywania i time shift? - jak będzie to ok.

Pobierania informacji EPG z internetu dla polskich i nie tylko kanałów? -Tak

Dodanie obsługi większej ilości sterowników, dla kart WIFI do popularnych kart Tplink itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bardzo chętnie widział bym aktualizacje SH4.

Moje ESI-88 tęsknią za szybkością i stabilnością.

Podstawowe potrzeby:

-stabilny, szybki i prosty system z obsługą hdd do nagrywania

-aktualizacja systemu  z pilota po otrzymaniu newsa w postaci komunikatu po uruchomieniu tunka

-listy z piconami z pilota

-żadnych iptv, pogody i innych odtwarzaczy

-żadnych wodotrysków spowalniających system

 

 

Robert

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja chętnie odzyskałbym dostęp do repozytorium SH4. W roku gdy został zlikwidowany miałem poważne kłopoty finansowe i nie miałem możliwości wesprzeć G, teraz chciałbym to zrobić niemniej byłoby to trochę arte pro arte skoro repo nie działa.. Nawet nie chodzi o aktualizacje tylko o dostęp do ostatniej wersji - była dostatecznie stabilna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja coś tam wpłaciłem swego czasu i pisałem poprzez signal z tego co pamiętam z prawdopodobnie twórcą projektu na temat instalacji na SSD niestety telefon mi padł z komunikatorem i linkami do paczek z softami i z testów du.. Do dziś działam na NBOXIE z Graterlią na pokładzie. Jest MEGA stabilna w porównaniu z resztą.

Myślę że naprawdę sporo jest osób zainteresowanych kontynuacja projektu (moi znajomi są pod wrażeniem jak działa ten tuner z tym softem. Tuner choć leciwy ma do dziś tysiące fanów.

 

Pisałem w dziale dot. tego tunera że,nie warto zawracać sobie głowy pakowaniem oprogramowania w mały NAND. Należałoby w pierwszej kolejności wykonać test i zainstalować ostatnią stabilną wersję w NAND a następnie na SSD.

1) Jeśli wynik będzie na korzyść NAND należałoby stworzyć "hybrydę" tzn. część podstawową albo tę która wymaga szybkiego transferu danych instalujemy do NAND a tę mniej wymagającą do SSD.

2) W przypadku gdy test wypadnie korzystnie dla SSD lub tak samo ewentualnie ciut gorzej jak NAND, odpuścić zupełnie NAND i skupić się na SSD.

Myślę że tym sposobem dać można 2 życie NBOXom i przywiązanym do nich tysiącom właścicieli.

Z pewnością wszyscy będą zadowoleni:)

Pozdrawiam cała ekipę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wybaczcie nam poślizg. Niestety po drodze mieliśmy wiele kłód rzuconych pod nogi, które bardzo krzyżowały nam plany. Niestety nie zrealizowaliśmy do końca wszystkich założonych punktów. Zrewidowaliśmy plany i skupiliśmy się na tym co najważniejsze, a reszta musi poczekać.

To co najważniejsze dla Was już jest. Są nowe wsady dla ARM Vu+, MIPS Vu+, Zgemma, teraz wszystkie wsady dla ARM, MIPS i SH4 mają wszystko +/- to co miały wcześniej. Nie ma żadnego podziału na ISOGUS, Premium, free... wszystko jest "full".

Softy dla ARM i MIPS to nowa jakość, oparte są o całkowicie nowe system centralnych repozytoriów z kodem źródłowym, z którego są kompilowane softy, a zmiany jednocześnie trafiają na WSZYSTKIE wspierane przez Graterlię dekodery! To jest to co odróżnia GOS od innych wsadów typu "image", Graterlia OS to system operacyjny a nie "firmware" i tak jak każdy system operacyjny instalujesz i konfigurujesz raz a potem aktualizujesz.

Wróciły też stare znane wsady dla SH4, nboxów sagemcomów itp itd. Niestety, od razu uprzedzamy, NIE będziemy rozwijać ich, poza aktualizacją listy kanałów, pikon i ewentualnie jakiś innych kluczowych komponentów wymaganych do działania.

Zrezygnowaliśmy z finansowania w postaci ISOGUS, 100% kosztów pokrywamy z własnych kieszeni, a koszta są ogromne. Jednym z powodów opóźnień jest problem z działaniem serwera na którym stoi projekt. W ostatnich miesiącach migrowaliśmy z infrastrukturą 2 razy, a czeka nas kolejna migracja, ponieważ obecny serwer wymaga pilnej wymiany na nowy. 😟 Wracamy do starej formy dobrowolnego wsparcia przez Was Użytkownicy. Pamiętajcie o tym pobierając i aktualizując soft, że te pakietu skądś pobierasz i ktoś i coś ciężko pracuje aby Ty mógł się cieszyć stabilnym softem.

Dość narzekania. 😉  Napiszcie swoje wrażenia z działania nowego softu. Co Wam się podoba, co by się Wam przydało. Interesuje nas Wasza opinia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili nie przewidujemy tego pakietu. Wszystkie pakiety związane z Enigma2 są dostępne z pilota w Menu "Graterlia OS" (np. wtyczki, pikony, listy kanałów).
Natomiast to, co nie jest związane bezpośrednio z Enigma2, a z Systemem Operacyjnym dostępne jest poprzez OPKG w terminalu.
Dla przykładu nie wyobrażam sobie instalowania MC (Midnight Commnder) przy pomocy pilota tylko po to by za chwilę i tak logować się do terminala w celu użycia zainstalowanego MC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy wsad Graterlia OS posiada polecenie "sysbckp". Wykonuje ono pełną kopię całego OS i tylko taka kopia jest właściwa. Konfiguracja tej kopii jest dostępna w pliku /etc/sysbckp.conf.
Kopia katalogu "etc" czy plików nie jest właściwym wyjściem.
Jeżeli ktoś wie, co robi, to sam skopiuje potrzebne mu pliki. Jeżeli natomiast ktoś nie bardzo wie, co robi, to nadgranie wykonanej kopii ustawień w przypadku Systemu Operacyjnego może spowodować nawet całkowite unieruchomienie tego Systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź nie jest prosta i oczywista.
Ten tuner ma sterowniki dla Linux Kernel 3.14 czyli bardzo starego.
Nie mając takiego tunera na devel nie jest możliwe przygotowanie softu pod ten tuner. Wynika to z tego, iż jądro systemu w GOS jest "zmodularyzowane". Aby przygotować odpowiednią konfigurację pod tuner A lub B (zakładając, iż w ogóle będzie to możliwe) musimy dysponować takim tunerem osobiście.

Także mogę napisać, iż nie wykluczamy wsparcia dla tego tunera, ale na pewno nie w najbliższym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...