Sprzęt 4K

Zaczęty przez mickey, 21 Wrzesień 2019, 19:51:55

« poprzedni - następny »

mickey

Cześć,

Dawno nie zaglądałem na forum. Jakoś tak tunerów tylko używam ... i to rzadko. Ale próbuję nadąrzać.

Takie mam pytanka dotyczące 4K:

1) Wpadła mi ostatnio w ręce Zgemma H9. No niby sprzęt 4K. Może i dekoduje 4K, nie wiem bo nie miałem dostępu do Fashion 4K akurat. Ale... Na pokładzie OpenATV 6.3. Enigma2. Wchodzę do ustawień A/V i ... nie ma tam nic powyżej Full HD. Czyli: Czy to coś wyświetla obraz 4K? Potrzebuję innego softu? Nowszej E2?

2) U siebie mogę odtwarzać 4K na MiBoxie, który ładnie łączy się z ESI-88 czy Zgemma H2S po sieci i dekoduje u siebie. Ale ostatnio zorientowałem się, że sąsiedzi Czesi przeszli na DVB-T2. I pytanko jest takie: Potraficie polecić dongla USB, który radzi sobie z DVB-T2 i będzie działał na Zgemmie? RTL2832U nie działa. A może mam za starą E2 po prostu? Czyli: Od której wersji E2 obsługuje DVB-T2?

Pozdrawiam,
Mickey

tux

Co do 4K to pisałem już wiele razy....
Natomiast RTL2832U na 100% ma sterowniki w GOS dla MIPS. Ale czy działa poprawnie? Nie mam dongla to nie mam jak sprawdić.
Graterlia OS
VU+ Duo2 (użytkowo), Zgemma i55 (devel)

mickey

Cytat: tux w 22 Wrzesień 2019, 12:52:18Co do 4K to pisałem już wiele razy....

Poszukam i poczytam jeszcze, ale kojarzę głównie, że ciągle nie do końca jest to ustandaryzowane.
Wierzę, że ta Zgemma H9 jest w stanie zdekodować HEVC i w tym sensie jest to sprzęt 4K.
Tylko chodzi mi o to, czy to potrafi faktycznie 4K wyświetlić?
Bo w opcjach A/V jest jak pisałem co najwyżej FHD.

Cytat: tux w 22 Wrzesień 2019, 12:52:18Natomiast RTL2832U na 100% ma sterowniki w GOS dla MIPS. Ale czy działa poprawnie? Nie mam dongla to nie mam jak sprawdić.

Szukam, czytam, i nie wiem ... Chyba 2832U nie jest zgodny z DVB-T2, ale pewności nie mam :(
Znasz dongla, który na pewno jest zgodny i do tego jeszcze działa pod Linuksem?

314TeR

System: Graterlia OS Tunery: VU+ Solo2

mickey

Dzięki za linka.
Poczytałem.
2832 nie jest tu problemem, a reszta tego co na donglu.
A dokładniej: 2832U ma wewnętrzny demodulator obsługujący DVB-T.
Żeby było T2, to trzeba sobie zewnętrzny demodulator podpiąć.
Przykładowo Panasonic MN88473.
Tylko, że do 2832U nie da się go podpiąć, a potrzeba 2832P.
Zaopatrzę się w Chinach w odpowiednią wersję i wrócę do tematu.

mickey

I znowu ja :)

Następne 4K przeszło przez moje ręce. Przez chwilę. Zgemma H9.2S. Ten ma w menu 2160p30. Chyba działa. Obraz na TV był ale nie szukałem po menu jaki właściwie tryb zgłasza TV.

RTL2832P ... Kupiłem jednego z tych: https://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Astrometa_DVB-T2. Na Windowsie OK. DVB-T2 jest. HEVC też, bo odpowiedni GeForce tam jest.

Ale na Zgemmie H2S klapa :( No może nie całkowita. Dotarł niestety model z demodulatorem Sony CXD2837ER. Dongla Zgemma widzi. Zgłasza się jako "dvbt2". Ale nic nie działa. Z tego co czytam na podanej stronie musiałbym sobie sam skompilować sterownik do RTL2832 korzystając ze źródeł V4L. Pełne wsparcie "out of the box" dla tego demodulatora w Linuksie jest dopiero w jajku 5.0 :(

Cytuję: "In 2018 several clones are being shipped using the Sony CXD2837 chipset. This has a driver from kernel 4.14 onwards (it is now covered by the cxd2841er driver), but the device as a whole does not work because the RTL2832 driver has not been updated to recognise it. However, updated RTL2832 driver has been accepted to the media_tree (as mentioned here) so you can compile it yourself (see How to Obtain, Build and Install V4L-DVB Device Drivers#Retrieving_from_the_upstream_development_Kernel_tree) or use a specialized distribution such as LibreELEC (kodi appliance) which supports this device out-of-the-box, provided you enable the bundled "DVB drivers from the latest kernel (media_build)" add-on. These changes will most likely be included in the next mainline kernel. In most cases the RTL chip does not appear to be connected to the tuner, so these devices will not work for DVB-T either."

No nic... Zamówiłem jeszcze jeden... Może tym razem będę miał więcej szczęścia. W sieci piszą, że TVR901 ma Panasonica MN88473. Przyjdzie, to się przekonam.

Pozdrawiam,
Mickey

314TeR

Trzymamy kciuki za przecieranie ścieżek. Chętnie poczytam o wynikach walki.

mickey

No i spasowałem.
Dałem sobie spokój z RTL2832P. Wersja z Panasonic MN88473 chyba jest już nieprodukowana i ciężko osiągalna.
Ale chwilę poklikałem i padło na GENIATECH MyGica T230. U mnie dokładnie z tego linka: https://www.aliexpress.com/item/699124717.html

Włożony do Zgemma H2S. Z rocznym jajkiem już. Widoczny od strzału. W ustawieniach tunera musiałem ręcznie zmienić na DVB-T, bo się z automatu właczyło DVB-C.
Polskie i czeskie kanały DVB-T działają bez problemu.
Czeskie DVB-T2, też, ale jest tylko dźwięk :]
Po odpaleniu strumienia z poziomu MiBox S działa obraz i dźwięk.
Czyli w skrócie: sukces :)

A co do 4K.
Całą historię sobie odpuszczę ale w skrócie:
H9.2S działał na TV 4K.
Musiałem go na chwilę wziąć na testy i podłączyłem do telewizora HD Ready (z obsługą FHD).
Zadziałał bez problemy mimo, że chwilę wcześniej miał ustawione w meny 2160p30.
Wnioskuję (domniemuję) więc, że: urządzenie gada z TV i na podstawie ustaleń pokazuje w menu odpowiednie tryby.
Czyli 4K jest, ale jak się dogada z TV. Może w H9S też było, tylko z tamtym TV się nie dogadało i w menu się nie pojawiło.

tux

Seria H9 jest na HISILICON.
W skrócie to 1/3 systemu jest prekompilowana przez producenta i działa na bibliotekach lekko nieświeżych.
Trudno napisać jak to działa i jak będzie działać.
Seria H7 jest ba BCM i to inna bajka.
Graterlia OS
VU+ Duo2 (użytkowo), Zgemma i55 (devel)

314TeR

@mickey - dzięki za testy i znalezienie działającego tunera - skusiłem się i wziąłem. Zobaczymy jak u mnie będzie działać na i55 lub Solo2.

mickey

Ja się przymierzam do kupna H7. Już z 2 miesiące. Więc jeszcze 4 i może coś kupię ;)

314TeR

Cytat: mickey w 10 Grudzień 2019, 17:37:06Ja się przymierzam do kupna H7. Już z 2 miesiące. Więc jeszcze 4 i może coś kupię ;)
Już za chwileczkę, już za momencik... jak nic się nie obsunie... to Mikołaj powinien być łaskawy tego roku...