Skocz do zawartości

Przyszłość GOS MIPS32EL 2019


tux

Rekomendowane odpowiedzi

Jest początek kwietnia i do czerwca już niedaleko:)

 

Niestety Graterlia OS nadal, mimo iż mamy ISUGOS przeżywa kłopoty.

Wydaje się, że ISUGOS powinno rozwiązać wszelkie problemy. Niestety tak się nie stało. Jest dużo lepiej jednak nie na tyle, aby utrzymać Graterlia OS tylko ze składek ISUGOS.

W tym miejscu muszę napisać, iż na obecnym etapie rozważań w tym poście nie biorę pod uwagę podwyższania składki członkowskiej. Moim zdaniem to nie tędy droga, ale i tak jakieś decyzje będę musiał podjąć, o ile nie zdarzy się cud.

Jak wielu z Was wie, kocham to, co robię, bo inaczej już dawno bym zaorał wszystko i zapomniał o GOS. No ale kochać to jedno, a móc coś robić, nawet jak się to kocha, to drugie.

 

Jeżeli nic się nie zmieni, pozostaną mi trzy wyjścia:

  • Koniec GOS. Tak, wiem, wiem... No ale jak nie będzie innego wyjścia?
  • Coś się stanie (może cud) i GOS przestanie mi generować co miesiąc dziurę w budżecie domowym;
  • Pozostanie wyłącznie GOS Free.

Powyższe punkty są realne w równym stopniu. Każdy ma swoje wady i zalety. Co wybrać ostatecznie? Jeszcze nie wiem. Najbliższy czas pokaże.

 

 

Zapraszam do dyskusji na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że potrzeba kasy.

Można to tak napisać.

 

Może wyjaśnię to trochę. Obecnie koszty miesięczne GOS to około 140% tego, co wpływa ze składek.

Opłaty wykonuję co miesiąc, bo nigdy nie wiem, ile osób opłaci składkę a ile nie w danym miesiącu.

Zazwyczaj dopłaca się około 40% całości.

 

Przy założeniu niezmienności składki i temu, że każdy (z obecnych ISUGOSów) by wykupił pakiet roczny, ile będzie brakowac?

Tutaj przy tej ilości członków ISUGOS wygląda to tak, że jakby każdy z obecnych członków wpłacił za rok z góry, to można kupić serwer na rok ze zniżką lub kupić o jeden stopień wyższy i mieć zapas na około 20% więcej członków ISUGOS. również na tok.

 

Niestety, patrząc realnie, jest marzeniem, iż każdy wpłaci za rok z góry. Tendencja jest taka, że osoba wpłaca, instaluje GOS i koniec z aktualizacjami w myśl zasady-działa? Działa to, po co mi aktualizacje.

Efekt jest taki, że co miesiąc mamy więcej członków jednostkowo. Oznacza to, że mamy iluś nowych, płacących za jeden miesiąc (nie przewidzisz, ile ich będzie). Być może ileś osób zapragnie zapłacić za kolejny miesiąc, ale nie mają nic stałego lub nie mając dużej ilości użytkowników, (co najmniej kilkanaście tysięcy) trudno jest cokolwiek zaplanować. Raz mamy nadwyżkę na serwerze (lepszy niż trzeba), innym razem mamy słabszy i trzeba kombinować, bo nie wiemy, ilu nowych użytkowników będzie.

 

Ponadto zastanawiam się również nad forum. Okazuje się, że 9 na 10 osób nie pisze na forum, ale wyłącznie e-mailem do mnie lub osób z devl.

W takim razie, po co dalej utrzymywać forum?

 

EDIT tux:

Musicie uświadomić sobie też to, że serwery to nie tylko WWW/FTP itp. To również serwery służące do kompilacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to zwykle bywa, najmniej opłacalne dla platformy są najkrótsze abonamenty, dlatego każdy zachodzi w głowę, co zrobić, żeby klient podpisał jak najdłuższą umowę... Wtedy zwykle daje się coś... czego nie mają ci co płacą krótkie terminy, czy tam prepaidy...

1. przy wpłącie rocznej składki, użytkownik może zarejestrować n tunerów... gdzie n to pewnie 1<n<4 ..  Opcja taka, pozwalała by nawet łaczyć się kilku osobom w grupy, by opłacić sobie na rok i mieć subskrybcję - ale kasa była by pewna GOS zyskuje.

2. dać jakiś super pakiet... może jakiegoś ekstra skina (MetrixHD!!)? a może coś w deseń IPlayera? ...

3. Zwiększyć ilość płatnych userów GOS - może dodać coś na GOS, czego inne kompilacje nie mają...

 

Generalnie coś co zachęci ludzi do dłuższej subskrypcji....

Może to oczywisty wniosek, ale na dłuższą metę trzeba klienta zwabić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. przy wpłącie rocznej składki, użytkownik może zarejestrować n tunerów... gdzie n to pewnie 1<n<4 ..  Opcja taka, pozwalała by nawet łaczyć się kilku osobom w grupy, by opłacić sobie na rok i mieć subskrybcję - ale kasa była by pewna GOS zyskuje.

Jest to do rozważenia. Przy czym przy 4 to już przesada. Składkę trzeba podnieść. Poważnie!

4 tunery to zazwyczaj 2-3x większy ruch ogólnie. Do tego trzeba dodać to, że ludzie wiecznie, ale to wiecznie reinstalują GOS (nie mam pojęcia, po co).

Ewentualnie do rozważenia jest opcja 2 tunery, ale raczej drugi za np. 1/3 ceny. Tutaj piszę całkowicie realnie. Ten prawie już rok działa ISUGOS, ładnie odzwierciedla to, co się dzieje.

Nie chcę wyjść na kogoś, kto chce na GOS zarobić kasę. Niestety, realnie patrząc, to na tym zarobić się nie da. Aby to było opłacalne z punktu widzenia "pieniążka" to musiałbym znieść ISUGOS, zarejestrować działalność gospodarczą, a samo GOS musiałoby kosztować ze 300zł rocznie + jakaś kwota za wsparcie.

Reasumując, GOS to hobby a jakiekolwiek wpłaty to utrzymanie tego tak, aby użytkownik miał, jak z tego korzystać u siebie.

 

2. dać jakiś super pakiet... może jakiegoś ekstra skina (MetrixHD!!)? a może coś w deseń IPlayera? ...

To coś drugiego to raczej nie jest realne. Dogadanie się nie wchodzi w grę, bo...długa historia :)

Natomiast co do extra skina...może ktoś jest gotowy takiego zrobić? Nic co jest obecnie dostępne nie może być dodane ot tak do GOS (i w sumie nie tylko) bo licencje zabraniają lub skórka wymaga np. "wtyczki brandowania tunera", która jest dostępna dla konkretnych softów.

No ale nie można wykluczać takich skórek.

 

3. Zwiększyć ilość płatnych userów GOS - może dodać coś na GOS, czego inne kompilacje nie mają...

Z punktu widzenia OS już mamy wiele pakietów, których nie ma u innych. Niestety są to, jak napisałem przed chwilą, pakiety OS.

Gorzej np. z wtyczkami. Nawet nie chodzi o to, że jest ich mało w GOS bo jest ich trochę. Chodzi głównie o licencje i/lub to, że np. wtyczka wymaga starej E2 albo destabilizuje samą Enigma2. Raczej nikt z nas nie chce wieszającego się tunera - prawda?

Dochodzimy do "coś za coś". I tak źle, i tak nie dobrze.

 

----

Chyba najbardziej realny jest punkt pierwszy w jakimś wariancie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt 1 - pewnie coś da ale nie wiadomo ile... trzeba by może ankiete zapodać?

Punkt 2 - To coś drugiego, z tego co patrzyłem, to już nie jest utrzymywane przez kolegę samOluba, tylko inni ludzie coś tam dorabiają, może jest szansa?

Punkt 3 - jeżeli weźmiemy fajnego skina (MetrixHD - był już na GOS) i dostosujemy go do GOS - to na pewno ktoś się skusi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt 1 - pewnie coś da ale nie wiadomo ile... trzeba by może ankiete zapodać?

Punkt 2 - To coś drugiego, z tego co patrzyłem, to już nie jest utrzymywane przez kolegę samOluba, tylko inni ludzie coś tam dorabiają, może jest szansa?

Punkt 3 - jeżeli weźmiemy fajnego skina (MetrixHD - był już na GOS) i dostosujemy go do GOS - to na pewno ktoś się skusi ;)

Ad1 - no też właśnie :)

Ad2 - nie mam pojęcia, nawet nie wiem, czy to coś innego jest używalne!

Ad3 - MetrixHD był, ale niestety licencja obecna + za dużo dostosowania pod GOS, w którym jest czyste oprogramowanie E2 a nie brandowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem na pkt, to człowiek ten dostał bana, temat jest o iptv prowadzony przez innych ludzi (min przez tego co zbanował sss) i kilka osób robi swoje modyfikacje, nie wiem czy zrobili kopie do siebie, czy forkują na master repo. Może TomTelos[/member] coś więcej będzie wiedział....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...