Skocz do zawartości

Obraz w Zgemma H2S


kolele

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przesiadłem się z tunera nc+ (WIFIBOX+) na Zgemma H2S, ogólnie jestem zadowolony prędkością działania, wtyczkami itp. tylko jakość obrazu w porówaniu z tunerem nc+ to jakaś porażka.... wyblakłe kolory, jakby gorsza rozdzielczość mimo, że w opcjach jest ustawione FullHD, mam wtyczkę rozszerzającą opcje ustawień obrazu, pokonfigurowałem trochę, ale jest niewiele lepiej. U mojego znajomego obraz podobny, myślałem najpierw, że to przez ustawienia telewizora, bo mamy taki sam, ale teraz wiem, że to wina tunera. U Was jest podobnie ? da się coś z tym zrobić czy pozostajewymiana tunera na lepszy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nic się nie dzieje.

Obraz jest całkowicie OK bez dodatkowych wtyczek. Fakt, że nie ustawiam "czerwonych twarzy" czy "bardziej zielonej trawy" niż w rzeczywistości, ale obraz jest OK.

Natomiast sprawdź dwie rzeczy:

[*]kabel HDMI;

[*]opcja pomięcia sprawdzenia EDID w menu A/V.

Niby kabel nie ma nic do rzeczy bo to sygnał cyfrowy, ale przy EVO Nova Twin (raczej to samo co H3 bo softy można wgrać zamiennie) dziwnie to działało na jakimś tam z marketu pierwszym lepszym. Na innym pierwszym lepszym jest OK.

Podobnie z EDID. Jeżeli jakimś cudem TV nie dogada się poprawnie z tunerem to ten mimo ustawić takich czy innych wybierze po swojemu zgodnie z tym co telewizor "powiedział" tunerowi, że potrafi. A, że telewizor nie musi powiedzieć prawdy to...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nic się nie dzieje.

Obraz jest całkowicie OK bez dodatkowych wtyczek. Fakt, że nie ustawiam "czerwonych twarzy" czy "bardziej zielonej trawy" niż w rzeczywistości, ale obraz jest OK.

Natomiast sprawdź dwie rzeczy:

[*]kabel HDMI;

[*]opcja pomięcia sprawdzenia EDID w menu A/V.

Niby kabel nie ma nic do rzeczy bo to sygnał cyfrowy, ale przy EVO Nova Twin (raczej to samo co H3 bo softy można wgrać zamiennie) dziwnie to działało na jakimś tam z marketu pierwszym lepszym. Na innym pierwszym lepszym jest OK.

Podobnie z EDID. Jeżeli jakimś cudem TV nie dogada się poprawnie z tunerem to ten mimo ustawić takich czy innych wybierze po swojemu zgodnie z tym co telewizor "powiedział" tunerowi, że potrafi. A, że telewizor nie musi powiedzieć prawdy to...

 

Kabel zmieniałem i jest to samo... u Ciebie na innym dekoderze był obraz taki sam? może po prostu myślisz, że jest ok :) wcześniej na dekoderze nc+ bardzo dobry teraz jest lipa, sprawdzę to EDID jak znajdę o co z tym chodzi, ale to dopiero jutro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że wiem co napisałem. Obraz jest OK.

Natomiast np. na nBox jest zbyt kolorowy i zbyt cukierkowy.

Oczywiście znam ludzi, którzy lubią taki obraz. Natomiast przy dekoderach z E2 raczej kładzie się nacisk na to aby obraz na wyjściu HDMI był jak najbardziej nie zmieniony.

Ponadto możesz mieć jeszcze jeden problem. Chodzi o przestrzeń kolorów. Więcej o tym tutaj na forum pisał 314TeR[/member].

Menu → Ustawienia → System → Audio/Wideo → Audio/Wideo →Przestrzeń kolorów HDMI.

Nie dość, że masz to ustawienie w tunerze to masz je na 100% w TV i na 100% co marka TV to jest w innym miejscu i inaczej się nazywa.

Domyślasz się, że w obu miejscach musi być ustawione tak samo bo inaczej obraz będzie coś jakby lekko za mgłą. Czarny kolor nie będzie czarnym itd.

Dlatego może najpierw ustal czy masz poprawny kolor czarny czy też czarno-mleczny/szary.

Podobnie ma się sprawa z overscan. Ten standardowo w TV jest włączony i jak się go nie wyłączy to może obcinać OSD.

 

Tuner z E2 to nie zabawka operatora, gdzie operator założył, że tuner ma mieć jedyną słuszną opcje i już. Tutaj jest co konfigurować i wszystko musi być wykonane jak należy.

Oczywiście to co napisałem może nie mieć u Ciebie zastosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, faktycznie trochę u mnie tnie OSD, mój tv to Sony KDL-55W809C, po kupnie zapłaciłem za konfigurację obrazu jednemu z forum HDTV i ogólnie byłem mega zadowolony, za jakiś czas planuję kupno OLED-a i zobaczymy jak tam będzie, ale jeszcze pokombinuję, bo średnio się teraz ogląda, właściwie odechciało mi się :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że masz źle ustawioną przestrzeń kolorów w TV.

Poszukaj, proszę, tej opcji i sprawdź. Nie wiem jak ma SONY, ale np. Samsung ma to dla każdego wejścia ustawiane osobno.

W momencie złego ustawienia od razu kolory stają się wyblakłe a czarny przechodzi w lekko szary. Zamiast żółtego jest lakko wpadający w zielony itd.

Jest to zachowanie normalne!

Gdyby nadawcy trzymali standard, to pewnie problemu by nie było. A tak jest jak jest i musimy dużo robić ręcznie.

Tunery od operatorów są "ograniczone" właśnie po to aby takich efektów nie było. Tunery z E2 potrafią odtworzyć znacznie więcej niż to co tuner operatora. Dlatego zazwyczaj są kłopoty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dekoder i TV jest poprawnie ustawiony to NIE ma różnicy w obrazie, nie ważne czy masz nBox, VU+, Zgemma czy dekoder operatora.

 

 

Musisz zarówno w TV jak i dekoderze upewnić się, że po pierwsze masz WYŁĄCZONY overscan, oraz przestrzeń kolorów na HDMI jest taka sama jak w TV. Widziałem nieraz, że TV i dany sprzęt się nie dogaduje, ale z reguły albo wymuszając w TV, albo np dekoderze daje radę to jakoś ustawić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie trzeba dogrywać aby ustawić sygnał na wyjściu dekodera.

 

Jak masz wciąż problemy, to polecam CI wgrać system od początku i uważnie skonfigurować dekoder, wybierając HDMI, 1080i, 50Hz i sygnał RGB. Nic więcej nie dotykaj, potem przenieś się do TV i sprawdź czy dobrze jest ustawione wejście HDMI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz powtórzę, bo wciąż chodzą mity jakoby cyfrowy dekoder firmy A miał lepszy/gorszy obraz od dekodera firmy B.

 

Jest to NIEPRAWDA!

 

Obecny sygnał SAT jest to sygnał CYFROWY w formacie mpeg4, dekodowany zgodnie z standardami i wysyłany na takie same złącze HDMI jakie jest w każdym z tych dekoderów. Ten sygnał na każdym z dekoderów powinien być z grubsza identyczny (pomijam niuanse wynikające z typów dekoderów mpeg4 itp itd).

 

Jeśli obraz się różni drastycznie po zmianie dekodera A na dekoder B, najczęściej wynika to z innego ustawienia lub wręcz wymuszenia nieprawidłowego trybu pracy wejścia HDMI w TV. Zgemma i inne dekodery mips32 z graterlią, na ustawieniach automatycznych w TV powinny ustawić prawidłowo typ pracy portu HDMI.

 

Pozostaje kwestia tzw "overscan" który jest nagminnie włączany w TV i przy sygnale cyfrowym należy też go bezwzględnie wyłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to mi chodzi.

 

Wskazuję gdzie może być przyczyna takiego obrazu = niedogadanie się protokołów transmisji, np dekoder myśli, że TV chce YCbCr, a TV faktycznie ustawiony jest na RGB. Gdzieś może być błąd przy nawiązywaniu połączenia i odczycie EDID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko tak nieśmiało dopytam...przypadkiem telewizor to Panasonic?

Oczywiście nie chcę od razu każdego telewizora firmy Panasonic wskazać jako takiego co ma problem.

Pamiętam tylko, że kiedyś dawna "Telewizja Nowej Generacji" walczyła z HDCP i CEC właśnie z telewizorami Panasonic i efekt był podobny do opisywanego.

Jeżeli potwierdzicie, że to Panasonic to może być realny problem ponieważ na 100% Open Source nie dostanie informacji jak działa DHCP/CEC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szarpię kablem :)

Wyłączenie i włączenie ampli nic nie daje (ONKYO TX525), co ciekawe, daje natomiast wyłączenie ampli całkowite poprzez 220V. Taki resecik ampli również przywraca normalny obraz (TV SONY BRAVIA z 2016 roku, nie pamiętam modelu). Co jeszcze ciekawsze, po twardym resecie ampli, zapominam o różowym obrazie na tydzień, dwa. Bardzo różnie i beż żadnej reguły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Co Wy opowiadacie z całym szacunkiem, to ze jeżdżę na E98 Audi nie znaczy ze będę miał taki sam komfort jazdy maluchem. Rożnica w luminancji i chrominancji jest kolosalna, procesor do obróbki sygnału wizji to jedno ale rowniez maja wpływ użyte elementy dyskretne. Czy uważacie ze Marantz

jest na tym samym poziomie co Sony? Po co przepłacać skoro dynamika i charakterystyka dźwięku jest taka sama bo użyto tego samego DSP? Pod rozwage.

inz. elektonika i telekomunikacja

Edytowane przez space6666
blad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...