Skocz do zawartości

Finansowanie forum...


sebol.ski
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Tutaj też wyznaję zasadę, że kto chce to da.

Cały soft tak powstaje.

Jedyne co to faktycznie koszty rosną z roku na rok bo i coraz więcej osób z tego korzysta.

Tak poczytałem sobie twój apel z dzisiaj i trochę nie kumam no piszesz ze suport wygaśnie.

Ale nic nie robicie by to forum było bardziej popularne niż jest teraz.

- zrobić normalny suport list richtera

-  trochę przemyśleć idea softu do VU+ tych boxów jest sporo wiec i ludzi więcej i dotacji

-  no i coś do tej grateli dodać nowego to ludzie mający sh4 przejdą na to image.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czymś takim co przeczytałem post wyżej ,mam ochotę to wszystko rzucić w diabły.

Z góry przepraszam za to, co napiszę (jeżeli kogoś to dotknie), ale wychodzi na to, iż muszę to napisać.

 

Zacznę od tego, od czego się to wszystko zaczęło, od freebox mod by tux z grudnia 2012.

Otóż udostępniłem ten mod softu freeboxa publicznie ,bo miałem taką ochotę. Mogłem tego nie robić a całość zostawić dla siebie. Jednak po zastanowieniu się opublikowałem. Pomyślałem, że skoro ja czegoś takiego potrzebuję to może ktoś jeszcze. Jak czas pokazał, nie tylko ja potrzebowałem czegoś takiego.

Minęło trochę ponad pół roku i powstała Graterlia. Dlaczego? Dlatego, że sam mod się rozrósł i musiały nastąpić jakieś zmiany. W tym momencie zaczęła się rodzić obecna Graterlia OS.

Z początku (do zeszłego roku) całość była finansowana przeze mnie. Czasem ktoś coś wpłacił na PayPal ale ogólnie było tego tak niewiele, że można napisać – pomijalne (pisze o pierwszym roku Graterlia OS czyli 2013 - później było tylko gorzej).

Mijał czas a Graterlia wspierała coraz większą ilość boxów.

Początkowo były to ADB 5800xx (BSKA, BXZB, BSLA, BZZB). Później dołączyły ADB 2850 i ADB 2949. Kolejne boxy to SagemCom ESI-88, UHD-88, DSI-87 (już nie wspierany) oraz Spark 7162 i Ariva@Link 200 (już nie wspierana, ale jest duża szansa na powrót wsparcia, naprawdę duża).

W tym momencie zaczęły się już problemy. Otóż jeden serwer już dawno przestał wystarczać. Coraz częściej forum się wieszało, a download był niedostępny. Ponadto zdarzało się, iż dostawca usług hostingowych traktował nas jak spamerów (duży ruch) i blokował nas np. na weekend. Skończyło się tym, iż całość została zdublowana (tak mamy mirror) a same serwery hostingowe musiały być wykupione znacznie mocniejsze niż dotychczas. Oczywiście cały czas nie dość, że siedziałem nad GOS w wolnym czasie (często zaniedbując inne obowiązki), to finansowałem to z własnej kieszeni.

Nie narzekałem na to. W końcu ja zacząłem to wszystko, publikując freebox mod by tux. Jednak rok temu opłaty już mnie zaczęły przerastać, przekroczyły już 1000zł rocznie. W sumie powinienem napisać, że za moje hobby, z którego korzysta bardzo dużo osób, ściągając GOS ze strony, odwiedzając forum, itp.

I tutaj musiałem się zatrzymać z tym wszystkim. Rok temu po raz pierwszy tak naprawdę oficjalnie poprosiłem o darowiznę na cały projekt. Miałem tak naprawdę dwa wyjścia. Pierwsze – zamknąć to wszystko i robić sobie GOS tylko dla siebie – tutaj nie muszę mieć forum, backupów, mirrorów itp. Drugie – poprosić Was o darowiznę na to, co jest potrzebne, by dalej móc publikować dla Was Graterlia OS.

W zeszłym roku do wymienionych wcześniej dekoderów dołączyły VU+ Duo2, Solo2, SoloSE, SoloSEv2, Zero. Planowane są kolejne (tutaj jeszcze jakiś czas to potrwa).

Ilość wejść na forum rośnie, a nie maleje. To samo ilość pobrań softu. Ogólnie całość znowu staje się mało wydajna.

Ponadto od dwóch lat używam do kompilacji, składania softu itp. trzech serwerów dedykowanych. Opłata za te serwery wynosi 45 euro miesiącznice (bez 3 eurocentów) NETTO. Czyli do tego, co wyżej napisałem (hostingi, mirrory, backupy itp.), dochodzą jeszcze dedyki.

W skrócie – całość się rozrosła do takiej wielkości, że sam jestem zaskoczony.

Darowizna, o której była mowa do 20 kwietnia tego roku była dobrowolna! Nikogo do niczego nie zmuszałem i nie zamierzam zmuszać. Nie tędy droga. Nawet gdyby nikt nic nie wpłacił, to nic by się nie stało.

No może poza tym, że ¾ całości bym po prostu zamknął i tyle.

Ja chciałem tylko za wszelką cenę utrzymać to, co jest. Coś, co się rozrosło dość mocno, a Wy z tego korzystacie. Nic więcej.

Osobiście mam VU+ Duo2 a SH4 jest już zabytkiem, który wyciągam z szafy, jak już naprawdę muszę coś sprawdzić. Jednak po tylu latach trudno mi zamknąć etap SH4. To, że ja nie używam już SH4, nie znaczy, że Wy nie używacie. Głupio bym się czuł, usuwając to wszystko z dnia na dzień. Stąd pomysł jak w zeszłym roku, aby zrobić zbiórkę. Może się uda zebrać kwotę, która pozwoli opłacić to wszystko, co jest potrzebne do utrzymania wsparcia SH4. Niestety nie udało się.

Mimo wszystko nie usunąłem wszystkiego. Zdecydowałem, że powoli wygaszę SH4, ale zostawię nawet po wygaszeniu zarówno repozytoria SH4 jak i download dla SH4. Tyle mogę dla Was zrobić. Ale przyznaję, że jeszcze 19 kwietnia tego roku miałem myśl, o posprzątaniu SH4.

 

 

„Ale nic nie robicie by to forum było bardziej popularne niż jest teraz”

 

To forum nie było, nie jest i nigdy nie będzie jak inne. Nie nastawiam się na reklamę, która denerwuje jak diabli, przeszkadza a pieniędzy z niej tak naprawdę żadnych. Nie mamy też sponsorów - jakoś się nie zgłosili a ja nie mam czasu ich szukać. Czas, który poświęcę na szukanie wolę przeznaczyć dla moich dzieci. 

Ponadto to mamy tutaj ciszę i porządek zamiast zadawania w kole Macieju tych samych pytań czy wiecznych pyskówek.

 

 

„- zrobić normalny suport list richtera”

 

Skoro Wy nie potraficie (pisze o tej nielicznej grupie osób) uszanować zdnia @rr na temat listy to nikt z GOS nie będzie dla Was stawać na głowie. Przy okazji pytanie gdzie jest ta liczna rzesza osób, która nie popiera złodziejstwa list kanałów? Piszecie o tym masowo? Czy @rr dostał od was liczne wsparcie w necie? Czy może uważacie, że lista Wam się należy i już?

 

 

„-  trochę przemyśleć idea softu do VU+ tych boxów jest sporo wiec i ludzi więcej i dotacji”

 

Całość została przemyślana – wbrew pozorom. GOS nie będzie iść w stronę tego, co już jest. Nie po to powstała.

Gdybym chciał kolejne OpenATV czy OpenVix, czy coś innego to bym to sobie wgrał i tyle.

 

 

„-  no i coś do tej grateli dodać nowego to ludzie mający sh4 przejdą na to image.:

 

Wystarczy zobaczyć ostatnią cenę VU+ Zero i Sparka.

Tyle, że jak ktoś ma sprawne SH4 i jest zadowolony to nie widzę sensu zmuszania na siłę do przejścia na MIPS,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tux[/member]

Zapomniałeś dodać o tez ważnej rzeczy jak zakup nowych dekoderów. Żeby coś zrobić i zrobić to porządnie potrzeba do tego dekoderow. Niektórzy maja prośby żeby wspierać inne dekodery ale ilość​ dekoderow u develi znikoma. Co mamy u siebie to wspieramy. To są też koszta i to nie małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ale ja rozumiem wasze argumenty i je popieram prawie w całości.

Ale mamy podstawowe pytanie czy zakończyć suport bo nie ma kasy na serwery czy robić coś by ona była.

Image w takim kształcie jak jest teraz na boxy VU+ jest za trudne dla 90% userów nie będą umieć uruchomic/wgrać/zrobić backup itd.

Rozumiem ze Richter nie chce dawać public list bo kopiują zmieniają i ma pewno rajcie.

Ale jak bybyla dawna normalnie na forum czy feed tego  image to by ludzie kojarzyli  ze jest richter na tym forum i by się rejestrowali tutaj a tak to szybko zapomną tym bardziej ze jest 5 gości co robią listy i daja je wszędzie gdzie mogą.

 

Jest takie image BH czy VTI ludzie codziennie się ktoś rejestruje bo widza ze tutam są goście co robią to image/skiny/pluginy i chcą być blisko ..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częściowo sam sobie odpowiedziałeś.

Nie idziemy jak inni na ilość.

Nie ma dziesiątek skórek i setek wtyczek. Za to, to co jest, dopracowujemy do końca o ile da się.

 

Mi nie zależy na tym co jest na innych forach gdzie są tysiące użytkowników i zawsze to samo czyli co chwile temat o tym samym. Do tego wojny forumowe.

 

Jak chcesz popularności jak inni gdzie ruch jak diabli to możesz sam całość zrobic. Łatwo sie dyskutuje co można zrobić, ale trudniej wykonać to w praktyce.

 

To forum powstało (dużo z Was nie pamięta tego) tylko dlatego, że na DVHK w wątku o GOS (freebox mod by tux) nie dało się dyskutować bo albo użytkownicy ujadali, albo moderator wiedział lepiej niż ja, co dla mnie jest dobre.

Nie po to uciekałem od tego wszystkiego by teraz przynieść to tutaj.

 

Wizja GOS czy forum jest wyraźnie opisana na www i regulaminie forum.

W tym temacie nie bedzie zmiany. Wyżej również wyraziłem się jasno i klarownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś rozważył możliwość wsparcia projektu w inny sposób niż paypal ,to myślę ze wsparcie byłoby większe .Ponieważ nie wszyscy użytkownicy GOS posiadają konto na paypalu(i nie bardzo mają ochotę założyć) a chętnie wsparliby projekt. Taka wolna refleksja moja.pozdrawiam twórców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja proponuję aby zarejestrować działalność gospodarczą.

Na tej podstawie można:

  • podać numer konta - kto chce niech wpłaca;
  • odprowadzać podatki (bo trzeba);
  • wprowadzić opłatę za użytkowanie GOS;
  • wprowadzić opłatę za użytkowanie forum.

 

Tak trudno się domyśleć, że wszystko co jest związane z GOS jest KOMPLETNIE od początku do końca charytatywne?

Nikt mnie nie zwolni od opłaty skarbowej oraz innych kontroli po tym jak...no właśnie jak użyjemy konta bankowego.

 

Post wyżej to kolejny przykład tego jak łatwo jest napisać coś. Jednak jakby autor tego wpisu, jak ja trzy lata temu, musiał się tłumaczyć w skarbówce że to nie jest FIRMA czy INTERES jakikolwiek inny to podszedł by do tematu zupełnie inaczej.

A do całej tej chorej sytuacji doprowadzili handlarze nBoxów dzięki którym zacząłem być kojarzony z firmą i nie wiem czym jeszcze. Urzędnik nie wejdzie na forum czy na www. Nie przeczyta. On wezwie i tłumacz się. No i obyś się umiał dobrze wytłumaczyć bo będzie źle.

 

Także zanim ktoś coś podobnie chorego napisze - niech się zastanowi trzy razy bo nikt tu utrudniać nie chce. Po prostu używamy takich opcji jakie możemy.

Ponadto za serwery w większości opłaty są przyjmowane jedynie przez PayPal lub kartę kredytową. Wyjątek to polskie instytucje (które odpadają) i jacyś pomniejsi, którzy nie zapewniają usługi na odpowiednim poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jeszcze raz wyraźnie napisać....

Projekt przerósł swoją, jakby to napisać, objętością moce przerobowe zarówno jednej osoby (dobrze, że w devel jest kilka osób bo dawno już byłby problem) jak i standardowych i powyżej standardowych ofert hostingów.

Wcześniej całość leżała na moim prywatnym hostingu, który wystarczał mi do tego do czego był zakupiony.

Niestety problem w tym, iż już dawno temu zaczęły się problemy z pobieraniem softów, obecnością forum (bywało, że cały dzień go nie było).

Nawet na forum można o tym poczytać bo są wątki o tym.

Co roku wszystko kosztuje coraz więcej. I aby zachować to co jest na obecnym poziomie potrzeba kilka tysięcy złotych. Póki mogłem to finansowałem co się da ze swoich pieniędzy lub z jakiś tam wpłat dokonywanych w ciągu roku bo czasem ktoś coś wpłacił. W zeszłym roku brakowało mi ponad 1200zł a w tym roku ponad 1600zł. Nie wiem co będzie w przyszłym roku.

 

Musiałem podjąć decyzję, która zawsze jest trudna. Decyzję, po której zawsze będzie źle ;(

  • zrezygnować z SH4 kompletnie już teraz - wtedy starczy mi pieniędzy na serwery związane z MIPS i GOS sobie będzie dla MIPS;
  • zrezygnować ze wszystkiego;
  • poprosić, poinformować, itd. że trzeba zebrać ileś tam pieniędzy.

Punkt pierwszy był sam z siebie...nie wiem jak to napisać. No od niego się zaczęło wszystko, od SH4. Zaorać to ot tak bo wszystko kosztuje kilka tysięcy złotych rocznie?

W sumie mogę, moja sprawa. Ja zacząłem to mogę skończyć. Nikt mi nie zabroni.

Punkt dwa - najszybsze i najprostsze rozwiązanie. Ale czy najlepsze?

I wreszcie punkt trzy. Tutaj zawsze jest jak z tym kijem co ma dwa końce. Z jednej strony fajnie - może ktoś wpłaci i karawana będzie jechać dalej. Z drugiej - na pewno znajdzie się nie jedna osoba co pomyśli sobie, że nie wiem jakie kokosy na tym zarabiam i jeszcze chcę żerować na wpłatach na PayPal.

 

Chcę tym samym napisać, że z mojej perspektywy nie jest tak różowo jak nie jedna osoba może przypuszczać.

Opieka na d forum (nie tylko moderacja bo są tez moderatorzy, ale i konserwacja), opieka nad WWW bo ktoś musi to wszystko opisać. Opieka na sekcją DOWNLOAD bo przecież musi być skąd pobrać GOS>

No i wreszcie jeszcze praca nad samym Systemem.

Czasem odnoszę wrażenie, że nie jednej osobie wydaje się, że to ze 30 minut dziennie i można to zrobić pomiędzy tym jak człowiek wstanie a wróci z pracy. Te osoby informuję, że obecnie wszystko związane z GOS to praca na cały etat. Tak - nie pomyliłem się - PRACA NA CAŁY ETAT. W dodatku praca, za którą nie dostaje się żadnego wynagrodzenia.

Jednak nie robię tego wszystkiego by na tym zarobić chociaż złotówkę. Robię to bo lubię, bo to jest moje hobby., a przy okazji dzielę się tym z Wami.

Z mojej strony wygląda to tak, że mogę nadal dzielić się wszystkim, a mogę dzielić się tylko częścią. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od tego czy będzie za co utrzymać całość czy tylko część. Mi zależy na MIPS bo teraz tego używam. Jednak jak pracuję nad MIPS mogę też popracować nad SH4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W brew pozorom to najmniejszy problem.

Ponadto od zawsze założenie bylo takie, ze wszystko jest u nas a nie rozwalone po internecie.

 

Przy okazji...

Ile kosztuje 3TB miejsca w Mega?

Jest możliwość wgrania tam danych przy pomocy terminala?

Pytam bo nie wiem a moze utrzymanie serwera z backup dopadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie troche martwi brak wsparcia dla sh4. Nie tak dawno zamieniłem nbox na sagemcom, z którego jestem zadowolony.

Na szczęście na tym etapie soft jest dopracowany.

 

Druga rzecz to ile zabrakło na utrzymanie serwera?

Może wydłużyć zbiórkę lub rozpocząć już na kolejny rok, może kilka osób(w tym ja) będzie wstanie się przemóc do wpłat przez paypol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałem ze póki co nic nie wyłączam SH4 choć były takie plany. Wygaszanie oznacza powolne odejście od SH4 ale nie musi to być rok (to tez zaznaczyłem). Poki co nawet jednego pliku nie usunąłem i co najmniej 12 miesięcy tak bedzie.

Co przyniosą najbliższe miesiące zalezy tylko od Was.

 

Całości zabrakło lekko ponad 600zł po wszystkich obliczeniach.

Całość kosztuje znacznie wiecej niż było do zebrania ponieważ jest to moje hobby i dużą część sam opłacam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to sporo potrzeba, myślałem, że mniej. Ale odpowiadając na twoje pytanie 4TB miejsca i transfer 8TB 30€ na miesiąc. @ miesiące za darmo jak zapłaci się za rok z góry. Druga cześć pytania jest trudniejsza: https://mega.nz/cmd ciężko mi powiedzieć czy się da ale wiem, że pobierać można przy użyciu terminala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Jak co roku rozpoczęła się zbiorka  kasy na forum l dobrze ze zaczęło się to teraz bo kasy jest sporo do zebrania.

Swoja droga to ja się zdziwiłem ze  aż tyle potrzeba [ nigdy adminem nie byłem ] ale zawsze myślałem ze takie forum jak to może koszt roczny z 1 000zl jest . Patrząc  ilość u serów jest 2 000 relasow image do dużo się tutaj nie dzieje.

 

To jak ogromne koszty maja fora które maja mase userow i 100/200 online w danej chwili i po 400 000  zarejestrowanych

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ja napisałem, że wyłącznie na forum?

Pomyślałeś, że trzeba utrzymać WWW, FAQ, FORUM, repozytoria pakietów itp.?

Serwery z pakietami obecnie są przytkane. Wieczorami coraz częściej są problemy z aktualizacją lub trwa to koszmarnie długo.

 

 

Ponadto...

Cały projekt Graterlia OS rozrósł się niesamowicie.

Stojąc z boku widać to jako jakieś tam forum, jakąś tam stronę WWW, pobieralnię wsadów do tunerów i...i aktualizacje + zainstaluj coś z opkg.

W praktyce jak się temu przyjrzy człowiek dokładniej to już nie jest takie proste.

Dzień w dzień trzeba ujarzmić Forum bo różnych dziwnych wpisów nie jest czasem mało (choć są dni gdzie faktycznie mało kto wejdzie).

Jak się coś przytka trzeba zgłosić to albo przepiąć na inny serwer lub jeszcze coś innego.

Należy też wyraźnie napisać, że ilość osób zarejestrowana na forum nie maleje i ilość pobrań softu też, choć najwięcej pobrań to OPKG bo GOS to System Operacyjny i idea jest taka żeby wgrać i aktualizować.

Nie napisałem jeszcze o tym, że również czasu trzeba aby skompilować nowe wersje pakietów a często przed kompilacją jeszcze trzeba się nagimnastykować bo jest to MIPS/SH4 i nie jest to zawsze kompatybilne 1:1 z x86 czy x86_64. Poprawka paczy jest na porządku dziennym a czasem tworzenie nowych.

 

 

Reasumując...

Mi osobiście to nie zależy aby całość była dostępna tak jak teraz :):)

Dla garstki osób starczy tani serwerek a cały projekt może przejść w fazę tylko dla osób, które będą chciały dołożyć się do tego.

Wiele razy pisałem już na ten temat i bardzo boli mnie to, że najbardziej zawsze wypowiadają się osoby, które nie wiedzą ile czego trzeba realnie.

 

 

Ja sam nie myślałem, że to aż tak urośnie.

Ponadto mam dość tłumaczenia się co i po co. Co roku to samo :( Nie dość, że coś się robi to jeszcze marudzenie, że jest zbiórka. Może jej nie być, przecież dla mnie nie potrzeba wystawiać plików na zewnątrz. Dla siebie mogę to zostawić w sieci lokalnej i tyle. Napisałem co potrzeba aby to dalej było dostępne dla Was. Jak się uzbiera to OK, jak się nie uzbiera to w tym roku po prostu będę wyłączał poszczególnie części projektu przenosząc je w tryb do jednorazowego pobrania a jak dalej będzie przeciążenie to usunę nawet i to.

Ja mam obecnie tuney VU+ Zero i Duo2. Mi starczy wyłącznie MIPS32EL, i jak pisałem wyżej, nawet nie muszę tego wgrywać gdzieś na serwer na zewnątrz. Forum też mogę zaorać. Potrzebne mi jest jak piąte koło u wozu. Ono jest dla Was a nie dla mnie - to też tak trudno zrozumieć? Ja tworzę GOS wraz z garstką osób i my wiemy co i po co, damy sobie sami radę bez Forum. Jak nie będzie Forum odpadnie mi (i np. moderatorom) masa czasu na obsługę tego.

 

Także, mi jest wręcz na rękę aby się ta kwota nie uzbierała. Zbiórka to jest moja dobra wola i ukłon w stronę użytkowników. Głupio by było po takim długim czasie to wszystko zacząć wyłączać. Ale jak trzeba będzie to się zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ja napisałem, że wyłącznie na forum?

A gdzie WWW?

A gdzie serwery z pakietami (te są wiecznie przytkane).

 

 

Ponadto...mi osobiście to nie zależy aby całość była dostępna tak jak teraz :):)

Dla garstki osób starczy tani serwerek a cały projekt może przejść w fazę tylko dla osób, które będą chciały dołożyć się do tego.

Wiele razy pisałem już na ten temat i bardzo boli mnie to, że najbardziej zawsze wypowiadają się osoby, które nie wiedzą ile czego trzeba realnie.

 

Ja sam nie myślałem, że to aż tak urośnie.

Ponadto mam dość tłumaczenia się co i po co. napisałem co potrzeba. Jak się uzbiera to OK. Jak się nie uzbiera to w tym roku po prostu będę wyłączał poszczególnie części projektu przenosząc je w tryb do jednorazowego pobrania.

Ja np. mam obecnie tuney VU+ Zero i Duo2. Mi starczy wyłącznie MIPS32EL. Nawet forum mogę zaorać. Potrzebne mi jest jak piąte koło u wozu. Odpadnie mi masa czasu na obsługę tego.

 

Reasumując...mi jest na rękę aby się ta kwota nie uzbierała.

tux[/member] wysłałem kilka maili bez odpowiedzi grrr :)

 

Jeśli chodzi o resztę to jak najbardziej Cię popieram! mały serwerek w zupełności by wystarczył dla osób które chcą brać czynny udział przy projekcie. Jadu na forum jest co nie miara choć teraz jakby mniej lub może ja coś przegapiłem. Szkoda byłoby pracy i czasu dla sh4 aby teraz powoli wygasał. Zawsze jest kilka opcji na ogarnięcie tematu. Odezwij się jak będziesz miał chwile. Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...