Skocz do zawartości

Debian 8 Mate Tweaks


Gość pppp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Opis dla nowicjuszy:

-------------------------

Debian w odróżnieniu od Ubuntu jest maksymalnie czysty, zwłaszcza ze sterowników własnościowych. Najczęsciej po starcie czystego systemu nie pasuje rozdzielczość, brak wifi itd. Aby odpalić tweaki należy podłączyć sieć kablem, odpękać 1,5 godziny na skrypt. Po reboocie wszystkie braki w Debianie zostaną uzupełnione i wstanie właściwie zarówno grafika jak i wifi :)

 

W Debianie, w odróżnieniu od Ubuntu, prawidłowo działa su i sudo. W Ubuntu każdy użytkownik był sudoersem i wpisy w visudo nie miały znaczenia. W Debianie należy z konsoli wpisać su, potem visudo, dopisać swojgo użytkownika na takiej samej zasadzie jak istniejący w visudo użytkownik root. Przelogować się i już można odpalać skrypt. Oczywiście po nadaniu mu prawoklikiem atrybutu wykonywalności :)

 

Na koniec kilka rzeczy trzeba wykonać ręcznie :

- w menu skonfigurować touch pad bo domyślnie nie jest - czystość Debiana nie ma granic :)

- w menu dodać skrót ctrl+alt+T jako terminal.

- w menu w ustawieniach użytkowników dodać się do grupy disk orac vboxusers, przemianować się na administratora

- w menu ustawić preferowane programy zwłaszcza caja jako manager plików i pluma jako edytor

- kilka ręcznych wpisów optymalizujących firefox - about:config - opisanych pod koniec skryptów

- coś o czym zapomniałem tu wspomnieć

 

Drobnica na 1 minute roboty.

Dobrze zapuścić z menu Bleachbit jako root i użytkownik aby wysprzątać system po dość sporym mieleniu skryptu.

 

 

Historia:

----------

Idea urodziła juz się w czasach gdy używałem Ubuntu. Zaczęło się od recznego spisywania w notatniku nazw aplikacji i ustawień które nie były domyślnie w systemie a nie miałem ochoty szukać tego w necie za każdym razem w necie. Potem wykminiłem, że od tego są skrypty. No i zaczeło się :) . Zresztą jak widać na końcu skryptu w dziale #Pozostałe dalej są zapiski jak w notatniku.

 

Nareszcie stawiam 100 systemów za każdym razem identycznych i pod moje potrzeby - cel osiągnięty

 

Ważna uwaga:

-------------------

Ja preferuję środowisko Mate. To kontynuacja sprawdzonego Gnome2. Skrypt jest do niego optymalizowany. Nie koniecznie zadziała np. w KDE. Wręcz może wysypać KDE i inne. Dlatego też w nazwie jest "Mate"

Jak ktoś ma ochotę to niech próbuje go dostosować do własnego, ulubionego środowiska

 

W tej formie skrypt jest dla Mate i koniec ...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to wlasnie wygooglalem ze to jest znana usterka Mint menu. Najlepiej wlasnie jak ikony sa niekompresowane a takie sa wlasnie te Faenza. O ile mnie pamiec wzrokowa nie myli to Faenza sa domyslne w Mincie tak w ogole.

 

Na ssd to bez znaczenia

 

Zagadnienie dotyczy wylacznie Mint menu. Mate menu jast szybkie ale trzeba sie posilkowac alt+f2 aby wyszukiwac. Dlatego mi osobiscie pasi Mint menu.

 

A w ogole to z konsoli w Debianie piszac 'tasksel' mozecie doinstalowac sobie dowolne srodowisko. Jak ktos che to i moze wszystkie na raz. Wybiera sie potem srodowiski na ekranie logowania. To tak ramach testu co komu pasuje

 

edit

... Wczesniej pisalem ze moj skrypt moze wysypac inne srodowiska. Nie tyle skrypt zmieniajacy ustawienia systemu ale instalowanie aplikacji dla gnomopochodnych np. w KDE. Bo moze dojsc do sytuacji ze pojawia sie konflikty zaleznosci zacznie usowac rzeczy wazne dla KDE. To tylko o aplikacje sie rozchodzi.

 

Wysylane z telefonu wiec sorki za brak znakow.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...