Skocz do zawartości

Zamiana quad monoblock na quattro


314TeR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Obecnie mam poczwórnego monoblocka quad na HB i Asterę. Astry nie oglądam, a przydał by mi się w domu dodatkowy odbiornik, więc postawiałem wymienić obecny konwerter na QUATTRO.

 

Z racji tego, że od konwertera do obecnej szafki rozdzielczej mam ~18m i od szafki następne od kilku/nastu do nawet 20-30m chyba najlepszym konwerterem dla mnie będzie Inverto Black Ultra Quattro. Chyba że jest coś bardziej odpowiedniego. Do tego potrzebuję jakiegoś multiswitcha i tu dla mnie czarna magia bo zupełnie nie znam tego terenu... potrzebuję coś z 8-mioma wyjściami i tylko dla SAT, nie chcę nic więcej tym miksować, żadnej naziemnej czy radia - tylko sataka. Miksowaniem zajmuje się już skrzynka rozdzielcza gdzie jest panel który sumuje sygnały naziemnej i sat na poszczególne gniazda.

 

Poradźcie coś co się nada i będzie jakościowo porządne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Hej.

 

Muszę wrócić do tematu, bo wszystko wskazuje, że pada mi konwerter. Chcę posadzić konwerter QUATTRO i do niego potrzebuję multiswitcha - porządznego - taki co działa, nie psuje się, nie trzeba się z nim szarpać. 8-siem wyjść wystarczy.

 

Poradźcie jakieś dobre sprawdzone modele.

 

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maximum 8/1 DiSEqC Switch  - to wysokiej klasy przełącznik DiSEqC  pozwalający na podłączenie aż do ośmiu konwerterów do jednego odbiornika. Umożliwia automatyczne przelączanie odbiornika między konwerterami ustawionymi na odbiór z maksymalnie ośmiu pozycji satelitarnych. Tuner satelitarny musi obsługiwać DiSEqC 1.1 lub 1.2  (przy odbiornikach z DiSEqC 1.0 można używać tylko 4 pierwszych wejść).

 

Dane techniczne:

  • Zakres częstotliwości: 950 - 2300 MHz

  • Sygnały sterujące: DiSEqC A, B, C, D, E, F

  • DiSEqC-control    1.1, 1.2, 1.0 (inputs 1-4)

  • Izolacja:  średnio 30 dB

  • Izolacja: 30 dB

  • Pobór prądu: 50 mA

  • Wymiary: 136 x 33 x 104 mm

  • Temperatura pracy: -25º C ~ 60º C

cena około 120zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maximum 8/1 DiSEqC Switch  - to wysokiej klasy przełącznik DiSEqC  pozwalający

 

@Richter: Pomyliłeś przełącznik DiSEqC pozwalający wpiąć w instalację "pierdymilion" satelit, z multiswitchem do rozdzielenia sygnału sat na większa ilość odbiorników.

 

@314ter: jak ma być względnie tanio i nieźle (to jest klasa popularna, za high-end zapłacisz parukrotność ceny za poniższe), to

http://www.dipol.com.pl/multiswitch_mp-0508l_signal_5-wejsciowy_8-wyjsciowy_z_aktywna_naziemna_R6944508.htm

 

jak trzeba na dwie satelitki:

http://www.dipol.com.pl/multiswitch_mp-0908l_signal_9-wejsciowy_8-wyjsciowy_z_aktywna_naziemna_R6944808.htm

 

i nawet "się nie zbliżaj" do multiswitchy które nie mają wbudowanych filtrów LTE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi jakiś zwykły multiswitch - 1 pozycja satelitarna - 8 gniazd abonenckich.

 

Mam teraz monoblock i w sumie na Astrę od kiedy go mam zajrzałem może z dwa razy aby zobaczyć kanały HD Demo :p

 

Do tego potrzebuję konwerter - tu na 99% Inverto Black Ultra - chyba że znacie coś jeszcze lepszego... i do tego multiswitch... nie chodzi mi żeby był tani, chodzi mi o to aby działał i abym się do niego nie dotykał najchętniej do końca żywota tej instalacji antenowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. Macie jakieś sprawdzone miejsca gdzie mogę kupić konwerter inverto i multiswitcha technisat? Może być info na PW aby nie robić reklamy.

 

Z uporem podtrzymuję co pisałem wcześniej, odradzam kupowanie "lepszych" multiswitch'y, ale pozbawionych filtrów LTE. Jak już, to licz się z koniecznością obowiązkowego dokupienia filtrów do multiswitcha, gdyż o ile nie mieszkasz w miejscu "gdzie diabeł mówi dobranoc", to prawdopodobieństwo, że coś Ci będzie w paśmie LTE siać zakłóceniami jest mocno wysokie. To oznacza, w zależności od jakości filtra, wydatek od 20 zł / szt,. przez 100 / szt., a kończąc na 200 zł / szt. Pomnożone razy 5 lub 4, jeśli nie korzystasz z TV naziemnej i/lub radia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Z tego co wiem to możesz ale musisz nieużywane wejścia podpiąć przez rezystor 75Om do masy. Są do tego specjalne "nakrętki".

 

Potwiedzam. To jest gówienko małe. W zależności od firmy i wykonania kosztuje od 50 groszy do niecałych 4 zł. Należy szukać pod nazwą "Rezystor obciążeniowy (F) blokada DC, 75 om". W załączniku zdjęcie "lepszego" (nie wyglądającego jak robione za stodołą przez pijanego chłopa) ze sklepu dipol.

733219373_r66205.thumb.jpg.b4cfa82e816542f5979db1e553fcba86.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem w dokumentacji że rekomendują obciążenie wyjść rezystorem 75 ohm, wejścia nieużywanych się nie obciąża.

 

Upewnię się jeszcze - multiswich z wejściami na dwa konwertery quattro będzie pracował poprawnie jeśli podłącze tylko jeden konwerter quattro?

 

Na wejściu anteny dla anteny DVB-T wsadzić filtr LTE - na jakiej częstotliwości powinno być odcięcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacie jakieś sprawdzone filtry LTE do naziemnej jakiejś konkretnej firmy? Zależy mi na jakości.

 

Wybrałem następujący sprzęt:

 

Konwerter - Invero quattro black ultra

Multiswitch - TECHNISAT Gigaswitch 9/8 G

 

Pomiędzy konwerterem a multiswitchem mam jakieś 18m przewodu.

Od multiswitcha do gniazd abonenckich mam od kilkunastu do 25-30m przewodu.

 

Obecną antenę do DVB-T Telkom Telmor DIGIT activa przerabiam na pasywną dokładając symetryzator - mieszkam ~10km od nadajnika.

 

Może ktoś polecić jakąś antenę FM, idealnie jakby ogarniała cyfrowe radio DAB+.

 

Do anteny DVB-T i FM/DAB+ potrzebuję sumator - mam tylko jeden przewód - możecie mi polećić coś porządnego.

 

Jak macie jakieś uwagi w/w sprzętu - to chętnie wysłucham opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego przewodu trochę masz (zaraz do tego wrócę), więc może sumator/zwrotnicę ze wzmacniaczem:

 

https://www.abcv.pl/pl/p/WZMACNIACZ-MASZTOWY-MA080L-TERRA/14032

 

Anteny FM + DAB nie kojarzę, więc do tej zwrotnicy pasują:

 

http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1ruz_pm_b_A0221.htm (FM)

 

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjno-radiowa_dipol-4-5-12_A0140.htm (VHF i DAB+)

 

Anteny mam takie jak w linkach, zwrotnicę/wzmaczniacz podobną - 2xUHF i bez filtrów LTE (ALCAD ... ale jakoś mam problem ze znalezieniem modelu, AM-417 wydaje się podobny, ale nie kojarzę wyłączników zasilania). Filtry LTE dokupiłem niedawno ... najtańsze jakie znalazłem, bo nie byłem przekonany, że pomogą ... a pomogły. Poza tym Gigaswitch 17/8 i konwertery jak podałeś też u mnie wiszą.

 

No i wracając do kabla: 18 m od konwerterów do multiswitcha to zdaje się dość dużo, zalecają na tym odcinku możliwie krótkie kable (nie dochodziłem co to znaczy). Natomiast zwrotnicę/wzmacniacz/sumator powinieneś jednak na maszcie antenowym powiesić, żeby szumów nie wzmacniać a sygnał. Gigaswitch wzmacniacza żadnego do naziemnej nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety pomiędzy obecnym konwerterem a skrzynką gdzie mam wszystko rozdzielane jest około 15-18m, tego chociaż bym chciał i się skichał nie skrócę, a to i tak jedyna i najkrótsza droga doprowadzenia sygnału z miejsca w którym widoczne jest niebo do wewnątrz budynku. Na obecnym konwerterze Opticum Quad Monoblock mam sygnały z BER na poziomie powiedzmy 2e-02... to trochę dużo, chciałbym BER zmniejszyć i poprawić jakość sygnału. Mimo, że mam ESI, to i tak przy większej ulewie nie mam szans obejrzeć.

 

Co do DVB-T - to jeśli chodzi o DAB+ to po prostu pasmo ~180MHz, więc nie ma co kombinować i wg mnie antena DVB-T powinna to ogarnąć. Niestety u mnie nie wchodzi w grę wzmacniacz. Obecna antena DVB-T z wzmacniaczem była kupiona jak nadajnik w Warszawie był na Pałacu Kultury o mocy 2kw. Teraz nadają z okolic Raszyna z mocą 100kW do którego mam zaledwie ~10km, więc mam koncertowe przesterowanie. Jak podepnę odizolowany kawałek druta to mi odbiera TV, a na antenie pewnie domyślasz się co się dzieje.

 

Na razie chyba jednak zostanę przy samej antenie DVB-T w wciepanym symetryzatorem, lub wręcz wyrwę wzmacniacz i polutuję gniazdo na krótko bezpośrednio do anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wzmacniacza: OK. Ale ja pisałem o wzmacniaczu zewnętrznym, w zwrotnicy - do anteny tylko symetryzator. W tym Terra co podałem jest wzmacniacz regulowany, ale faktycznie nie od 0, przykładowo dla UHF do 15 do 30 dB. Czy to 15 będzie za dużo jeżeli masz do multiswitcha 15m ... jak to mówi kolega "od próby zależy" ;)

 

A teraz co do anteny: Większość anten DVB-T dostępnych na rynku jest na pasmo UHF, czyli 470-860 MHz. Ostatnio się pojawiają anteny VHF+UHF (na MUX-8) i na takiej DAB+ zadziała bez problemu, bo on formalnie jest nadawany w zakresie VHF (zwany też B III). No ale możesz spróbować na tym co masz, ja musiałem sobie dokupić ... chociaż może to przez wzmacniacz, który też ma pasma ograniczane. Kojarzę zwrotnice, które mają FM+VHF w jednym gnieździe i UHF w drugim, ale takiej co ma VHF+UHF w jednym nie kojarzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...