Skocz do zawartości

Zakup nowego TV - co kupić?


Marcin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Samsung w tym przedziale cenowym wypada najbardziej naturalnie. Nie każdemu to odpowiada. Dużo osób lubi obraz, który niekoniecznie jest 1:1 z tym za oknem.

Przy wyborze należy o tym pamiętać.

 

Samsung? Naturalnie? To ja mam coś z oczami nie tak bo moim zdaniem właśnie samsung ma przesycone kolory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego samsunga. Wystarczy wejść do pierwszego lepszego sklepu i zobaczyć różnice matryc. Samsung wypada najgorzej.

 

I Ty naiwny człowieku oceniasz TV na podstawie tego, co widzisz w sklepie? Przecież pierwsze co personel sklepu robi, to gmyra w ustawieniach by ustawić "najlepszy" obraz, co oznacza zazwyczaj w praktyce "walący po oczach", że nie użyję innego slangowego i niecenzuralnego określenia na takie ustawienie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego samsunga. Wystarczy wejść do pierwszego lepszego sklepu i zobaczyć różnice matryc. Samsung wypada najgorzej.

 

I Ty naiwny człowieku oceniasz TV na podstawie tego, co widzisz w sklepie? Przecież pierwsze co personel sklepu robi, to gmyra w ustawieniach by ustawić "najlepszy" obraz, co oznacza zazwyczaj w praktyce "walący po oczach", że nie użyję innego slangowego i niecenzuralnego określenia na takie ustawienie...

 

Mam możliwość w jednym ze sklepów bawić się ustawieniami. Po za tym nie chodzi mi tyle o kolory co o kolor matrycy na białym tle. Samsung jest żółty no i Samsung pod kontem ma słaby obraz. Uwierz mi, że na ustawieniach domyślnych to właśnie samsung najbardziej kuje mnie w oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ustawienia domyslne sa skrajnie zle. Tyczy sie to kazdej firmy :-)

 

A co do plam jak to nazwales - od 4 lat cierpi na to kazda firma :-)

Nowe matryce ze wzgledu na wydzielane cieplo nie moga byc szczelne.

 

O serwisie jako byly serwisant kilku marek napisze tylko tyle ze wszystko jedno. I tak UKE do wiekszych spraw jest potrzebne.

 

EDIT tux:

Nie namawiam tutaj do zakupu Samsunga. Tak dla ścisłości.

Piszę tylko, że dzisiaj już nie wybiera się TV jak kiedyś. Nawet SONY już nie jest SONY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodzi mi o to, czy przy takiej matrycy (49") będzie znaczna różnica między 4K a FullHD.

 

Nastawiam się na zakup w euro.com.pl gdyż chce kupić na raty 0% więc jeśli ktoś by miał jakieś konkretne modele na myśli to bardzo bym prosił o podanie ich z oferty w/w sklepu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice zobaczysz bardzo niewielką i to z dobrego źródła. Z SAT prawdopodobnie żadnej lub minimalną polegającą na lepszym lub gorszym zgadywaniu brakujących pixeli :)

 

A co brać :)

Zaskoczę Cię odpowiedzią. Szukaj najpierw koloru pasującego do wnętrza, potem dobierz resztę typu jakieś funkcje czy pilot lepiej pasuje mi do dłoni. W tym przedziale cenowym bebechy i tak będą te same (FOXCON), matryce też te same (AU Optics z naklejka dla danego producenta) itd.

LG może być najtańsze i przy podobnej cenie może mieć więcej bajerów. O ile komuś zależy.

 

Ja osobiście jak kupuję TV to z jak najmniejsza ilością funkcji + dobre DVB-T + Wyjście optyczne z DTS. U mnie przeważył Samsung tylko jedną opcją - odtwarzacz Video. Nie dość, że akceptuje powyżej 30Mbp/s to jeszcze nie strajkuje z DTS :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zakupem Philipsa poproś w sklepie o pilota i zobacz czy odpowiada ci szybkość poruszania się po menu.

Jak już Philips to kup sobie model wyższy na androidzie np.

http://www.mediaexpert.pl/telewizory-led/telewizor-philips-49pus7909,id-261105

Przy tym menu działa bardzo płynnie i ma fajnego pilota z klawiaturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zakupem Philipsa poproś w sklepie o pilota i zobacz czy odpowiada ci szybkość poruszania się po menu.

Jak już Philips to kup sobie model wyższy na androidzie np.

http://www.mediaexpert.pl/telewizory-led/telewizor-philips-49pus7909,id-261105

Przy tym menu działa bardzo płynnie i ma fajnego pilota z klawiaturą.

 

Cena po za moim budżetem.

 

Dzisiaj już zawiesiłem na ścianie http://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe/philips-47pfs7509-12.bhtml

 

Jak na razie - jest ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się Wam trochę dziwię... Szukacie TV zwracając przede wszystkie na bzdety zamiast na jakość obrazu... To tak jak kupować obraz i stawiać na pierwszym miejscu ramę a nie płótno.

 

Do rzeczy.

 

Żaden obecnie produkowany TV o technice wyświetlania LCD NIE jest w stanie dorównać jakością obrazu nawet paroletniej plazmie. Percepcyjnie zbliżają się do tego efektu dopiero najnowsze konstrukcje z kwantowymi kropkami, ale to wciąż LCD i do tego aby uzyskać efekt akceptowalny trzeba zapłacić 27tyś PLN za coś co świeci gorzej niż ostatnie generacje plazm za 3tyś PLN. To tyle o wyższości świąt...

 

Oddając plazmę i wstawiając w jej miejsce zwykły LCD, dokonasz przysłowiowej zamiany siekierki na kijek.

 

W obecnych TV masz właściwie dwa typy matryc - IPSo podobne - ładne kąty, ale marny kontrast - poniżej 1000:1, lub pochodne MVA - kąty znów nędzne, trzeba siedzieć na wprost ale kontrast podskakuje już do ~3000:1 - a to czuć... (Plazmy nie schodziły poniżej 8000:1 - dobre 60000:1 i tu piszemy o STATYCZNYM kontraście, a nie pierdołach marketingowych). Więc albo kąty albo kontrast...

 

Z tanich TV najmniej niezadowolony powinieneś być z szajsungów H6400, nie mniej - dupy nie urywa... jest tani, ale przynajmniej dostajesz dokładnie tyle ile zapłaciłeś... u innych dostajesz o wieeeeeeele mniej. Największym problemem tego modelu jest nierównomierność podświetlenia... bezwzględnie trzeba wybierać sztukę osobiście, lub zamówić via np internet i bawić się w wymiany...

 

Wybierając TV w sklepie, upewnij się, że profil kolorystyczny w TV jest ustawiony na KINO, Prawdziwe KINO, THX... inne tryby NIE mają jakiegokolwiek przełożenie na prawdziwość odwzorowania kolorów w obrazie. Sygnał cyfrowy jaki trafi do TV jest jednoznacznie zdefiniowany, powiedzmy TV dostaje np R:G:B 250:250:120... to czemu debile producenci sprawiają, że na jednym widać 220:230:130 a na drugim 255:245:115...

 

Poniżej wrzucę Ci przykład jak np świecił słynny Sharp Quattron z żółtym pikslem... po lewej to co udało się wycisnąć w menu TV - po prawej ten sam materiał puszczony przez Videoprocessor obrabiający materiał w czasie rzeczywistym na siatce 3DLUT zawierającej 17^3 punktów, a i tak to co jest z prawej jest gorsze niż to co dostajesz z np plazmy panasa.

3-Saturation.thumb.PNG.d095686a44aab837cbfdec327ca22eac.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daaaaawno już nie odpalałem HCFRa...

 

Z screenshota niewiele widać... jedynie "zgaduję", że nie masz pełnego pokrycia przestrzeni barwnej, bo tak mi pasuje z tego obrazka.

 

Kalibracja to temat rzeka, można gadać i gadać i gadać... Niekiedy też kalibracja na punkty primary nie odnosi pożądanego skutku, ponieważ psuje to co się znajduje "wewnątrz" przestrzeni barwnej. Upraszczając w przestrzeni barwnej masz 255^3 punktów barwnych przy 8-bitowym kodowaniu, CMS telewizora pozwala na ustawienie najczęściej tylko 3 podstawowych (RGB) czasami 3 dodatkowych (CMY) kolorów... reszta zależy już od linearności matrycy, jak jest wysoka, to taki TV/monitor jest bardzo dobry, jak nie - tak jak np w Quattronch, wielu Samsungach (hokej na zielonym), to żebyś się skichał i zaklinał rzeczywistość, to i tak nic nie zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@314TeT: Z tego co czytam na forum, to jesteś specjalistą od kalibracji ekranu. Tylko, że używasz do tego profesjonalnego sprzętu, a nie każdy ma taki u siebie. Miałbyś jakieś praktyczne rady co do kalibracji w warunkach domowych? Da się to zrobić jakoś dobrze, czyli nie "na oko", bez sprzętu w postaci kalorymetru (tak się to urządzenie zdaje się nazywa)?

 

OT. My tu o kalibracji i odwzorowaniu kolorów, ale ja znam takich, którym, że się tak wyrażę "telewizor wali czerwonym po oczach", a oni ciągle się upierają, że TV ma idealne kolory :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez co najmniej kolorymetru NIE jesteś w stanie nic sensownego zrobić. Właściwie możesz tylko prawidłowo ustawić jasność i kontrast na planszach/video testowym, dla jasności tak aby poziom 16 był niewidoczny a 17 już tak i dla kontrastu w zależności czy masz sygnał RGB czy YCbCr to albo 235 ostatni widoczny a 236 już nie, lub płynnie do 255, przy czym to drugie tylko właściwie dla BluRay i to z świadomością niuansów.

 

Jeśli chcesz cokolwiek zrobić, to musisz zaopatrzyć się w co najmniej kolorymetr - bardzo dobrym i rozsądnym cenowo jest X-Rite i1 Display Pro (inaczej nazywany i1 D3 - wersja BOX lub lepiej OEM - ale OEM nie do kupienia w PL). Do tego HCFR i możesz zdziałać bardzo dużo. Owszem nie będzie to tak wygodne jak np w Calmanie + sprzętowy generator plansz testowych, ale przy odrobinie wiedzy jest się w stanie zdziałać wiele. Najważniejsze że jest to relatywnie tanie narzędzie na tle innych komponentów... może dla wielu 850PLN wydaje się kosmiczną wartością, ale wierzcie mi, to najtańsza część sensownego wyposażenia do kalibracji z prawdziwego zdarzenia. Nie warto też w ogóle szukać czegoś innego, tańszego lub minimalnie "w teorii" lepszego, ponieważ wiem z praktyki, że lepszy kolorymetr to dopiero wydatek ~7tyś USD + VAT + sprowadzenie do PL, przy czym nie jest "dokładniejszy" w pomiarach, jest po prostu o wiele szybszy, nawet kilkadziesiąt razy przy niskich wartościach luminancji względem i1 D3.

 

Właściwie do kalibracji musisz mieć 3 podstawowe rzeczy:

1. Miernik - kolorymetr (profesjonaliści potem uzupełniają go o spektrofotometr). Najtańszy i najsensowniejszy i1D3 (ja sam go używam, mam jego 3 wersje).

2. Oprogramowanie - dla TV niezły jest darmowy HCFR, dla 3DLUT (madVR) czy dla monitorów komputerowych - darmowy ArgyllCMS + nakładka DispCal GUI.

3. Źródło testowych obrazów - to już cięższy temat - można użyć albo sprzętowego generatora (najtańszy ~1400USD) lub płyt BR lub plików MKV/MP4 do odtworzenia na TV/STB z specjalnie przygotowanymi planszami testowymi.  Tu niestety z darmowych jest właściwie tylko AVC HD - ale ona ma błędy. Najlepsze płyty robi Grek - TED, nie są drogie i jak już kupi się to ma się naprawdę świetne źródło do kalibracji.

 

Wspomniałeś też o tym "że wali po oczach czerwonym"... prawdę mówiąc mogą mieć rację, ponieważ 99,9% TV sprzedawanych ma błędnie ustawione profile kolorystyczne w sposób taki aby "jebały po gałach". Nie ma to nic wspólnego z prawidłowym odwzorowaniem kolorów. Takie TV mają często temperaturę punktu bieli ustawioną na 12-15tyś stopni kelwina, a powinno być 6503 dokładnie. Dla kogoś kto "przyzwyczaił" się do błędnego zniebieszczonego obrazu właśnie będzie wrażenie, że prawidłowy obraz wali czerwonym... ale prawda jest niestety inna. W normalnym świecie nie masz tak ostrych barw jakimi raczą nas producenci sprzętu. Waleniem po gałach niebieskim próbują zwrócić uwagę potencjalnego nabywcy aby wybrał jego model, oraz próbują w ten sposób rekompensować niedostatki kontrastu w stosowanej technologii.

 

Dobra starczy, bo się rozpisuję... gadać można by długo...

 

PS Jak kogoś interesuje ten temat, to mogę podrzucić parę ciekawych rad, co można zrobić jak najmniejszym kosztem... są też specjalne wersje profesjonalnych programów, które pozwalają zbadać jakość wyświetlanego obrazu. Dajcie info czy kogoś to interesuje, nie chcę też was zanudzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak już mowa o kalibracji to wstawię tu ustawienia dla mojego Philipsa

 

Spostrzeżenie - balans bieli... Nie da się go lepiej poprawić? - masz mega rozjazd...

 

PS Spyder, to bardzo słabe urządzenie, w praktyce gorsze niż nawet nieudany i1 Display 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam możliwość "odpalania" nowych TV u klientów i ...

 

- Samsung - coraz gorszy, lecą na marce, jeszcze akceptowalny na tą chwilę, menu intuicyjne

- LG - według mnie najlepsze cenowo i jakościowo, menu intuicyjne

- Sony, dobre ale drogie, menu dla naćpanych

- Philips , przeciętniaki, za drogie, menu dla wyjątkowo naćpanych

- Toshiba, dramat, menu dla równie naćpanych co w Philipsie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak już mowa o kalibracji to wstawię tu ustawienia dla mojego Philipsa

 

Spostrzeżenie - balans bieli... Nie da się go lepiej poprawić? - masz mega rozjazd...

 

PS Spyder, to bardzo słabe urządzenie, w praktyce gorsze niż nawet nieudany i1 Display 2.

 

Z tego co jest w tym pliku to włączyłem jeszcze kontrast dynamiczny. Balans bieli nie wiem gdzie zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...