Skocz do zawartości

jaki dysk sieciowy do nagrywania z esi-88


cronos20
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

zastanawiam się nad zakupem dysku sieciowego, głównie do gromadzenia danych ale chciałbym tez móc nagrywać na niego filmy z esi-88.

fajnie by było żeby mogły z tych nagrać korzystać też dwa inne dekodery (jeszcze jeden esi-88 i dm7000)

jeżeli to zbyt duże wymagania to wystarczy mi że będzie nagrywał i odtwarzał tylko 1 dekoder.

 

 

zastanawiam się nad qnapem TS-451 z 4GB ramu (cena ok 2000zł)

 

 

nie wiem czy to dobry wybór ? może coś doradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nas bedzie wykożystywany jeszcze do innich celów. Kamerki do monitoringu, filmy, muzyka, dok, i najważniejsze raid1.

 

przy takich założeniach, brzmi to zdecydowanie rozsądniej,

aczkolwiek ja w takim wypadku bym się zastanawiał nad "PC" z dyskami, a to wszystko pod kontrolą FreeNAS,

tyle, że ja to ja, i nie każdemu to może odpowiadać, z różnych powodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest ze wsparciem tego freenasa, cieńko u mnie z linuksem ale jak by było takie wsparcie jak dla graterli to bym spróbował. Pc zawsze łatwiej sprzedać niż takiego qnapa.

 

"społecznościowe". co oznacza wymaganą jako taką znajomość komputerów, pracy przy pomocy konsoli w wypadku kłopotów oraz znajomość angielskiego,

rzuć sobie okiem na:

http://www.freenas.org/about/videos.html (z przykładami instalacji i zarządzania włącznie)

http://www.freenas.org/about/screenshot.html

http://www.freenas.org/faq/

http://www.freenas.org/about/features.html

 

musisz sam ocenić, czy sobie dasz radę, ewentualnie zorganizuj "cokolwiek" co będzie miało

64bitowy cpu,

pendrive nie mniejszy niż 8GB, zalecane 16GB

dysk,

na tym potrenuj, by nie okazało się, że kupiłeś części a z instalacją/administracją sobie nie radzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być "tylko" udostępnianie plików, to taki FreeNAS zapewnia wszystko co chcemy... ale jak chcesz coś więcej niż tylko udziały sieciowe, to rozwiązania do Synology (w szczególności) są o wiele przyjaźniejsze dla przeciętnego użytkownika. Jeśli chcesz mieć z NASa też porządny monitoring z kamer IP, czy serwer audio dla iTunes czy innego sieciowego playera, automatyczne pobieranie plików, backup TimeMachine (dla OS X), to zrobienie tego na "piechotę" za pomocą kompa i dostępnych pakietów oprogramowania jest oczywiście możliwe, ale bardzo czasochłonne. Gotowe NASy są przyjemne i proste w obsłudze, ale NAS o powiedzmy tych samych bebechach często jest i 4-ry razy droższy niż podobny PC. Sam więc musisz sobie odpowiedzieć, czy chcesz wydać mało $ kosztem czasu, czy zaoszczędzić czas kosztem $.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie czytam opinie i szukam odpowiedzi na pytanie co będzie dla mnie lepsze freenas cz xpenology.

 

 

czego oczekuję? - priorytety wg pozycji na liście:

1. gromadzenie danych zdjęcia, filmy, muzyka inne dok. - dostęp 24/h

2. zabezpieczenie przed utratą RAID zdjęcia, i inne dok.

3. podłączenie kamerek (wiem już że tylko 2 szt w opcji qnapa)

4. nagrywania obrazu z kamerek na dysk (tylko detekcji ruchu - ok 3-4h/24h)

5. energooszczędność

6. dostęp zdalny z możliwością przeglądanie zdjęć i dok.

7. nagrywanie z dekodera (ESI-88 z E2) na qnap

8. odtwarzanie filmów z serwera na TV, laptopie (z Win8.1), tablecie (z androidem), telefinie (note3),

9. odtwarzanie muzyki przez wzmacniacz Technics SU-A700MK3

10. dostęp zdalny z możliwością odtwarzania muzyki i filmów

może podpowiecie w którym kierunku powinienem pójść?

 

sprzęt wstępnie rozważam Dell T20 (nie wiem czy brać z Xeononem czy tańszy G3220)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. Takie coś :)

Posiadam sztukę tego i jest to w sumie MONSTRUM jak się zaweźmiesz. Dodając porządną kartę LAN na USB można przy okazji zrobić SUPER Router i pozbyć się kolejne puszki.

Niestety jest też druga strona medalu. Ta maszynka dobrze się spisze ale pod optymalizowanymi Distro Jak Arch czy PLD. Na debianie dla przykładu (nawet z jajkiem pod architekturę) będzie ta puszka masakrycznie nie wydajna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jest też druga strona medalu. Ta maszynka dobrze się spisze ale pod optymalizowanymi Distro Jak Arch czy PLD. Na debianie dla przykładu (nawet z jajkiem pod architekturę) będzie ta puszka masakrycznie nie wydajna.

 

i teraz pytanie, jak sobie ta puszka poradzi z FreeBSD, bo na tym się FreeNAS opiera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z FreeNAS nie wiem jak sobie poradzi ale zapewne bez większych ALE.

 

Na PLD ten sprzęt fruwa i się nudzi.

Jego starszy brat z AMD Athlon Mobile 1GHz używany jest w granicach 30% a pracuje na nim:

  • serwer www z MysQL/PHP/CGI/itp. (lighthttpd);
  • serwer FTP (proftpd);
  • serwer MPD (Music Player Daemon) z libsoxr ustawionym na extremalnie wysoką jakość;
  • serwer NFS;
  • serwer NTP;
  • funkcja routera + firewall + zabezpieczenia portów itp.;
  • serwer DHCP;
  • serwer DNS Cache;
  • statystyki MRTG;
  • transmission (jak trzeba);
  • serwer wydruku (CUPS);
  • serwer OSCam.

Do tego po USB wpięte są trzy dyski 2TB 2,5" z funkcją S.M.A.R.T. Monitoring z powiadamianiem Mailem;

Całość zasilana jest z zasilacza buforowego z akumulatorem 18Ah (czas pracy na akku około 10h licząc pracujące wszystkie urządzenia, w tym modem kablowy i 3G).

Całość na PLD nie ma najmniejszej zadyszki. Obsługuje po kilka strumieni na raz, często nawet dekodery są bootowane po NFS z tego serwera w celach testowych.

Niestety, wiem że postawienie PLD + konfiguracja tego wszystkiego będzie niezłym Harcore dla nie jednej osoby.Z drugiej strony raz zrobione i aktualizowane po prostu działa.

Ostatnie statystyki:

                                _______      ___          _______              
             ###               /       `\   |   |        /       `\            
            #o#o#             /______    |  |   |       /______    `\          
            # V #              .----_)   |  |   |        .---. `\    |         
           #     ##            |         /  |   |        |   |   |   |         
          #       ##           |    ___/'   |   |______  |   |__/'   |         
          Q#      #Q           |   |        |         /  |          /'         
         QQQQ#   #QQQ          |___|        |________/   |________/'           
          QQQ####QQQ                                                           
                                                                              
                             PLD Linux Distribution                           
                        Homepage: http://www.pld-linux.org/                      

    Linux wersja 3.14.10-1, skompilowany #1 SMP Thu Jul 3 14:01:11 CEST 2014
     Jeden procesor AMD Athlon 1GHz, 1008M RAM, łącznie 2000,00 bogomips
                      Działa 131 dni 23 godziny 39 minut
                                     xunil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko piknie, ale jak zrealizujecie monitoring z kamer IP na FreeNAS. Jak zrealizujecie streaming z przekodowaniem treści na tablety, smartfony aby dało się to obejrzeć, już nie wspominając o załączaniu napisów i możliwości obejrzenia filmu z napisami txt.

 

FreeNAS jest super, ale jego funkcjonalność jest mocno ukierunkowana na udostępnienie plików, z pozostałych funkcji jest niewiele, a wszystkie je zapewnia np soft z NASów Synology i wiele więcej.

 

Z tego co oczekujesz spełni wszystko i najbardziej by Ci pasował któryś z modeli Synology z serii play, np DS214play. Zapewni Ci sprzętowe transkodowanie treści na różne urządzenia, ma na pokładzie ATOMa więc i transfery sieciowe realne powinny być na poziomie możliwości Gigabit Ethernetu... jak będzie Ci mało, zawsze możesz podłączyć dodatkowy HDD na USB lub eSATA, możesz dopiąć np tuner DVB-T na USB i przekształcić NASa w serwer streamingu live, czy PVR. Masz możliwość dopięcia karty wifi na USB i masz już Access Point, wepnij klucz BT i możesz wysyłać dźwięk po BT do głośników, słuchawek BT. A wszystkie te funkcjonalności uzupełnia komplet aplikacji na iOS czy Androida.

 

Cena DS214play - nie jest najniższa i pewnie wyższa niż jakbyś zakombinował i poszukał jakiegoś komputera którego możesz zaadaptować, tylko musisz wziąć pod uwagę czy: A FreeNAS Ci zapewni to co chcesz, B czy będziesz potrafił samemu zreplikować funkcjonalność dedykowanego NASa za pomocą softu Open Source.

 

Wspomniałeś też o XPEnology - testowałem to... generalnie sprowadza się to do odpalenia oryginalnego softu DSM do nasów Synology na zwykłym PC. Jest jednak mały haczyk, nie zawsze to chce działać i są duże problemy z aktualizacjami do wyższych wersji. Jak poszukasz dobrze to znajdziesz i inne alternatywy do XPEnology.

 

Ostatnia kwestia - odradzam Ci model 3TB WD RED, niestety zdarza im się paść, natomiast z modelami 2 i 4TB nie ma problemu... nie wiem czemu akurat problem jest z 3TB ale tak jest i sam osobiście już reklamowałem 3TB.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 TB za małe na raid1 a 4 TB za drogie :-( wyboru nie mam.

 

 

Jeżeli NAS to bardziej skłaniam się do qnapa TS-451 - cena 2000 zł + 320 zł 8 GB ramu

ma HDMI i chyba mocniejszy procek Intel Celeron Dual-Core 2.41 GHz w DS414play  jest Intel Atom CE5335

4 zatoki bo za 2-3 lata 2x3TB może być już mało.

 

 

Fajnie by było samemu coś złożyć, niestety nie mam takich zdolności jak @tux a widzę że ze wsparciem na polskich forach cieniutko (www.freenas.cba.pl/forum)

Zakładam że jak składak to muszę sam umieć to postawić skonfigurować i jak coś się #@^$*#^($# to naprawić.

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj podczas wyboru sprzętu, że funkcjonalność i wygodę obsługi sprzęt nie zapewnia a oprogramowanie.

 

Jak masz możliwość obejrzenia jak działa soft Synology a jak QNAPa to sobie obejrzyj... nie mniej wg mnie lepiej dopracowany jest ten od Synology.

 

Następna kwestia to transkodowanie, jeśli ten pentium z Qnapa nie ma sprzętowego transkodera (jak atom z synology), to niestety mocniejszy procek i tak nie będzie miał żadnego przełożenia, bo zwyczajnie nie zrobisz żadnego transkodowania.

 

8GB RAM na dziś to totalnie niepotrzebny wydatek... softy w NASach są mocno zoptymalizowanie. Z dzisiejszymi softami, np takie Synology z paroma aplikacjami rzadko wychyla się ponad 128MB RAM. 512GB to jest wg mnie optimum... zanim zapchasz softem RAM, prędzej skończy się procesor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki @314TeR za cenne uwagi.

 

 

Jeżeli używasz/używałeś systemu synology, zobacz proszę demo systemu QNAP QTS 4.0

 

 

http://demo.qnap.com:8080/cgi-bin/

login: qnap

hasło: qnap

 

 

Napisz jakie wrażenia, czy synology jest dużo lepszy?

Ja nie jestem wstanie tego ocenić bo nie korzystałem w praktyce z żadnego z tych systemów.

 

 

W Qnapie na minus na pewno jest to że tylko dwie kamerki można podłączyć, za więcej trzeba już zapłacić :-(

 

 

jeżeli chodzi o transkodowanie to:

 

 

 

Real-time & offline HD video transcoding

 

 

The TS-451 delivers superior real-time Full HD video transcoding to convert your videos to formats that can be smoothly played on PCs, mobile devices and Smart TVs. It allows for up to 5 devices to simultaneously view different videos stored on the TS-451 with on-the-fly hardware accelerated transcoding. The TS-451 allows you to enjoy instant videos on multiple devices - even those that lack computing power or have limited file format support - without the need for complicated and time-consuming file conversion.

 

 

With the benefit of offline transcoding, if you can only connect to an Internet connection with limited/restricted bandwidth, you can still enjoy smooth videos by selecting a pre-rendered lower resolution to play the videos via File Station, Video Station, or the Qfile app for iOS & Android without affecting the TS-451’s performance running other applications. This also allows more people to play videos via streaming. The TS-451 also allows you to set a dedicated folder for automatic video transcoding.

 

 

Learn more: DLNA, Video Station, Qfile

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Qnapie na minus na pewno jest to że tylko dwie kamerki można podłączyć, za więcej trzeba już zapłacić :-(

 

Z ciekawości zajrzałem na stronę Synology i z tego co tam piszą, to Synology ma to samo ograniczenie co QNAP - do dwóch kamer za friko.

 

A teraz co do samej idei NASa. Z tego co czytam, to zarówno urządzenia Synology jak i QNAP wiele potrafią i są dość łatwe w konfiguracji. Jeżeli funkcje przez nie oferowane są potrzebne od razu i cena nie stanowi problemu, to podejrzewam, że warto. Ale z drugiej strony w pewnym momencie pojawi się jakieś wymaganie, którego nie będą w stanie spełnić. Własny serwer będzie na pewno trudniej postawić, ale mając pełny dostęp do systemu wymagania zawsze powinno dać się spełnić. Jakiś soft się znajdzie. A jak sprzęt nie da rady ... to się go wymieni. Z tego punktu widzenia, to FreeNAS też nie jest odpowiednim rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pobawiłem się Freenasem na starym PC z Intel Core 2 1,8 GHz i 2 GB ramu wywalał się cały czas. Dopiero na I5 z 8 GB ramu działał bardzo fajnie.

na stronie freenasa jest info że min 8 GB ramu potrzeba do stabilnego działania.

 

 

The new recommended boot device size is 8GB. FreeNAS requires 8GB of RAM to run properly.

 

 

a tu wcześniej kolega pisał że 8 GB na Nasa to przesada....

[/size]

8GB RAM na dziś to totalnie niepotrzebny wydatek... softy w NASach są mocno zoptymalizowanie. Z dzisiejszymi softami, np takie Synology z paroma aplikacjami rzadko wychyla się ponad 128MB RAM. 512GB to jest wg mnie optimum... zanim zapchasz softem RAM, prędzej skończy się procesor.

 

 

Ja nigdy nie używałem takiego typu softu więc nie mam porównania który będzie mi bardziej odpowiadał.

 

 

Liczę że mi dobrze doradzicie :-)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już Ci doradziłem. Nie umiem za nic używać czegoś co ma ograniczenia lub jest zamknięte w jakiś sposób.

Dla mnie informacja, że FreeNAS potrzebuje 8GB ramu jest jakby strzałem w stopę. Dlaczego? No jak dla mnie się to kłóci z ideą *NIX. Podejrzewam (nie używałem), że ten FreeNAS to jakies All-In-One z napakowanym co się tylko dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja @Tux propozycja jest bardzo kusząca dla mnie pod względem zrobienia sobie rutera z WiFi i oscama na terminalu.

Niestety nie nadaje się jako serwer plików, bo nie widzę możliwości podłączenia dwóch 3,5'' dysków + możne kiedyś jeszcze dwóch żeby nie wymieniać tylko dołożyć.

Musiał bym jeszcze jakąś skrzynkę postawić na dyski + wiatraki do chłodzenia ... sam nie wiem. I najbardziej boląca sprawa w moim przypadku - godziny grzebania i szukania w necie jak to zrobić a jak tamto. Co innego jak ktoś już coś potrafi zrobić w linuxie. Ja i tak na tym forum i na eko.one trochę z linuxa się nauczyłem tzn. wiem przynajmniej ile jeszcze nie wiem :-)

 

 

Terminal kosztuje 160 zł - można sobie kupić i się pouczyć a teraz potrzebuję rozwiązania na "już".

Pozostaje mi jednak wybór pomiędzy gotowcami: priorytety pozostają takie, żeby można było z esi-88 (możne dwóch esi-88) nagrywać i odtwarzać + dwie kamerki nagrywanie z detekcji ruchu, dostęp zdalny, odtwarzanie filmów, muzyki, zdjęcia także z poza sieci lan.

 

 

czy HDMI w Qnapie to będzie duży + w porównaniu do synology DS 415play ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja @Tux propozycja jest bardzo kusząca dla mnie pod względem zrobienia sobie rutera z WiFi i oscama na terminalu.

Niestety nie nadaje się jako serwer plików, bo nie widzę możliwości podłączenia dwóch 3,5'' dysków + możne kiedyś jeszcze dwóch żeby nie wymieniać tylko dołożyć.

A od czego są kieszenie USB? Czy potrzebujesz transfery po 700MB/s ??? Jak tak to obawiam się, że 8k potrzebujesz na to :)

U mnie dyski są wpięte po USB (co prawda 2,5" ale tylko ze względu na hałas) przez HUB Dlink'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na Twoje pytanie w kwesti podobieństw softów QNAPa i Synology, to są one bardzo podobne i zbliżone do siebie. Po wzgledem czytelności interface'u, Synology jest bardziej poukładane, mniej chaotyczne i czytelniejsze. W QNAP razi mnie polskie tłumaczenie, jakby ktoś przepuścił interface przez google translator. Ogólnie jest parę drobiazgów co nie ma Synology, ale też i parę co nie ma QNAP. Mi najbardziej rzucił się w oczy brak w QNAP powiadomień PUSH na urządzenia iOS, oraz ogólnie braki w aplikacjach na ten system. Brak mi też archiwizacji w Amazon Glacier - jednej z najtańszych miejsc do archiwizacji $0,01-0,013 za 1GB (zależne od lokalizacji) np dla Irlandii jest to $0,011. To jest świetna metoda i naprawdę tania zarchiwizowania najistotniejszych własnych danych jak np zdjęcia, dokumenty, etc... 100GB to tylko $1,1 miesięcznie (4PLN).

 

Nie mniej wybór aplikacji jest bardzo zbliżony i pod tym względem niuanse mogą wyjść dopiero w praniu.

 

Ochrona za pomocą kamer IP na obu systemach ma ograniczenia. Przede wszystkim ilość licencji na kamery uzależniona jest od modelu. Nalezy też sprawdzić jakie kamery są wspierane przez konkretny soft, bo nie wszystkie muszą być. Wiem też z doświadczenia że niektóre kamery są nie w pełni wspierane (np brak audio, kiedy wideo jest).

 

FreeNAS - jestem zaskoczony że tak wywalili rekomendowane minimum RAM aż na 8GB... starsze wersje FreeNAS sam stawiałem i działało to na byle czym... Myślę że to w dużej mierze te zalecenia są na wyrost, ale ciężko mi jakoś się odnieść, trzeba by było postawić i przetestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od czego są kieszenie USB? Czy potrzebujesz transfery po 700MB/s ??? Jak tak to obawiam się, że 8k potrzebujesz na to :) 

 

 

 

I to jest dobre pytanie!

jakiego złącza potrzebuję (optymalnie) mając router 1 Gbit, skrętkę U/UPT kat.6 - internet 10Mb/1Mb

jakie prędkości kopiowania (np filmu 10GB) po kablu będę miał między PC a NASem z SATA III a jakie na USB II

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli liczenie sumy XOR nie zabije procka przy RAID5 lub przy RAID1 dla dysków SATA można przyjąć mniej więcej transfer owych dysków nie więcej realnie niż ~100MB/s. Tyle po prostu w praktyce wychodzi przy dobrym gigabicie, przy dobrych końcówkach, szybkich NASach, czasami parę MB/s więcej, często mniej.

 

Natomiast samo USB 2.0 przytnie Ci realne transfery na max 35-40MB/s. Możesz pisać laurki do świętego mikołaja, zaklinać rzeczywistość, ale tak będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i owszem. Tyle, że wykorzystanie w praktyce 100MB/s miałem raz. 39 komputerów na budynku z profilami mobilnymi. Tu się przydało. W zaciszu domowym 10MB/s starcza mi z nadmiarem. Sieci nie używam do natarczywego kopiowanie setek gigabajtów dziennie.

 

Oczywiście co komu trzeba.

BTW 4x HDD USB2.0 w R1 da radę około 80-100 MB/s

 

EDIT tux:

I jeszcze jedno. Nie każdy ma gdzie postawić coś co HUCZY!. Jednak 4x 3,5" to już nie jest szmer. O tym też warto pamiętać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zaryzykowałem i zamówiłem tego qnapa TS-451W extremalnych warunkach będę zapisywał obraz z dwóch kamerek, z dwóch dekoderów, oglądał film przez HDMI, + 2,3 osoby będą przeglądać zdjęcia, może film, kopiować pliki.

Pewnie nie wykorzystam pełnych jego możliwości, ale za to będę miał zapas na przyszłość - kto wie co się urodzi.

 

 

Dane będą dobrze zabezpieczone to najważniejsze, a reszta ... to się okaże.

 

dla tych z podobnym dylematem załączam linki do demo:

Qnap:

http://demo.qnap.com:8080/

qnap

qnap

 

 

Synology:

https://demo.synology.com:5001

admin

synology

 

 

Dzięki na pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...