Skocz do zawartości

MikroTik - pytania, problemy...


Marcin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Żebym zrozumiał:

 

- w sieci lokalnej jest komputer X adresie A

- ze świata ten komputer jest widziany pod adresem B

- z innego komputera w sieci lokalnej, powiedzmy Y, chcesz się dostać na komputer X, ale nie po adresie A ale po adresie B

 

Jeżeli tak, to z mojego doświadczenie z NATem: nie da się :(

 

Ale może ten mikrotik potrafi coś więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz. Na tplinku działało bez problemu.

 

A więc.

Jest urządzenie które jest widziane w sieci lokalnej 111.111.111.111:11

 

Zrobiłem przekierowanie 11 na 22 i teraz na zewnątrz jest widziany jako 222.222.222.222:22 ale wewnatrz po wpisaniu 222.222.222.222:22 nie widzi.

 

Na tplinku wcześniej tylko ustawiłem przekierowanie i działało tak i tak w wewnętrznej sieci.

 

Ponoć się da

/ip firewall nat add chain=srcnat src-address=192.168.1.0/24  dst-address=192.168.1.2 protocol=tcp dst-port=80  out-interface=LAN action=masquerade

 

Ale ja z tego powyżej nic nie rozumiem po za tym u mnie w out-interface nie ma LAN

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To hairpin nat to widziałem i dałem wycinek wyżej i też napisałem że i mnie nie ma opcji wyboru lan.

 

Dziwne, że. A takich tplinkach bez problemu to działa a tu...

 

Na pewno da się ustawić tylko trzeba wiedzieć jak.

____________________________________________________________

Dla potomnych

 

Trzeba dodać regułę

chain=srcnat action=masquerade src-address=192.168.1.0/24 dst-address=192.168.1.0/24

192.168.1.0/24 jest tylko przykładem, musimy sprawdzić sami jaki mamy adres

 

i musimy dodać dla każdego portu

chain=dstnat action=dst-nat to-addresses=192.168.1.100 to-ports=80 protocol=tcp dst-address=zewn.ip.xx.xx in-interface=bridge-local dst-port=80

____________________________________________________________

Jeszcze mam takie pytanie. Nie chcę zaśmiecać forum tworzeniem nowego tematu więc zapytam tu.

 

Czy jest możliwość gdzieś ustawienia by Router nadawał w N do 300Mbps? W chwili obecnej z tego co widzę to jest N ale do 150.

 

Po za tym, nie wiem czemu, mój telefon na tym routerze ma ograniczoną prędkość do 20Mbps a loguje się do routera i łapie do 72Mbps max a na starym routerze było 144Mbps.

 

Łączę mam 50Mbps i na kompie speedtest pokazuje prawidłową prędkość a na telefonie na tym samym serwerze tylko 20. Gdzieś to jakoś się konfiguruje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ustawioną szerokość kanału na 20/40MHz - to masz własnie 150/300Mb/s.

 

Problem jest z drugiej strony, bardzo niewiele urządzeń i sterowników tak naprawdę ma odblokowaną pracę na kanałach 40MHz w paśmie 2,4GHz. Np. w centrino musisz grzebnąć w ustawieniach karty wifi pod windows. Urządzenia Apple - wszystkie działają na 2,4GHz jedynie w 150Mb/s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest 20/40 abow i coś jeszcze. Po za tym na kompie mam Intela i patrzyłem w ustawieniach ale nic nie znalazłem. Dlatego pytam o włączenie gdzieś na MT bo po za tym że telefon działał mi na tplinku na 150 a teraz łapie mi 64 to jeszcze na telefonie mam na speedtestach jedynie 20Mbps. Na kompie ok. Mam 50Mbps. Zastanawia mnie dlaczego na telefonie tak się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień kanał... dopasuj moc, może zwyczajnie przesterowujesz radio, lub dajesz zbyt słaby sygnał, bo chowasz router w szafce.

 

Inna kwestia to po co Ci "pełna" prędkość. W telefonie raczej nie korzystasz z torrentów czy innych aplikacji potrzebujących wysokich transferów. Sama prędkość na jaką się zapina radio nie determinuje prędkości jaką osiąga urządzenie. Na MT telefon np może zejść na niższe tryby, przez co zużywa mniej energii z baterii a poprzedni tplink np nie pozwalał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam jak kolega wyżej → oszczędzanie energii. Mam to nawet w Lapku jak nie używam pełnej przepustowości.

Np. TP-Linik TL-WR-842ND na oficjalnym nie pozwala na ten manewr, ale już na OpenWRT ale i owszem. TL-WR702N → na oryginalnym pozwala na ten manewr.

Dla mnie jasne jest jedno → brak standardów i każdy sobie rzepkę skrobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak. Oszczędzanie energii na tel w ustawieniach Wi-Fi włączyłem. Myślałem tak samo jak wy. Niestety dalej bez zmian. A po co mi to? Po to, że u mnie telefon jest jak komp. Właśnie ściągam na nim wszystko. Komp często zajęty jest przez żonę która ostatnio jest na zwolnieniu lekarskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...