Skocz do zawartości

szukam konwerter do anteny ~80-90cm + ~40m starego kilkunastoletniego kabla


314TeR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Znajomemu wyspał się konwerter. Do tej pory miał dekoder SD, ale wraz z wymianą TV bańki na LCD postanowił zmienić też dekoder. Stary konwerter już wcześniej umarł i potrzebny jest nowy który jeśli w ogóle jest szansa, ogarnie kanały HD, na zwykłej aluminiowej antenie 80-90 podłączonej niestety do kilkudziesięciometrowego przewodu w przybliżeniu coś pomiędzy 30 a 40 metrów. Przewód niestety też nie jest nowy, bo kilkunastoletni, przynajmniej porządny. Podrzućcie jakiś dobry sprawdzony konwerter, wystarczy zwykły single.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem, matzg, że nie ma osobnych konwerterów do HD... użyłem skrótu myślowego i to dość niefortunnie. Chodziło mi o to, że przy kanałach SD, starty na konwerterze i kablu nie mają aż takiego znaczenia na takiej instalacji antenowej, natomiast na kanałach HD już dobór komponentów może mieć znaczenie. Szczególnie mi chodzi po pomoc w doborze konkretnego modelu konwertera pod w/w długość kabla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jakaś zasadnicza różnica między Inverto Black Premium a Inverto Black Ultra - cenę pomijam.

 

wzmocnienie:

Premium: 55dB

Ultra: 60dB

 

szum fazowy:

Premium: -85dBc/Hz max 

Ultra: -90dBc/Hz max

 

Separacja pomiędzy polaryzacjami:

Premium:  22dB min

Ultra:  25dB min

 

Moim zdaniem to jest na plus dla Ultra, w niektórych wypadkach (kanały nadawane na podobnej częstotliwości ale innej polaryzacji, czy długie kable) że może być to realnie odczuwalne, niekiedy nawet wyraźnie odczuwalne. Aczkolwiek nawet "gorszy" Premium będzie zauważalnie lepszy od większości konwerterów dostępnych na rynku (mogą z Inverto rywalizować raptem 2-3 firmy), gdzie producenci skrzętnie unikają podania tych (innych też) parametrów, deklarując tylko współczynnik szumów.

 

Ten droższy jest selekcjonowany. Masz praktycznie 100% szans na to, że parametry z tabliczki będą w rzeczywistości.

 

Upraszczając owszem. A jak się wie gdzie kupować, to jeszcze można kupić "selekta z selektów" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję dobrzy ludzie za poradę...

 

A jeszcze mam dodatkowe pytanie... ponieważ w tej lokalizacji nie ma najmniejszych szans na dołożenie czy wymianę kabli, czy jest jakiś sposób, aby dla jednego satelity np Hotbirda, dało radę rozpuścić sygnał na więcej niż jeden dekoder z jedną głowicą, np stosując jakiś specjalny konwerter, a potem w mieszkaniu spliter na więcej dekoderów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję dobrzy ludzie za poradę...

 

A jeszcze mam dodatkowe pytanie... ponieważ w tej lokalizacji nie ma najmniejszych szans na dołożenie czy wymianę kabli, czy jest jakiś sposób, aby dla jednego satelity np Hotbirda, dało radę rozpuścić sygnał na więcej niż jeden dekoder z jedną głowicą, np stosując jakiś specjalny konwerter, a potem w mieszkaniu spliter na więcej dekoderów.

 

coś tak jakby.

 

instalujesz na dachu konwerter unicable, (tym razem rekomendacja wyłącznie dla ... Sharp'a) ale... jako odbiornik potrzebujesz coś lepszego niż 5800 BSLA/BSKA, które nie potrafią tego obsługiwać. Sagecomy oraz BZZB potrafią, BXZB, nie wiem, niech się mądrzejsi ode mnie wypowiedzą, ale przypuszczam że też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tuner obsługuje Unicable to możesz użyć tego dobrodziejstwa. Możesz podpiąć do 4 tunerów jednogłowicowych.

Przy Unicable polecam SHARPa. Tanie to to nie jest.

 

BSKA/BSLA (z głowicą BSLA)/BXZB/BZZB (z głowicą BSLA) → nie działa

BZZB (z głowicą BZZB), BSLA (z głowicą BZZB), Sagemomy → działają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taki sharp poradzi sobie przy takiej instalacji antenowej?

 

A dodatkowe pytanie, na Unicable, mogę zrobić pętelki, czyli wchodzi na Ant 1 i z wyjścia podpinam Ant 2 a z wyjścia np trzeci dekoder? Taką pętelkę BZZB ogarnie i Sagemcomy? a co z 2850? Sorki, że tyle pytań, ale chcę (muszę) ogarnąć temat jeszcze przed weekendem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelotka w tunerze to nie to samo. Potrzebujesz rozgałęźnik, który przekazuje napięcia w obie strony. Konwertery Unicable sterowane są przebiegami oraz pracują na czterech częstotliwościach pośrednich. Dzielenie sygnału może nastąpić centralnie albo przy odbiorniku. Zasada jest taka jak kiedyś w sieciach BNC.

 

Co do pętelek to z tego co pamiętam to dwugłowicówki podłączasz pod Ant1 (fizyczne Ant1) i ustawiasz, że unicable działa na dwóch głowicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, na początku jakby był tylko jeden dekoder ogarniający unicable, to wystarczy tylko konwerter Sharp i heja... a jak bym chciał dostawić dodatkowy, to musiałbym kupić tylko "jakiś trójnik" unicable, do wejścia podpiąć konwerter a do wyjścia oba dekodery...

 

Ostatnie pytanie, czy 2850 ogarnie Unicable?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28xx ma STV090x → Działa :)

 

Tak → unicable działa jak telewizja kablowa. Rozgałęziasz w dowolnym i podpinasz tuner. Jedyne ograniczenie to jedno wyjście Unicable = 4 niezależne sygnały w kablu. Czyli na raz możesz korzystać z 4 niezależnie działających głowic. Nie oznacza to jednak, że możesz podpiąć tylko 4. Możesz podpiąć i 200, byle na raz korzystać tylko z max 4.

Konwerter Unicable będzie miał też wyjście normalne. To też warto doprowadzić w jakieś dogodne miejsce. Służy ono do podpięcia odbiornika i regulacji anteny/konwertera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki, to już prawie wszystko wiadome... znacie jakąś metę w stolicy lub okolicach gdzie da radę kupić ten konwerter sharpa unicable + ewentualnie rozgałęziacz.

 

EDIT:

Konwerter Unicable Sharpa kupiony... ale muszę powrócić do tematu, ponieważ przyczyną niedziałania owej anteny to nie był sam konwerter, ale też urwanie mocowania.

 

Powiedzcie mi, czy jest w ogóle szansa na dokupienie takiej nowej samej końcówki, czy "umarł w butach"... Nie bardzo mogę wymienić tej anteny, ona jest na dachu bloku, w którym panują paranoiczne zasady i to że tam ona jeszcze jest, to cud...

 

 

ant.thumb.JPG.e373ca2d48f376ef6c15f71ed57ab039.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że do tej anteny jest bardzo utrudniony dostęp... nie mogę pozwolić sobie na prowizorkę... Na trytytkę, to mogę sobie posadzić na balkonie, bo jak mi odpadnie, to sobie ją wymienię w pięć minut...

 

Na szczęście zanim modzi wywalili dwa posty z cennymi linkami, dostałem sznurek do uchwytu konwertera... powinno pasować coś takiego jak ponizej. Wygląda że to była/jest antena firmy FAMAVAL.

uchwyt_konwertera_famaval.jpg.00bba315e642e4f28ae41c998eff41f7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja. Nie pomyślałem zupełnie o metalowej opasce.

 

EDIT: Operacja się udała, pacjent przeżył...

 

Bardzo dziękuję w szczególności AbrahaM za podrzucenie linku do uchwytu konwertera, oraz tux i mickey w doborze konwertera.

 

Stary kabel ma już ponad 20 lat, ale że był to wtedy najlepszy dostępny RG6 z grubą miedzianą żyłą, to jakoś daje radę... gdyby nie był przetarty w jednym miejscu to by pewnie jeszcze był w jednym kawałku, a tak kawałek na dachu musiałem sztukować. W każdym razie ~40m kabla, + konwerter Sharp Unicable BS1K1EL600A działa. Sprawdziłem na dwóch dekoderach, ESI 88 z stabilną gałęzią softu aktualną na dzień pisania postu, oraz Kathrein UFS910 z jakąś starą PKT... Na razie tylko jako jeden odbiornik, ale wkrótce dostawię też drugi. Najważniejsze że ESI88 "zalogował się" do konwertera na każde pasmo bez problemu i wszystkie kanały działały na każdym z 4-rech pasm.

 

Jak odpalę już docelowo 2 dekodery równolegle na tym konwerterze to dam znać jak to wszystko działa. Na razie nie zauważyłem jakiś niepokojących symptomów.

 

572171485_zdjcie.thumb.jpg.c25e9209ddb76b5480658c25553079b0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...